Şehit Cenazesinde Ak Partili Yılmaz'a Yumruk

 > -

Bingöl'de Askeri Konvoya Mayınlı Saldırı

Bingöl'de Askeri Konvoya Mayınlı Saldırı

Bingöl'de askeri konvoyun geçişi sırasında düzenlenen mayınlı saldırıda çok sayıda askerin yaralandığı bildirildi.

BİNGÖL (İHA) - Bingöl-Solhan karayolu 11 Evler köyü yakınlarında, askeri konvoyun geçişi sırasında şiddetli bir patlama meydana geldi. Teröristlerin mayınlı saldırısı sonrası bölgeye ambulanslar ve askeri araçlar sevk edildi. Saldırıda sayısı henüz tam öğrenilemeyen çok sayıda askerin yaralandığı öğrenildi. Yaralı askerler Bingöl Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, olayda şehit asker olup olmadığı henüz öğrenilemedi.

Haberin Tamamı İçin:

Askeri Konvoya Bombalı Tuzak: 1 Şehit

Askeri Konvoya Bombalı Tuzak: 1 Şehit

Bingöl Muş karayolunda askeri konvoyun geçişi sırasında patlama meydana geldi. İlk bilgilere göre; 1 asker şehit oldu, 30'un üzerinde yaralı olduğu bildirildi.

BİNGÖL'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler askeri konvoyun geçişi sırasında karayoluna döşedikleri bombayı uzaktan kumanda ile patlattı. Patlamada ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu. Yaralı sayısının 30’u bulabileceği belirtildi.

Bingöl-Muş karayolunun 20'inci kilometresindeki Onbirevler Mevkii'nde PKK'lılar bugün saat 12.45'de askeri konvoyun geçişi sırasında karayoluna döşedikleri bombayı uzaktan kumanda ile infilak ettirdi, ardından gizlendikleri yerlerden uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Konvoyda bulunan askerlerin PKK'lılara karşılık vermesiyle çatışma çıktı.

Çatışma bölgesine takviye birlikler sevk edilirken, çok sayıda yaralı Bingöl Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Adil ÖNAL/BİNGÖL, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Askeri Konvoya Saldırı: 1 Şehit, 30 Yaralı

Askeri Konvoya Saldırı: 1 Şehit, 30 Yaralı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Askeri Konvoya Saldırı: 1 Şehit 48 Yaralı

Askeri Konvoya Saldırı: 1 Şehit 48 Yaralı

Bingöl-Muş karayolunun 16. kilometresinde seyir halinde olan askeri konvoy, Kardeşler köyü mevkisinde PKK'lilerin saldırısına uğradı. İlk gelen bilgilere göre, saldırıda 1 asker şehit oldu, 48 asker yaralandı.

Bingöl-Muş karayolunda seyir halinde olan askeri konvoy, Kardeşler köyü mevkisinde PKK'lilerin saldırısına uğradı.

İlk gelen bilgilere göre, saldırıda 1 asker şehit oldu, 48 asker yaralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Roketatarlı Saldırı!

Roketatarlı Saldırı!

Bingöl'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından askeri konvoyun geçişi sırasında saldırı yapıldı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırı sonucu ilk gelen bilgilere göre 7 askerin şehit olduğunu, en az 50 askerin ise yaralandığını açıkladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaralı askerler için Bingöl'de kan anonsu yapılıyor.

Bingöl'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından askeri konvoyun geçişi sırasında saldırı yapıldı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırı sonucu ilk gelen bilgilere göre 4 askerin şehit olduğunu, 48 askerin ise yaralandığını açıkladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaralı askerler için Bingöl'de kan anonsu yapılıyor.

Bingöl-Muş karayolunun 20'inci kilometresindeki Onbirevler Mevkii'nde PKK'lılar bugün saat 12.45'de askeri konvoyun geçişi sırasında saldırdı. Saldırı sonucu ilk gelen bilgilere göre 4 asker şehit oldu, 48 asker de yaralandı.

ROKETATARLI SALDIRI

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, PKK'lıların askeri konvoya roketarla saldırdığını belirterek, "Olay yerindeki inceleme sürüyor, ilk belirlemelere göre 4 şehidimiz var. 48 yaralıdan 34'ü Bingöl Devlet Hastanesi'nde, 14'ü ise Solhan ve Muş Devlet Hastanelerine kaldırıldı" dedi.

Güvençer, savcı ve olay yeri ekibinin yanan otobüsteki incelemesinin sürdüğünü belirtti.

YARALILAR İÇİN KAN ANONSU YAPILIYOR

Öte yandan, olay yeri civarında hava destekli operasyon başlatılırken, hastanedeki yaralılar için Bingöl Belediyesi'nin hoparlörlerinden kan ihtiyacı anonsu yapılıyor. Kızılay’ın Diyarbakır’da bulunan kan nakil aracı da Bingöl’e sevk edildi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR:

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından askeri konvoyun geçişi sırasında saldırı yapıldı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırı sonucu ilk gelen bilgilere göre 7 askerin şehit olduğunu, en az 50 askerin ise yaralandığını açıkladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaralı askerler için Bingöl'de kan anonsu yapılıyor. Adil ÖNAL/BİNGÖL/DHA

Bingöl de Askeri Konvoya Mayınlı Saldırı 5Şehit

Askerleri taşıyan araca saldırı!

Askerleri taşıyan araca saldırı!

Bingöl'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından askeri konvoyun geçişi sırasında saldırı yapıldı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırı sonucu ilk gelen bilgilere göre 7 askerin şehit olduğunu, en az 63 askerin ise yaralandığını açıkladı. Şehit sayısının artmasından endişe ediliyor. Yaralı askerler için Bingöl'de kan anonsu yapılıyor.

ROKETATARLI SALDIRI

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, PKK'lıların askeri konvoya roketarla saldırdığını belirterek, "Olay yerindeki inceleme sürüyor, ilk belirlemelere göre 7 şehidimiz, ez az 60 yaralımız var. Yaralı askerlerden 34'ü Bingöl Devlet Hastanesi'nde, 14'ü ise Solhan ve Muş Devlet Hastanelerine kaldırıldı" dedi.

Güvençer, savcı ve olay yeri ekibinin yanan otobüsteki incelemesinin sürdüğünü belirtti.

YARALILAR İÇİN KAN ANONSU YAPILIYOR

Öte yandan, olay yeri civarında hava destekli operasyon başlatılırken, hastanedeki yaralılar için Bingöl Belediyesi'nin hoparlörlerinden kan ihtiyacı anonsu yapılıyor. Kızılay’ın Diyarbakır’da bulunan kan nakil aracı da Bingöl’e sevk edildi.

ACİL SERVİSLER ALARMDA BEKLEDİ

Düzenlenen saldırıda yaralı sayısının çok olması üzerine bölgeye ambulanslar gönderilirken çevre illerdeki hastanelerin acil servisleri de alarma geçirildi. Saldırı haberinin duyulması üzerine Erzurum'daki hava ambulansı da durumu ağır olan askerleri getirmek üzere havalandı. 5 ambulansla Muş'a getirilen yaralı erlerden İrfan Yeşilçay, Uysal Çınarcık, Fesih Akın, Fatih Bulut, Abdulbari Çetin, Devlet hastanesinde tedavi altına alındı. Ambulans helikopterle Erzurum'a getirilen Siirti Ekrem Aktaş da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'deki Saldırıda Şehit Sayısı 10'a Yükseldi

Bingöl'deki Saldırıda Şehit Sayısı 10'a Yükseldi

Gelen ilk bilgiler 4 askerin şehit olduğu yönündeydi. Ancak dakikalar ilerledikçe şehit sayısı artmaya başladı.

Son rakam 10 şehit 60'dan fazla yaralı... Askerlerden 2'si kaldırıldıkları hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

HEPSİ SİLAHSIZDI

Valinin son açıklamasına göre vurulan konvoy izinden dönen askerleri taşıyordu. 3 araç vardı ve askerlerin tamamı silahsız ve sivildi.
Olay yeri civarında hava destekli operasyon başlatılırken, hastanedeki yaralılar için Bingöl Belediyesi'nin hoparlörlerinden kan ihtiyacı anonsu yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl Saldırısı ile İlgili Düşündüren İddia

Bingöl Saldırısı ile İlgili Düşündüren İddia

Ekşi sözlük yazarlarından, 'nzessia' kullanıcı adıyla paylaşılan entry’de, Bingöl’de saldırıya uğrayan askeri konvoyun yola çıkmasından bir gece önce, konvoyda yer alan bir askerin, konvoyun gizli tutulması gereken hareket zamanı ile ilgili arkadaşına bilgi verdiği iddia ediliyor.

İşte o entry:

“dun gece beni aradi yarin konvoyla yola cikiyoruz dedi. nerden ariyorsun dedim, arkadasimdan ariyorum dedi. belli etmedim ama o oyle rahat rahat konusup yarinki onemli bir bilgiyi bana verebiliyorsa, disardan haber almak isteyenin önunde hicbir engel yok diye dusundum. cok pis bir yer burasi, disarda montlara sarinip yatacagiz dedi. icim acidi, usumesine odaklandim diger guvensiz ortami unuttum.

bugun de haberleri takip ettim, tam oglen oldu belki varmistir yerine diye dusunurken son kez bakayim bir haber sitelerine derken aldim haberi. bingol mus diyor, konvoy diyor. orda oldugundan adim gibi emindim. arkadaslarimi aradim telkin ettiler, oraya her gun asker yigiliyor bir tek onunki yok diye. yok icime sinmedi, onceki gece beni aradigi numarayi geri aradim, bir umut. once mesguldu, o bile bir umuttu. ayni otobustelerse o telefon calisiyorsa yasiyorlardir heralde diye dusundum. tekrar aradim bu sefer acti, o cocuk evet iyiyiz hatta yanimda dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Saldırıda İhmal Var mı?

A Haber Güvenlik Danışmanı Mete Yarar, Türkiye'yi yasa boğan Bingöl'deki saldırıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bingöl'de 9 askerin şehit olduğu ve 61 askerin yaralandığı hain saldırı akıllara, 1993'te 33 silahsız askerin şehit edildiği saldırıyı getirdi.

Mete Yarar , iki saldırı arasındaki benzerliği ve Bingöl'ün neden hedef seçildiğini anlattı. Ayrıca, silahsız askerin nakli sırasında ihmal olup olmadığı konusundaki şüpheleri yorumladı.

İşte Mete Yarar'ın Bingöl'deki saldırıyla ilgili açıklamaları

"Daha önce 33 askerin şehid edildiği bir saldırı Bingöl'de olmuştu. O saldırı Bingöl-Elazığ arasında olmuştu. Bu da Bingöl-Muş arasında oldu. Bingöl , Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne asker gönderirken kullanılan ana koridorlardan bir tanesi. Bingöl, çevre illere göre PKK'nın çok da hakim olamadığı bir bölge. Halkın terör örgütüne çok destek vermediği, bu konuda net bir tavır koyduğu bir ilimiz. O yüzden oranın bu saldırılarda baş rolde olmasının ana sebebi, Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne giden ve gelen askerlerin sevkiyatının oradan yapılmasından kaynaklanıyor. Bingöl halkının bu olaylarla hiçbir alakası yok.

Terör örgütünün uzun zamandır beri toplumda yarattığı mesaj, 90'lı yıllara geri dönüyor muyuz. 90'lı yıllara geri döndüğümüzü söylediğimizde ilk aklımıza gelen anılardan birisi 33 erin şehit edilmesi olayıdır. Bir şeyleri çağrıştırmak için bu kadar uğraşmasının ana sebeplerinden bir tanesi budur. Yani, Bingöl'ün seçilmesinin ana sebebi 90'lı yıllara geri dönüldüğünün mesajının kuvvetli bir şekilde algılanmasının sağlanmasıdır. Toplumda aynı algıyı oluşturmaya çalışıyor. Aynı tip, benzer bir eylem. Orada 33 silahsız askeri durdurup, şehit etmekle, ellerinde en ufak bir silah olmayan askerlere bir saldırı arasında inanın hiçbir fark yok. İkisi de aynı bölgede hain bir saldırı.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl Saldırısında Şüpheli Araç Alarmı

Bingöl Saldırısında Şüpheli Araç Alarmı

Bingöl'de bugün öğle saatlerinde PKK'lı teröristler tarafından askeri konvoyun geçişi sırasında saldırı yapıldı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırı sonucu 10 askerin şehit olduğunu, 60 askerin ise yaralandığını açıkladı.

'AUDI MARKA ARAÇLA KAÇTILAR' İDDİASI

Saldırının ardından teröristler bölgenin ağaçlık olmasından yararlanarak kaçtı. Saldırıdan sonra 06 plakalı Audi marka bir aracın, Genç ilçesine bağlı köy yollarına girdiği yönündeki ihbar üzerine teröristlerin bu araçla kaçmış olabileceği şüphesi üzerine araç aranmaya başlandı.

POLİS TEYAKKUZA GEÇTİ

Haberin Tamamı İçin:

Bingöllülere Acil Çağrı!

Bingöllülere Acil Çağrı!

Bingöl - Muş karayolunda teröristlerin askeri konvoya düzenlediği roketatarlı saldırıda yaralanan 63 asker için Bingöl Belediyesi'nin hoparlörlerinden kan ihtiyacı anonsu yapıldı. Kızılay’ın Diyarbakır’da bulunan kan nakil aracı da Bingöl’e sevk edildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, terör saldırısının ardından alarm durumuna geçildiği belirtildi.
Askeri konvoya yapılan saldırının ardından yaralanan askerlerin tedav...

Haberin Tamamı İçin:

F-16'lar Bingöl'de PKK'lıları kıstırdı!

F-16'lar Bingöl'de PKK'lıları kıstırdı!

Bingöl'de PKK'lı teröristlerin saldırısının ardından 14 savaş uçağı, teröristleri çembere aldı.

Bingöl Muş karayolunda Pkk'lı teröristler tarafından askeri servis aracına düzenlenen hain saldırı sonrası Diyarbakır'dan kalkan F-16 savaş uçakları, Bingöl kırsalında Pkk'lı teröristleri ateş altına aldı.

12 ADET F-16, 2 ADET CASA UÇAĞI

Bingöl - Muş karayolunda bugün öğle saatlerinde askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen mayınlı ve roket atarlı saldırının ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan 12 adet F-16 savaş uçağı, Pkk'lı teröristlerin bulunduğu alanı bombalamaya başladı.

Diyarbakır'dan kalkan Pars filosuna ait savaş uçakları, saldırıyı gerçekleştirerek olay yerinden kaçan teröristlerin kaçış güzergahlarını ve sığınaklarını bir bir bombalayor. F-16 savaş uçakları ile birlikte Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden 2 adet de CASA tipi askeri kargo uçağı kalktı.

