Bu Kuaförde Telefon Kullanmak Yasak: Tıraş Sırasında Müşterilerini Kitap Okumaya Teşvik Eden Mustafa Atadil

 > -

Cepte durma özelliğini kaybeden ve gün içerisinde neredeyse elimizden hiç düşürmediğimiz telefonların bir kuafördeki yeni yeri raflar oldu. Müşterilerinin telefonlarını toplayan kuaför Mustafa Atadil, insanların dükkanda bulundukları süre içinde sosyalleşip, kitap okumalarını istiyor. 

Manisa'da hizmet veren erkek kuaförü salonu işletmecisi Mustafa Atadil, müşterilerinin cep telefonlarını tıraş süresi boyunca rafa koyuyor.

Atadil, tıraş olan veya sırada bekleyen müşterileri bu uygulama ile kitap okumaya teşvik ediyor.

Bunun için kendi imkanlarıyla oluşturduğu minik bir kitaplığı da mevcut.

Atadil, 'Müşterilerimiz okuyor' ismini verdiği projesini Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde başlattı ve üç ay boyunca müşterilerine kendi imkanlarıyla oluşturduğu, içerisinde yaklaşık 100 kitabın bulunduğu kitaplığına götürerek kitap seçtirdi.

İş yerinde geçen zaman boyunca, müşteriler kitaplarını okuyabiliyor. İsteyen müşteri ise kitabı eve götürüp, bir sonraki tıraşa gelirken beraberinde getirebiliyor.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, müşterilerinin uygulamadan memnun olduğunu belirten Atadil, "Ben kendim kitap okumayı, araştırmayı çok seven birisiyim. Müşterilerimiz dükkana geldiğinde sıra beklerken, tıraş olurken sürekli telefonla ilgileniyorlar. Onları teknolojiden, sosyal medyadan bir nebze de olsa uzak tutmak amacıyla bir kitaplık oluşturdum. Dükkanıma gelen müşterilerimizin kendi rızalarıyla cep telefonlarını alıyorum, rafa koyuyorum. Projemden bahsediyorum. Kitaplığıma götürüyorum müşterilerimi. Kitaplarını seçiyorlar. Daha sonra da gerek sıra beklerlerken, gerek tıraş olurlarken kitap okuyorlar. Her ne kadar ilk başlarda yadırgasalar da artık sistem oturdu" dedi. Kitap okuma oranının artmasına yönelik bu projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Atadil, "Hepimizin bildiği gibi ülkemizde kitap okuma oranı dünya seviyesine göre düşük sıralarda. Kitap okumaya karşı bilinçlenmek, biraz daha kitap okuma oranının artmasına vesile olmak için böyle bir projeyi hayata geçirdim. Artık müşterilerimiz dükkana gelir gelmez çaykahve eşliğinde kitaplarını okuyor. Tıraş sonrası da gayet mutlu bir şekilde dükkandan ayrılıyorlar" diye konuştu.

Müşteriler de uygulamadan oldukça memnun: 'Dükkana girer girmez telefonumuzu veriyoruz.'

Müşterilerden Ziraat Mühendisi Velican Bakırlı (26), "Bu uygulama bence gayet hoş. Artık alıştık. Dükkana girer girmez telefonumuzu kendisi istemeden biz veriyoruz. Direkt kitabımı alıyorum. Ülkemizde okuma oranı zaten epey düşük seviyelerde. Bu tür uygulamaların artması gerekiyor bence. Hem bir süre telefondan uzaklaşmış oluyoruz hem de kafamızı dinlemiş oluyoruz. Bu uygulamaya diğer esnafın da katkı sağlamasını beklerim" dedi. Bir kafede barista olan Burak Gülçin (23) ise, "Ben bu uygulamayla ilk defa karşılaştım. Bu kuaför salonuna da ilk kez geldim. Bence gayet başarılı bir uygulama" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir