Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BM'den Suriye İle İlgili Taraflı Rapor

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bm'den Suriye İle İlgili Taraflı Rapor

Bm'den Suriye İle İlgili Taraflı Rapor

Soruşturmayı yürüten BM müfettişleri Paulo Pinherio, Carla Del Ponte, Karen Konning Abuzayd ve Vetit Muntarbhorn Cenevre'de basın toplantısı düzenledi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyounu Suriye'de yaşanan katliamlarla ilgili olarak, yönetimi eleştiren bir rapor açıkladı. Raporda, silahlı militanların bir çok ihlali yer bulamazken katliamlar nedeniyle yönetimi suçlayan "tanıkların" ise kim olduğu belirsiz.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun son Suriye raporu Brezilyalı müfettiş Paulo Pinherio tarafından Cenevre'de dün açıklandı. Raporda, Suriye'de yaşanan sivillere yönelik saldırılar nedeniyle çoğunlukla Suriye Ordusu ve Halk Komiteleri suçlandı. On sayfalık raporda silahlı militanların da Alevi köylerine saldırdığı ve esir alınan askerleri infaz ettiği belirtildi.

soL gazetesinde bugün yayımlanan habere göre, raporu hazırlayan beş kişilik ekibin başında bulunan Brezilyalı Pinherio, dün Cenevre'de yaptığı basın toplantısında hükümete bağlı silahlı milislerin işlediği iddia edilen katliamlarda, mezhepsel tonun rahatsız edici bir biçimde arttığını savundu.

Raporun olayların birinci elden tanığı 223 kişiyle yapılan görüşmelere dayandığı belirtilirken, bu kişilerin kim olduğu veya nerede yaşadıkları belirtilmedi. Ayrıca komisyon, görüşmelerin nerede ve ne zaman yapıldığını da açıklamadı.

Soruşturmada yalnızca 223 kişiden birinin ordudan firar eden ve saf değiştiren bir komutan olduğu belirtildi.

Raporda:

  • 21 Ocak'ta düzenlenen ve 40 kişinin yaşamını yitirdiği Hama Selimiye'deki saldırı El Nusra tarafından üstlenilse de "soruşturuluyor" ibaresi yer aldı.

-Başkent Şam'da bulunan Baas Partisi merkezine yönelik çoğu sivil 53 kişinin yaşamını yitirdiği 21 şubat'taki bombalı saldırı için "kimin tarafından düzenlendiği bilinmiyor" denildi.

  • Suriye yönetiminin suçlandığı bazı katliamlar ise kim olduğu, nerede ve ne zaman ifade verdiği bilinmeyen tek bir kişinin ifadesine dayandırıldı.

  • 15 Şubat 2013'te meydana gelen Hasviya katliamının faillerinin bilinmediği ancak katliam günü burada iki taraf arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı belirtildi. BBC ise dün yayımlanan haberde, Havasiya sakinlerinin katliam nedeniyle silahlı militanları suçladığını duyurdu. Humus'un kuzeyinde yer alan ve Sünni Araplar'dan oluşan köylülerin verdiği saldırganların eşgali Suriye ordusunun bölgedeki komutanının ifadeleriyle örtüşüyor.

  • Çocuklara yönelik şiddet ve işkenceye dair bölümlerde komisyon Şam yönetimini suçladı. Raporun bu kısmında, militanların çocukları silah altına alınmasına değinilmedi. Oysa militanların inkar etmediği bu durum çocuk haklarına aykırı.

  • Raporda, militanların video paylaşım sitelerine yüklediği infaz, işkence ve sivil yerleşimlere yönelik saldırı görüntüleri yer bulamadı.

  • 15 Ocak'ta Halep Üniversitesi'ne yönelik 82 kişinin yaşamını yitirdiği roket saldırısının "soruşturma altında" olduğunun belirtildiği raporda, saldırı esnasında üniversitenin ordu kontrolü altında olduğuna yer verilmedi.

Suriye tepkili

İnsan Hakları Komisyonu'nda Suriye'yi temsil eden Faysal Habar ise raporun "Güvenilmez kaynaklardan taraflı bilgilerle oluşturulduğunu" söyledi. Habar, Suriye'deki terörden Türkiye ve Katar'ı sorumlu tuttu. Rusya da raporun adil olmadığını ve militanların işlediği suçlara yer verilmediğini belirtti. ABD Temsilcisi Elieen Chamberlain Donahoe ise raporun "rejimin vahşetini gösterdiğini" iddia etti. Militanların "ihlallerinden de endişe duyduklarını" söyleyen Chamberlain geçtiğimiz yıl aynı komisyonun İsrail'in işgal altında tuttuğu topraklarda Filistinlilere yönelik muameleyle ilgili raporunu eleştirmişti. Elçi, komisyonu "çarpıtma yapmak"la suçlarken, İsrail'e karşı takınılan bu tavra bir son verilmesini istemişti.

BM'nin sabıkalı kurumu

İnsan Hakları Komisyonu, Ocak ayında açıkladığı bir raporla Suriye'deki savaşta 70 bin kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı ancak o döneme kadar muhalif kaynaklar bile 50 bin kişinin yaşamını yitirdiğini iddia ediyordu. Raporun Benetech'e yaptırıldığının ortaya çıkmasıyla bazı uzmanlar bu rakamlara şüpheci yaklaşmak gerektiğini belirttiler. Nitekim Benetech'in finansörleri arasında ünlü spekülatör George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü ve ABD Dışışleri Bakanlığı bulunuyordu.

Komisyonun Yüksek Komiseri Navi Pillay ise bir hafta sonra yaptığı açıklamada Suriye'ye yönelik dış müdahale çağrısında bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviAmerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerİsrailKatarRusyaSuriyehumusroket
Görüş Bildir