SİVİL VE SİLAHSIZ KONVOYA SALDIRDILAR

Pkk'lılar bugün saat 12.30 sıralarında Bingöl-Muş karayolunun 16'ıncı kilometresindeki Kardeşler Köyü yakınlarında askeri konvoyu hedef aldı.

Konvoya roketatar atan Pkk'lılar ardından uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Roketin isabet ettiği bir otobüs alev alıp yanmaya başladı. Bu sırada konvoyda bulunan diğer askerler, Pkk'lıları yoğun ateş altına aldı. Çatışmanın sürdüğü sırada yanan otobüsteki askerler, kendilerini dışarıya attı.

Olayın duyulması üzerine bölgeye çok sayıda ambulans ve takviye askerler ile itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla Bingöl Devlet Hastanesi'ne getirilerek tedavi altına alındı. Yanan otobüs itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

F-16'lar Bingöl'de!

Bingöl Muş karayolunda PKK’lı teröristler tarafından askeri servis aracına düzenlenen hain saldırı sonrası Diyarbakır’dan kalkan F-16 savaş uçakları Bingöl kırsalında PKK’lı teröristleri ateş altına aldı.

Bingöl - Muş karayolunda bugün öğle saatlerinde askeri servis aracının geçişi sırasında meydana gelen mayınlı ve roket atarlı saldırının ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan 12 adet F-16 savaş uçağı PKK’lı teröristlerin bulunduğu alanı bombalamaya başladı. Diyarbakır’dan kalkan Pars filosuna ait savaş uçakları, saldırıyı gerçekleştirerek olay yerinden kaçan teröristlerin kaçış güzergahlarını ve sığınaklarını bir bir bombalayor. F-16 savaş uçakları ile birlikte Diyarbakır 8...

Haberin Tamamı İçin:

Askerleri Taşıyan Araca Saldırı: 10 Asker Şehit

Askerleri Taşıyan Araca Saldırı: 10 Asker Şehit

Bingöl'de askeri konvoya düzenlenen saldırıda şehit sayısı 10'a yükseldi.

Otobüste izinden dönen silahsız askerlerin olduğu bildirildi.

Bingöl-Muş karayolunda seyir halinde olan askeri konvoy, Kardeşler köyü mevkisinde teröristlerin saldırısına uğradı.

Bingöl-Muş karayolunun 16. kilometresinde seyir halinde olan askeri konvoy, Kardeşler köyü mevkisinde teröristlerin saldırısına uğradı. Konvoydaki bir araçta yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

VALİ GÜVENÇER: 200 SİVİL SİLAHSIZ ASKERE, ROKETATARLA SALDIRILDI

Bingöl'de PKK'lı teröristler tarafından gerçekleştirilen saldırıda şehit düşen asker sayısı 10 oldu. Saldırıda 70 asker de yaralandı. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, görev izni, sağlık izni ya da yasal izin dönüşü Muş ve Van istikametindeki birliklerine katılmak üzere Elazığ'da toplanan 200 sivil silahsız askerin, 3 otobüs, 1 midibüs, 1 minibüs ve kendilerine Elazığ ve Bingöl jandarma birliklerinden refakat eden 10 zırhlı araç olmak üzere toplam 15 araçla Muş istikametine seyir halinde iken saat 12.30'da roketatarlı saldırıya uğradığını açıkladı.

Vali Güvençer, "Dilerim yaralılardan ilave kayıplarımız olmaz." diye konuştu. Vali Güvençer, yaralıların Bingöl'ün yanı sıra Erzurum, Elazığ ve Malatya'daki hastanelere sevk edildiğini kaydetti. Polis özel harekat ve jandarma özel harekat ile havadan ve karadan operasyonların sürdüğünü ifade eden Vali Güvençer, yoğun bakım hastası taşıyabilecek özellikteki ambulans uçağın, Elazığ Havaalanı'nda hazır tutulduğunu sözlerine ekledi. Bu arada görgü şahitleri de yolun kenarındaki ağaçlık bölgeden konvoya saldırı gerçekleştiğini ifade ettiler. Çevre köy sakini bir görgü şahidi, RPG7 ya da roketatar kullanıldığını dile getirdi. Saldırının gerçekleştiği ormanlık alanda güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürüyor.

İKİ ASKER OTOBÜSTEN İNİP PKK'LILARLA ÇATIŞTI

Bingöl'de 10 askerin şehit olduğu, 70 askerinde yaralandığı PKK'lı teröristlerin saldırısında iki askerin saldırı sırasında otobüsten inip PKK'lılarla çatışmaya girdiği ortaya çıktı. PKK'lıların roket ve uzun namlulu silahlarla ateş açmaları sırasında otobüsten inen 2 asker, anında silahları ateş açıp PKK'lılara karşılık verdi. Askerlerin PKK'lılara ateş açması üzerine önde giden 2 otobüs hedef olmaktan kurtulup, hızla olay yerinden uzaklaştı. Arkadan gelen otobüs ise roketin isabet etmesi nedeniyle hareket edemediği belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'de Şehit Sayısı 9'a Düştü! O Askerin Kalbi Çalıştırıldı!

