Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün 22 Mart Dünya Su Günü: Türkiye ve Dünyanın Son Durumuna Kısa Bir Bakış

 > 
102PAYLAŞIM

Birleşmiş Milletler’in hayatımızda suyun önemini vurgulayarak içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması amacıyla ilan ettiği " 22 Mart Dünya Su Günü" 25 yaşında. Şu anda, tahmini 3.6 milyar kişi, yani neredeyse küresel nüfusun yarısı potansiyel olarak su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyor. Büyük şehirler su kıtlığıyla karşı karşıya ve bir çözüm bulmak için zamana karşı yarışıyor. Uzmanlara göre Türkiye, 2030 yılında “Su Fakiri Ülkeler” arasında yer alacak...

Evet, gezegenimizin yüzde 70'i suyla kaplı ancak kullanabileceğimiz tatlı su, dünya haritasında görünen maviliklerin sadece yüzde 2,5’lik kısmını oluşturuyor.

22 Mart 1993’den bu yana her yıl değişik temalarla kutlanan "Dünya Su Günü" bu yıl “Su için Doğa” teması ile gündemimizde...

BM, Dünya Su Günü için çarpıcı veriler içeren bir rapor derledi.

Rapora göre küresel su döngüsü de değişiyor. Şu anda, tahmini 3.6 milyar kişi (neredeyse küresel nüfusun yarısı) potansiyel olarak su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyor. Ve bu nüfus 2050 yılına kadar 4.8-5.7 milyar kişiye çıkacak. 

1990’lardan beri su kirliliği neredeyse her yerde kötüleşti. Afrika, Asya ve Latin Amerika’da nehirlerdeki su kalitesinin bozulmasında artış bekleniyor. Küresel olarak, en yaygın su kalitesi sorunu ise yüzlerce kimyasalın su kalitesini etkilemesi. En büyük kirlenmenin düşük ve orta-orta gelirli ülkelerde meydana gelmesi öngörülüyor.

BM raporuna göre, günümüzde 2.1 milyar insanın evinde güvenli içme ve kullanma suyu bulunmuyor.

1.8 milyardan fazla insan hiçbir dezenfeksiyon işleminden geçirilmemiş suları tüketiyor. 

Küresel iklim değişikliği nedeni ile 1.2 milyar insan aşırı yağışlar, seller ve kuraklık tehlikesi içinde yaşıyor. 

2050 yılına kadar tatlı su talebinin %30 artacağı hesaplanıyor.

Küresel olarak, atık suyun yüzde 80’i işlenmeden veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri akıyor.

Ve bu atık sular doğal su kaynakları için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Dünyada her gün 2 milyon ton atık, su kaynaklarına bırakılıyor. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansıyan bu görüntüler sorunun boyutunu ortaya seren cinsten 👇

Plastikle Yok Olan Bir Okyanus! İngiliz Dalgıcın Bali Kıyılarında Çektiği Çarpıcı Görüntüler - onedio.com
Plastikle Yok Olan Bir Okyanus! İngiliz Dalgıcın Bali Kıyılarında Çektiği Çarpıcı Görüntüler - onedio.com

Güney Afrika'nın Cape Town kenti, modern çağda içme suyu tükenen ilk büyük kent oldu.

Cape Town Dünyanın Tamamen Susuz Kalan İlk Kenti Olmak Üzere: 'Eşim Duş Almayı Bıraktı' - onedio.com
Cape Town Dünyanın Tamamen Susuz Kalan İlk Kenti Olmak Üzere: 'Eşim Duş Almayı Bıraktı' - onedio.com

Ancak Cape Town yalnız değil, çünkü aralarında İstanbul'un da bulunduğu 11 büyük kent uzmanların su kıtlığı uyarısı yaptığı yerler arasında.

Ülkemiz mevcut su kaynaklarını koruyup, gelecek yıllara taşıyamazsa 2030 yılına kalmadan “su fakiri ülke” durumuna düşecek.

Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8.000-10.000 m3 olan ülkeler su zengini, 2.000 m3’den az olanlar su azlığı çeken, 1.000 m3’ten az olanlar da su fakiri ülkeler arasında sayılıyor.

Türkiye, sanıldığının aksine su zengini bir ülke değil. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyeli yılda ortalama toplam 112 milyar m3. Yıllık kullanılan su miktarı ise 32 milyar m3’ü tarımsal sulamada, 7 milyar m3’ü içme suyu, 5 milyar m3’ü sanayide olmak üzere 44 milyar m3.

Türkiye, kişi başına ortalama 1.500 m3 ile su azlığı yaşayan bir ülke. TÜİK, 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörüyor. Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğu varsayıldığında bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1.000 m3/yıl civarında olacak. Bu da “Su Fakiri Ülke” olma yolunda ilerlediğimizi gösteriyor.

Yeryüzünde yaşam kaynağı su olan 2 milyondan fazla canlı türü bulunuyor...

Küresel su zorluklarını göğüslemekte, hem tüketime hem de yiyecek ve enerji üretimine yönelik su temin eden sulak alanların önemi büyük. Göller, nehirler, bataklıklar, bataklıklar gibi tatlı su kütlelerini ve ayrıca mangrovlar ve mercan kayalıkları gibi deniz ve kıyı sulak alanlarını içeren sulak alanları, büyük bir hızla kaybediyoruz.

1900’den bu yana dünyadaki sulak alanların %64’ü, çoğunlukla tarım ve altyapı için boşaltılmış, doldurulmuş ve başka amaçlara dönüştürülmüş durumda.

📌 #DünyaSuGünü etiketi ile sosyal medyada yer alan bazı paylaşımları derledik...

Ayrıca bakınız 👇

Bugün 22 Mart #DünyaSuGünü: Hayat Kaynağımız Su ile İlgili Dikkate Almanız Gereken 50 İlginç Bilgi - onedio.com
Bugün 22 Mart #DünyaSuGünü: Hayat Kaynağımız Su ile İlgili Dikkate Almanız Gereken 50 İlginç Bilgi - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir