Görüş Bildir

Cenevre-2'de İkinci Tur

Anasayfa > Gündem

Cenevre-2'de İkinci Tur

Rejim ve muhalefeti temsil eden delegeler Pazar akşamı Cenevre’deki otellerine yerleştikten sonra Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi ile ayrı ayrı kapalı toplantı yaptı.

Brahimi ilk gün önce Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) başkanı Ahmet Carba liderliğindeki muhalefet delegasyonuyla, ardından da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim liderliğindeki rejim temsilcileriyle görüşecek.

Brahimi Ocak sonunda tarafları üç yıl sonra ilk kez aynı odada buluşturmuştu. Tarafların bu kez konferansın ilk gününden masaya oturup oturmayacakları ve müzakerelerin kaç gün süreceği bilinmiyor.

'Geçiş Yönetimi' ve ateşkes

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya’nın girişimiyle başlayan barış görüşmeleri, 2012 yılında yapılan Cenevre 1 konferansında alınan 'geçiş yönetimi' kararını hayata geçirerek iç savaşı sonlandırmayı hedefliyor.

Al Jazeera’ye konuşan SMDK üyesi Enes Abde ikinci tur görüşmelerde geçiş yönetimi kurulması ve ateşkes konularının ele alınacağını söyledi.

Tam yetkili bir geçiş yönetimi konusu görüşmelerin ilk turunda da gündeme gelmiş, ancak ilerleme sağlanamamıştı. Muhalefet ve rejim delegasyonları Beşşar Esed’in olası bir geçiş yönetiminde yer alıp almaması konusunda anlaşamıyor. 

ABD'nin BM temsilcisi, Brahimi’nin taraflarla ayrı ayrı görüşüp geçiş yönetimi ve ateşkes konularında olumlu tutum takınacaklarına dair teminat aldıktan sonra karşılıklı görüşmeleri başlatacağını söyledi.

Batılı diplomatik kaynaklar ise Lahdar Brahimi’nin Rusya’nın baskısıyla görüşmelerin ana maddesi olan, tam yetkili bir geçiş yönetimi kurulması maddesini erteleyerek 'terör', ateşkes ve ulusal uzlaşı konularını öne çekeceğini söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Enformasyon Bakanı Umran Zubi'nin 'Cenevre 2 Konferansı'ndan çıkacak sonuçların referanduma sunulacağını' söylediğini yazdı. Zubi Suriye rejiminin siyasi süreçte ısralı olduğunu ve siyasi çözüm için kapıları sürekli açık bırakacağını söyledi.

Konferansın birinci turuna katılmayan Suriye içindeki muhalif gruplar da bu kez Cenevre'de. Ancak Al Jazeera’ye konuşan Ulusal Koordinasyon Komitesi üyesi Munzir Haddam görüşmelere SMDK şemsiyesi altında katılmayacaklarını açıkladı.

SMDK Başkanı Ahmed Carba ise konferanstan önce Mısır'ın başkenti Kahire’de yaptığı açıklamada Ulusal Koordinasyon Komitesi’nin Cenevre 2 Konferansına katılmasını reddettiklerini söylemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve ajanslar

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/cen...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?