Saldırıda ağır yaralanan ve kalbi durduğu için şehitler arasında sayılan bir askerin kalbi yeniden çalıştırıldı...

Bingöl'de askeri konvoya düzenlenen saldırıda ağır yaralanan ve Erzurum'a kaldırılan ve ilk etapta kalbi durduğu için şehit olarak gösterilen bir askerin kalbinin yeniden çalıştırıldığı belirtildi.

Bingöl'de buluna Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, konuyla ilgili Valilik'ten açıklama yapılacağını belirterek, "İlk etapta kalbi durduğu için şehit olarak bilgisi geldi. Ancak daha sonra doktorların çabası sonucu kalbi yeniden çalıştırılmış, diğer yaralıların da tedavileri devam ediyor" dedi. Bakan Yılmaz, cenazelerin Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildiğini, cenazelerle ilgili programın yarın netleşeceğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Erzurum'dan İyi Haber: Şehit Sayısı 9'a Düştü

Bingöl'de askeri konvoya düzenlenen saldırıda ağır yaralanan ve Erzurum'a kaldırılan ve ilk etapta kalbi durduğu için şehit olarak gösterilen bir askerin kalbinin yeniden çalıştırıldığı belirtildi.

Bingöl'de bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, konuyla ilgili Valilik'ten açıklama yapılacağını belirterek, "İlk etapta kalbi durduğu için şehit olarak bilgisi geldi. Ancak daha sonra doktorların çabası sonucu kalbi yeniden çalıştırılmış, diğer yaralıların da tedavileri devam ediyor" dedi. Bakan Yılmaz, cenazelerin Malatya Adli Tıp Kurumu'na g...

Haberin Tamamı İçin:

Bu Nasıl Güvenli Sevk?

Elazığ’dan, Muş ve Van ’a giden 200 askerin bulunduğu konvoya PKK'lılar tarafından yapılan saldırıda 9 asker şehit oldu 70 asker de yaralandı. Saldırının ardından akıllara havadan ve karadan yeterli güvenlik önlemi alındı mı sorusu geldi. Uzmanlar ne diyor?

Pazar günü mayınlı tuzakta 8 polisin şehit olduğu Bingöl ’de, bu olaydan iki gün sonra, PKK ’lıların bu kez uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırdığı askeri konvoyda 10 asker şehit oldu. Elazığ’dan, Muş ve Van ’a giden silahsız ve sivil kıyafetli 200 askerin bulunduğu konvoydaki otobüslerden biri roket isabet etmesi sonucu alev aldı, saldırıda 7’si ağır 70 asker de yaralandı.

1993’teki ‘33 er olayı’ gibi sivil giyimliler şehit oldu

Asker yetkililer, 200 asker taşıyan konvoyda gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Bombalı tuzaklara karşı Jammer’li araçlar konvoya eşlik ediyordu. PKK ’lılar bunu bildikleri için saldırıyı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla gerçekleştirdi” dedi. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırıya uğrayan konvoyda bulunan askerlerin yasal izinleri, görev izinleri dolayısıyla memleketlerinden dönen sivil insanlar olduğunu söyledi. Yine Bingöl ’de 24 Mayıs 1993 günü tıpkı bugünkü gibi sivil olarak birliklerine giderken 33 askerin şehit edildiği saldırıyı hatırlatan Vali Güvençer, “1993’te yaşadığımız menfur saldırı gibi lanetli örgüt çirkin yüzünü göstermiştir. Sivil, silahsız kardeşlerimize böyle bir hain pusu kurdu” dedi. PKK , 21 Mart 1993’te ateşkes ilan etmiş, güvenlik güçlerinin de operasyonları azaltması nedeniyle bölgede olumlu bir hava oluşmuştu. Ancak 24 Mayıs 1993 günü, birliklerine katılmak üzere sivil olarak transfer edilen askerlerin önün kesen PKK ’lı grup 33 silahsız askeri şehit etmiş, daha sonra yakalanan Şemdin Sakık önderliğindeki grubun bu saldırısının ardından bölgede kanlı atışmalar yeniden başlamıştı.

"Zırhlılarla intikal 3 gün bile sürebilirdi"

Bölgede pek çok kez intikal gerçekleştirmiş bir asker olan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı (TEMAD) Ahmet Keser, askeri intikal prosedürlerinin yeterli ve yerinde olduğunu belirtti. İntikal günlerinin ‘Emniyetli Yol Günü’ olarak tanımlandığını ve bunların aylık listeler halinde oluşturulduğunu yine de bir saldırının önlenebilmesi için oldukça kapsamlı önlemler alındığını savunan Keser şunları söyledi: “Terörün yoğun olduğu bölgelerde merkezi bazı yerlerde toplanma bölgeleri vardır. Terhis olan ya da izne giden-gelen veya birliğine katılacak askerler buralarda toplanır. Bingöl ’deki 49. Mekanize Tugay ve çevre birlikleri için de bu kentte bir toplanma bölgesi bulunur. Memleketlerine gidecek veya gelen askerler bu merkezlerden dağılır. Bu tür intikaller için ayın belli günleri seçilir. Her ay 5 ilâ 8 gün emniyetli yol günü olarak belirlenir ve 1 ay önceden bildirilir.”

