Ziraat Bankası Kurulmayan 20 Şirkete 7 Milyon Kredi Verdi mi?

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den kamu bankasında kredi yolsuzluğu iddiası

CHP'den kamu bankasında kredi yolsuzluğu iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, bir kamu bankasında kredi yolsuzluğu yapıldığı iddiasıyla ilgili CHP İstanbul İl Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da katıldığı toplantıda kamu bankalarının Türkiye ekonomisinin bel kemiği olduğunu belirterek sözlerine başlayan Erdoğdu, "Eğer kamu bankalarında kayırma, ayırımcılık, rüşvet, irtikap gibi suçlar işlenmeye başlarsa ve bankanın faaliyetleri bu suçların kolay işlenmesini sağlayacak şekilde şeffaflıktan uzaklaştırılır ve karartılırsa, bildiğiniz üzere ekonomik krizler kaçınılmaz oluyor. Kamu bankalarının faaliyetleri ne yazık ki, AKP döneminde karartılmıştır, denetim mekanizmaları yok edilmiştir ve bu bankalar, yine üzülerek söylüyorum ki, özellikle belirli işadamlarına belirli kamu ve özelleştime ihalelerini finanse etmek üzere ne yazık ki, kirli bir kasa haline getirilmiştir" dedi.

BİR YILDIR İHBAR ALIYORUZ

Erdoğdu, Ziraat Bankası'nda bir seri kredi yolsuzluğu yapıldığının kendilerine iletildiğini aktararak, "Bu konuda bize bir yıldır süren ihbarlar söz konusuydu. Bu ihbarlar aynı zamanda sanıyorum ki, Sayın Ali Babacan ve Sayın Başbakan'a da iletilmiştir. Yine tahmin ediyorum ki, bu ihbarlar yüzünden eski yönetim, yani Can Akın Çağlar yönetimi görevden alınarak, Sayın Hüseyin Aydın yönetimi göreve gelmiştir. Bu dosyalar çok büyük ihtimalle bankada bu kredilere karşı mücadele veren banka bürokratları tarafından hazrılanmış ve bize iletilmiştir.

İlk açıklayacağımız dosya Dursun Akdağ isimli bir şahsın şirketleri ile alakalı. Dursun Akdağ 1970 Bayburt doğumlu biri. Çeşitli ticari faaliyetlerde bulunuyor. Son 2003-2006 yılları arasında Aydınlı Grup'a ait Aymerkez AVM Genel Müdürlüğü yapıyor. Bu grubu dolandırmaktan davalık oluyorlar. Bize gelen bilgi bu davadan hüküm yediği ve dosyanın Yargıtay'da olduğuna yönelik. Elimizdeki raporlar içindeki bilgilerden Dursun Akdağ isimli şahsın Akdağlar Tarım, Yonca Tarım, Selva Tarım, Hayat Hayvancılık, Burgaz Hayvancılık, Yöresel Hayvancılık gibi 20'nin üzerinde şirket kurduğu anlaşılmaktadır. Bu şirketlerein tamamında Dursun Akdağ ya şirketin hakim ortağıdır, ya da sorumlu müdürüdür. Diğer ortaklara baktığınızda ise genelde babası, annesi, eniştesi ve eşi şirket ortağı olarak görünmektedir.

Mali tahlil ve istihbarat raporları kredinin kullandırılmasında en önemli belgelerdir. Kredi bu raporlara ilişkin kullandırılmaktadır. Bu raporlara göre Aksüt Hayvancılık, Dünya Hayvancılık, Akay Hayvancılık, Dağlar Hayvancılık, Yıldız Hayvancılık şirketlerinin 02.11.2010 tarihinde kurulan bu şirketler henüz ortada yokken bankaya kredi için başvurduğu, bu şirketler ortada yokken banka tarafından kredi değerlendirilmesine alındığı ve şirket kurulduktan hemen 9 gün sonra mali istihbarat raporlarının hazırlandığı evraklarla sabittir. Ve Ziraat Bankası'na bu sırada onlarca yıllık tarım tecrübesi olan bir sürü firma başvuruyor ve ne yazık ki, bu firmalar kredilerden yararlandırılmıyor" diye konuştu.

CAN AKIN ÇAĞLAR İSTİFA ETMELİDİR

Dursun Akdağ adlı kişi tarafından kurulduğu iddia edilen 20 şirkete Ziraat Bankası tarafından 7-7.5 milyon TL'lik ziraat kredisi kullandırıldığını söyleyen Erdoğdu, "Kullandırılan bu kredilerin bir çoğu, hemen hemen tamamı faizsiz, teşvikli krediler. Bu kredilerin her birinin 2'şer yıllık geri ödemesiz dönemleri bulunmaktadır ve bu kredilerden banka teamüllerine aykırı olarak komisyon alınmamış veya çok düşük komisyonlar alınmıştır" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Ziraat Bankası Kurulmayan 20 Şirkete 7 Milyon Kredi Verdi mi?

