Bülent Arınç: 'Hocaefendi 75 Milyonun Vicdanı'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Bülent Arınç, Fethullah Gülen'le Yaptığı Görüşmeyi Anlattı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD temasları esnasında kendisinin Fethullah Gülen'e yaptığı ziyaretle ilgili, "Başbakan bizden 'sevgilerimi iletin, bir emri olur mu, tavsiyeleri olur mu' öğren dedi. 3 saate yakın birlikte olduk" dedi.

TRT Türk’te açıklamalarda bulunan Arınç şunları söyledi:

“Biz dört günlük bir ziyaret yaptık. Konu Amerika olunca, eşim de olunca mümkün olursa Hoca Efendi’ye ziyaret yapar mıyız diye gönlümden geçirdim. Hanım da çok sevindi. Başbakana da gitmeden önce konuyu açtım. İzin verir misiniz, uygun görür müsünüz dedim. Çok memnun oldu. ‘Keşke biz de görüşebilsek’ dedi. ‘Selamlarımızı götürürsünüz’ dedi. Eşimle birlikte ayın 15’inde oradaydık. Karayolu ile takriben 4 saatte gittik. Birkaç saatlik misafiri olduk. Bu ziyaretimiz bir resmi ziyaretin ötesinde kendisini çok seven bir dostun ziyareti olarak düşünmek lazım. Ben 1975 yılından beri tanıyorum.

Çok büyük bir saygım ve sevgim var. Biz onu tanıdık o da bizi sevdi. Hatta o zamanlar bekardım. Annem, rahmetli, kendisine yemek hazırlar cumadan sora evimize davet eder yemek yerdik. Daha sonra hizmetleri büyüdü. Kendisini sevenlerin halkası genişledi.

‘EMRİ OLUR MU ÖĞREN’

Sayın Başbakana bu konu sorulduğu zaman kendisine vekaleten yaptığımı ifade etti. Bu ziyaret 40 yıldan beri kendisini seven sayan bir insanın eşiyle yaptığı bir ziyarettir. Başbakan bizden ‘sevgilerimi iletin, bir emri olur mu, tavsiyeleri olur mu öğren’ dedi. 3 saate yakın birlikte olduk. Hükümetle cemaat arasında bir soğukluğun olduğu söyleniyor. Bunları kesinlikle reddediyorum. Hoca Efendi’yi tanımayanlar böyle söylüyor.

SİYASET ÜSTÜ İNSAN

Hoca Efendi siyaset üstü bir insan. Onu bir partinin dar kalıpları içerisinde düşünmemek lazım. Türkiye’yi ve dünyayı çok yakından takip ediyor. Başbakanın şahsına karşı çok büyük duaları var ve çok seviyor. Ancak bazı konularda, üslup konusunda bazı konulara dikkat etmemizi söylüyor. Arada fitne çıkarabilecek laflardan uzak kalmak gerektiğini biz de o da ifade ediyoruz. Bir yanlış varsa düzeltebileceğimizi ifade ettim. O da bunlardan çok memnun oldu.

PARTİLİ GÜLEN İSTEMİYORUZ

Benim düşünceme göre, Tayyip Bey’e göre de bir AK Partili Fethullah Gülen beklemiyoruz ve istemiyoruz. Bizimle ilgili bir sorun görünmüyor. Bize çok büyük iltifatlarda bulundu. Geçmiş dostluğumuzun arttığını gördük. Daha dikkatli olmamızı, dünya politikasıyla ilgili konularda daha dikkatli olmamız gerektiğini tavsiye etti. Sayın Başbakana da kısmen aktardım.

TEBESSÜM ETTİ

Türkiye’ye geri dönmesi konusunu da gündeme getirdik. Tebessüm etti. Özel odasındaki hediyelere bakarsanız memleketten topraklar olduğunu görürsünüz. Ama gelmesinin özel nedenlerden dolayı çok mümkün olmadığını görüyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Bülent Arınç: 'Hocaefendi, 75 Milyonun Vicdanı'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ABD ziyaretinde Fethullah Gülen Hocaefendi ile yaptığı görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Zaman gazetesinin haberine göre, Hocaefendi için, ‘siyaset üstü bir insan’ tanımlamasını yapan Arınç, “Türkiye’de 75 milyon insanın vicdanı olarak doğruları söyleyen, doğruları tavsiye eden muhalefetle bile iyi bir üslup ve nazik bir alaka kurmak isteyen yapının içerisinde. Kendi açımızdan bakarsak bizimle ilgili hiçbir sorun gözükmüyor. Ben rahatlıkla ifade ederim.” dedi. Hocaefendi’yi Manisa’da görev yaptığı 1975-76 yılları arasında tanıdığını anlatan Arınç, “Öncelikle bu ziyaret kırk yıldan beri kendisini seven, sayan, dualarından eksik etmeyen bir insanın yüzünü görebilmek, duasını alabilmek için eşimle yaptığım bir ziyarettir. Özellikle kendi şahsıma asaleten olduğunu söylemeliyim. Başbakan’ımız kendilerinin selamlarını, sevgilerini, iyi dileklerini iletmemi istedi. ‘Bizden bir emirleri olur mu, tavsiyeleri olur mu onu da öğren.’ dedi. Son zamanlarda çok fazla speküle edilmiş bazı konularla ilgili yazılıyor, çiziliyor. Bunları kendisine birinci ağızdan sormak, o konularda bir önerisi, bir tavsiyesi varsa veyahut bizim farkında olmadığımız herhangi bir yanlışımız varsa o konularda bizi aydınlatmasını rica etmekti.” diye konuştu.

SİYASET ÜSTÜ BİR İNSAN

Hükümetle camia arasında bir soğukluğun, bir çekememezliğin hatta bir rekabetin olduğu iddialarını yalanlayan Arınç, “Ben bunları kesinlikle reddediyorum. Hocaefendi’nin şahsını iyi tanımadıklarından veyahut da onun hizmetini layıkıyla bilemediklerinden bu tür sorular soruyorlar. Hocaefendi’yi bir siyasi partinin kalıpları içerisine koymak veya onun hizmetlerini bir hükümetle aynı noktaya getirmek doğru değil. Hocaefendi bana göre siyaset üstü bir insan. AK Partili bir Fethullah Gülen beklemiyoruz. Siyasetle ilgisiz değil ama onu bir siyasi partinin dar kalıpları içerisinde veya hükümetin her yaptığına ‘a ne güzel’ diyecek bir yaratılışta düşünmemek lazım. Bizden daha iyi görebiliyor. Daha iyi değerlendirebiliyor. Türkiye’yi ve dünyayı çok yakından takip ediyor. Buna bizzat şahit oldum.” ifadelerini kullandı. Hocaefendi’nin Başbakan Erdoğan’ı çok sevdiğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti: “Onu her vesileyle ifade ediyor. Onun şahsına karşı çok büyük duaları var. Onun çok büyük hizmetleri olduğuna inanıyor. Hükümetimizin 10 yıldır yaptığı başarılı olduğu icraatlarının hepsini takdir ediyor. Ancak bazı konularda daha dikkatli olunmasını, daha temkinli olunmasını, belki üslup konulara çok dikkat edilmesini istiyor.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçFethullah GülenManisaRecep Tayyip ErdoğanTRT
Görüş Bildir