Bingöl -Elazığ karayolunda da 1993’te 33 askerin şehit edildiğini hatırlatan Keser, “Ancak bu yollar her şeye rağmen prosedürde emniyetli bilinen yol olarak geçer. Bir nevi mecburi güzergâhlardır” dedi. ‘Emniyetli Yol Günü’ olan günlerde, güzergah üzerinde mutlaka havadan ve karadan arama-tarama yapıldığı, jandarma birliklerinin bir gün önceden devriyeye çıktığını ve mayın taraması da yapıldığını belirten Keser, “Bazı kiritik yerlerde de alan hakimiyeti kurmak için pusu atılır. Konvoylar da önde arkada ve ortada zırhlı korumalar olmak üzere tertip edilir” bilgisini verdi. Sivil otobüsle nakil yapılmasını da değerlendiren Keser, “Helikopter filosu böyle bir nakil için müsait değil. Zırhlı personel taşıyıcılar ise 11 civarında asker taşır; ama çok yavaş gider ve intikal 3 gün bile sürebilir. Mevcut şartlar en kullanılabilir sistem budur” dedi. Emekli Albay Daniş Hoşbay ise intikallerde en önemli konunun alan hakimiyeti olduğuna değinerek, “Bunun için de arazide birlikler konuşlandırılmalı” yorumunda bulundu.

Yanıt bekleyen sorular

  • Uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı konvoyda ‘jammer’lı önlem alınmıştı. Ancak 3 otobüs ve 1 midibüs dolusu silahsız askerin bulunduğu konvoyda, roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılacak olası bir saldırıya karşı hangi önlem(ler) alınmıştı?

  • Konvoyda, bu kadar silahsız askeri koruyacak yeterli güç var mıydı?

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl saldırısından bir acı haber daha!

Yaralı er şehit düştü, şehit sayısı 10'a yükseldi...

BİNGÖL'de dün askeri konvoya PKK'lı teröristlerin roketatarlı saldırısında ağır yaralı olarak Erzurum'a getirilen erlerden 21 yaşındaki Mehmet Dildari şehit oldu. Böylece saldırıda şehit asker sayısı 10'a yükseldi.

Bingöl-Muş karayolunun 16'ncı kilometresindeki Kardeşler köyü yakınında pusu kuran PKK'lılar, silahsız askerleri taşıyan konvoya roketatarla saldırdı. İsabet alan otobüs alev topuna dönünce, teröristler bu kez uzun namlulu silahlarla ateş açtı. 9 askerin şehit düştüğü saldırıda, 70'i yaralandı. Ambulans helikopterle Erzurum'a getirilen ve Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde duran kalbi doktorların çabası ile tekrar çalıştırılan Niğde'nin Bor ilçesi nüfusuna kayıtlı er Mehmet Dildari, gece 02.00 sıralarında şehit düştü.

Haberin Tamamı İçin:

İki asker PKK'ya karşı koydu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

10 Asker Şehit, Bütün Memleket Yaralı

Pazar günü 8 polisin şehit olduğu Bingöl'de dün izinden dönen sivil kıyafetli askerlere saldırı vardı. 10 şehit ve 70 yaralı ülkenin yüreğini yaktı.

Pazar günü mayınlı tuzakta 8 polisin şehit olduğu Bingöl ’de, bu olaydan iki gün sonra, PKK ’lıların bu kez uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırdığı askeri konvoyda 10 asker şehit oldu. Elazığ’dan, Muş ve Van ’a giden silahsız ve sivil kıyafetli 200 askerin bulunduğu konvoydaki otobüslerden biri roket isabet etmesi sonucu alev aldı, saldırıda 7’si ağır 70 asker de yaralandı.

İki kahraman asker

PKK ’lılar dün saat 12.30 sıralarında Bingöl -Muş karayolunun 16. kilometresindeki Kardeşler Köyü yakınlarında askeri konvoyu hedef aldı. İzin ve görevden dönen, sağlık kontrolü yaptıran askerler, Elazığ’daki toplama merkezinden bu sabah Muş ve Van ’daki birliklerine gitmek üzere 10 zırhlı araç ve frekans karıştırıcı Jammer’ler eşliğinde otobüslerle yola çıktı. 200 askeri taşıyan 3 otobüs ve 2 minibüsün bulunduğu konvoy, Kardeşler Köyü yakınlarına geldiğinde, pusu kuran PKK ’lıların saldırısına uğradı. Saldırıda, roketin isabet ettiği ve içinde askerlerin bulunduğu sivil otobüs alev alıp yandı. Bu sırada iki asker otobüsten inerek çatışmaya girdi. Bu sayede önde giden 2 otobüs hedef olmaktan kurtuldu. Saldırı haber alınır alınmaz bölgeye takviye birliklerle, ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar Bingöl ve Muş’taki hastanelere kaldırıldı. Saldırı sırasında araç içinde alevler arasında kalan 6 asker şehit oldu. Durumu ağır olan yaralı askerlerden 4’ü de kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti ve şehit sayısı 10’a yükseldi. Şehit askerlerin naaşları otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu ’na götürüldü.