Ziraat Bankası Kurulmayan 20 Şirkete 7 Milyon Kredi Verdi mi?

CHP'li Erdoğdu, eski Ziraat Bankası Müdürü Can Akın Çağlar döneminde, Dursun Akdağ’ın kurmadığı şirketlerine kredi verildiğini iddia etti

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Ziraat Bankası’nda bir önceki yönetim döneminde kredi yolsuzluğu yapıldığını öne sürdü. Erdoğdu, Ziraat Bankası Müdürü Can Akın Çağlar döneminde, tarımda hiçbir geçmişi olmayan, son çalıştığı işyeri ile alacak davası bulunan Dursun Akdağ adlı bir kişinin henüz kurmadığı 20’nin üzerindeki şirketin her biri için 7-7.5 milyon TL tutarında kredi aldığını iddia etti. Erdoğdu, BDDK üyeliğine atanan Çağlar’ı istifaya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı göreve çağırdı. Can Akın Çağlar ile Dursun Akdağ ise haklarındaki iddiaları yalanladı.

Sibel Bahçetepe'nin Cumhuriyet'teki haberine göre; Şişhanede’ki CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda dün Ziraat Bankası’nda yaşanan kredi yolsuzluğu iddialarına ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı.

KİT Komisyonu üyesi Erdoğdu, kamu bankalarının Türkiye ekonomisinin bel kemiği olduğunu, her bankanın da belirli misyonların olduğunu belirterek kamu bankalarının faaliyetlerinin AKP döneminde karartıldığını, denetim mekanizmalarının yok edildiğini vurguladı. Erdoğdu, “Bu bankalar özellikle belirli işadamlarının, belirli kamu ihalelerini ve özelleştirme ihalelerini finanse etmek üzere ne yazık ki kirli bir kasa haline getirilmiştir” dedi.

Ziraat Bankası’nda yaşanan seri kredi yolsuzluğu ile ilgili bir yıldır kendilerine ihbarlar yapıldığını anlatan Erdoğdu, “Bu ihbarlar sanıyorum Ali Babacan ve Başbakan’a da iletilmiştir. İhbarlar yüzünden eski yönetim, yani Can Akın Çağlar yönetimi görevden alınarak Hüseyin Aydın yönetimi göreve gelmiştir” diye konuştu.

Erdoğdu, dosyaların kendilerine bankada söz konusu kredilere karşı mücadele veren banka bürokratları tarafından iletildiğini aktardı. Erdoğdu, şu iddialarda bulundu:

“Dursun Akdağ 1970 Bayburt doğumlu biri. Çeşitli ticari faaliyetlerde bulunuyor. Son 2003-2006 yılları arasında Aydınlı Grup’a ait Aymerkez AVM Genel Müdürlüğü yapıyor. Bu grubu dolandırmaktan davalık oluyorlar.

Dursun Akdağ isimli şahıs Akdağlar, Yonca, Selva Tarım ile Hayat Hayvancılık, Burgaz Hayvancılık, Yöresel Hayvancılık gibi 20’nin üzerinde şirket kurdu. Bu şirketlere baktığınızda Akdağ ya şirketin hâkim ortağı ya da sorumlu müdürüdür. Diğer ortaklar akrabaları olarak görünmektedir.

Aksüt, Dünya, Akay, Dağlar, Yıldız Hayvancılık şirketlerinin, 02.11.2010 tarihinde kurulan bu şirketler henüz ortada yokken bankaya kredi için başvurduğu, banka tarafından kredi değerlendirilmesine alındığı, şirket kurulduktan hemen sonra mali istihbarat raporlarının hazırlandığı evraklarla sabittir.

Tarımda hiçbir geçmişi olmayan, son çalıştığı işyeri ile alacak davası olan bir şahıs, kurduğu 20’nin üzerindeki her bir şirket için 7-7.5 trilyonluk, yeni parayla 7.5 milyonluk tarım kredisi kullandırılıyor. Can Akın Çağlar, Akdağ ile bir beyanında ise ‘Bu benim arkadaşımdır, bu krediyi kullandırmak istedim’ diyor. Ziraat Bankası bu sırada ise onlarca yıllık tarım tecrübesi olan bir sürü firmayı ne yazık ki kredilerden yararlandırmıyor. Verilen kredilerin de geri tahsis edilip edilmediği yönünde henüz bir bilgimiz yok.”

Erdoğdu, banka personelinin direndiğini, bu nedenle bazılarının sürgün edildiğini, bazılarının ise hakkında tutanak düzenlendiğini de öne sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAli BabacanAydınBaşbakanBaşbakan YardımcısıCumhuriyet Halk PartisiİstanbulRüşvetYargıtay
Görüş Bildir