Otomobil tarandı: 1 ölü

Diyarbakır ’ın Hani İlçesi yakınlarında da yol kesen bir grup durdurmak istedikleri otomobilin kaçması üzerine ateş etti. Olayda Ziya Özkılıç ölürken, 2 kişiyi de yaralandı. Diyarbakır Vali Vekili Mustafa Can, saldırıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Olayı PKK ’lıların yaptığını değerlendiriyoruz. Çalışmaların ardından açıklama yapacağız” dedi.

1993’teki ‘33 er olayı’ gibi sivil giyimliler şehit oldu

Asker yetkililer, 200 asker taşıyan konvoyda gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Bombalı tuzaklara karşı Jammer’li araçlar konvoya eşlik ediyordu. PKK ’lılar bunu bildikleri için saldırıyı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla gerçekleştirdi” dedi. Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, saldırıya uğrayan konvoyda bulunan askerlerin yasal izinleri, görev izinleri dolayısıyla memleketlerinden dönen sivil insanlar olduğunu söyledi. Yine Bingöl ’de 24 Mayıs 1993 günü tıpkı bugünkü gibi sivil olarak birliklerine giderken 33 askerin şehit edildiği saldırıyı hatırlatan Vali Güvençer, “1993’te yaşadığımız menfur saldırı gibi lanetli örgüt çirkin yüzünü göstermiştir. Sivil, silahsız kardeşlerimize böyle bir hain pusu kurdu” dedi.

PKK , 21 Mart 1993’te ateşkes ilan etmiş, güvenlik güçlerinin de operasyonları azaltması nedeniyle bölgede olumlu bir hava oluşmuştu. Ancak 24 Mayıs 1993 günü, birliklerine katılmak üzere sivil olarak transfer edilen askerlerin önün kesen PKK ’lı grup 33 silahsız askeri şehit etmiş, daha sonra yakalanan Şemdin Sakık önderliğindeki grubun bu saldırısının ardından bölgede kanlı atışmalar yeniden başlamıştı.

‘Zırhlılarla intikal 3 gün bile sürebilirdi’

ENİS TAYMAN - Bölgede pek çok kez intikal gerçekleştirmiş bir asker olan Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı (TEMAD) Ahmet Keser, askeri intikal prosedürlerinin yeterli ve yerinde olduğunu belirtti. İntikal günlerinin ‘Emniyetli Yol Günü’ olarak tanımlandığını ve bunların aylık listeler halinde oluşturulduğunu yine de bir saldırının önlenebilmesi için oldukça kapsamlı önlemler alındığını savunan Keser şunları söyledi: “Terörün yoğun olduğu bölgelerde merkezi bazı yerlerde toplanma bölgeleri vardır. Terhis olan ya da izne giden-gelen veya birliğine katılacak askerler buralarda toplanır. Bingöl ’deki 49. Mekanize Tugay ve çevre birlikleri için de bu kentte bir toplanma bölgesi bulunur. Memleketlerine gidecek veya gelen askerler bu merkezlerden dağılır. Bu tür intikaller için ayın belli günleri seçilir. Her ay 5 ilâ 8 gün emniyetli yol günü olarak belirlenir ve 1 ay önceden bildirilir.”

Bingöl -Elazığ karayolunda da 1993’te 33 askerin şehit edildiğini hatırlatan Keser, “Ancak bu yollar her şeye rağmen prosedürde emniyetli bilinen yol olarak geçer. Bir nevi mecburi güzergâhlardır” dedi. ‘Emniyetli Yol Günü’ olan günlerde, güzergah üzerinde mutlaka havadan ve karadan arama-tarama yapıldığı, jandarma birliklerinin bir gün önceden devriyeye çıktığını ve mayın taraması da yapıldığını belirten Keser, “Bazı kiritik yerlerde de alan hakimiyeti kurmak için pusu atılır. Konvoylar da önde arkada ve ortada zırhlı korumalar olmak üzere tertip edilir” bilgisini verdi. Sivil otobüsle nakil yapılmasını da değerlendiren Keser, “Helikopter filosu böyle bir nakil için müsait değil. Zırhlı personel taşıyıcılar ise 11 civarında asker taşır; ama çok yavaş gider ve intikal 3 gün bile sürebilir. Mevcut şartlar en kullanılabilir sistem budur” dedi.

Emekli Albay Daniş Hoşbay ise intikallerde en önemli konunun alan hakimiyeti olduğuna değinerek, “Bunun için de arazide birlikler konuşlandırılmalı” yorumunda bulundu.

YANIT BEKLEYEN SORULAR

  • Uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı konvoyda ‘jammer’lı önlem alınmıştı. Ancak 3 otobüs ve 1 midibüs dolusu silahsız askerin bulunduğu konvoyda, roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılacak olası bir saldırıya karşı hangi önlem(ler) alınmıştı?

  • Konvoyda, bu kadar silahsız askeri koruyacak yeterli güç var mıydı?

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl Şehitlerinin Cenazeleri Ankara'da

Bingöl'deki terör saldırısında şehit olan askerlerin cenazeleri Ankara'ya getirildi.

Etimesgut'taki askeri havaalanına getirilen şehit cenazeleri, burada ambulanslara alındı.

Askeri yetkililerin de bulunduğu konvoyla polis eskortu eşliğinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) ve Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı'na getirilen şehitlerin kimlik tespitleri yapılacak.

Dün öğle saatlerinde Bingöl-Muş karayolu Kardeşler köyü mevkisinde teröristlerin saldırısına uğrayan askeri konvoydaki 10 asker şehit olmuş, 70 asker yaralanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Çukurca'da Gazi, Bingöl'de Şehit Oldu

Bingöl’de askeri konvoya düzenlenen terör saldırısında şehit olan Jandarma Er Şahin Oğuz Kayabaş’ın (21), İzmir’deki baba evinde hüzün yaşanıyor.

Jandarma Er Kayabaş’ın dün Bingöl’de askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen terörist saldırıda şehit olduğu haberi, askeri yetkililer tarafından bugün sabah saatlerinde Ballıkuyu semtinde oturan ailesine bildirildi.

Acı haberinin verilmesinin ardından baba Ramazan Kayabaş’ın, saldırıda şehit olanların cenazelerinin nakledildiği Ankara’daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) gittiği belirtildi.

Şehit haberinin duyulmasının ardından ailenin oturduğu eve ve sokağa Türk bayrakları asıldı. Anne Nebiye Kayabaş, evde taziyeleri kabul etti.

-”şehit olmak istiyorum”- Hakkari Çukurca’daki jandarma birliğinde askerlik görevini yapan Kayabaş’ın, askerliğinin bitmesine yaklaşık 5 ayının kaldığı ve son olarak Ağustos ayının son haftasında 15 günlük izin için İzmir’e geldiği ve iznin süresinin dolmasıyla birliğine katılmak üzere 15 Eylül Cumartesi günü İzmir’den yola çıktığı öğrenildi.

Şehidin dayısı Serkan Kırandere, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehit er Kayabaş’ın askere gitmeden önce bir çiçekçinin yanında çalıştığını, babasının da pazar esnafı olarak ailesinin geçimini sağladığını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl Saldırısı İle İlgili İki Flaş Gelişme

Bingöl' deki saldırıyla ilgili 2 kişi gözaltına alınarak Bingöl İl Jandarma Komutanlığı na götürüldü..Gözaltına alınan 2 zanlının saldırıyı gerçekleştiren teröristlere gözcülük yaptığı iddia ediliyor...

Bingöl'deki saldırıyla ilgili görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, olaydan sonra kaçan 06 BJ 4498 plakalı Audi marka aracın plakasının sahte olduğu, pla...

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan: Toplumsal Huzur Ve Barışı Bozmasına Asla Müsade Etmeyeceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör saldırıları karşısında tek bir geri adım dahi atmayacaklarını belirterek, “Bu alçakça saldırıların, Türkiye’yi kararlı yürüyüşünden koparmasına, toplumsal huzur ve barışı bozmasına asla müsade etmeyeceğiz. Terör örgütü de, terör üzerinden kendi şahsi hesaplarını görmeye çalışanlar da asla hedeflerine ulaşamayacak” dedi.

Başbakan Erdoğan, Bingöl’de 10 askerin şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Necdet Özel’e bir başsağlığı mesajı gönderdi. Bingöl'de askeri konvoya dün yapılan hain saldırı sonucu 10 askerin şehit düştüğünü büyük bir teessürle öğrendiğini belirten Başbakan Erdoğan, “İstikrara, güven, huzur ve barış ortamına, özellikle de ülkemizin büyümesine yönelik bu saldırılar, hiç bir şekilde bizi yürüyüşümüzden, kararlılığımızdan vazgeçiremez. Bu saldırılar karşısında tek bir geri adım atmayacağız. Bu alçakça saldırıların, Türkiye’yi kararlı yürüyüşünden koparmasına, toplumsal huzur ve barışı bozmasına asla müsade etmeyeceğiz. Terör örgütü de, terör üzerinden kendi şahsi hesaplarını görmeye çalışanlar da asla hedeflerine ulaşamayacak” dedi. Başbakan Erdoğan mesajına şöyle devam etti: “Yılmadan, bıkmadan ve usanmadan bu hainlerin üzerine gidecek, Allah’ın izniyle, milletimizin güven ve duasıyla bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmak için kararlı şekilde mücadele edeceğiz. Vatanları uğruna şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin mensuplarına ve aziz ...

Haberin Tamamı İçin:

Demirtaş: "Nerde İnceyse Orada Kopsun"

BDP lideri Selahattin Demirtaş, Bingöl'de 3 gün arayla meydana gelen saldırılarda şehit düşen askerlerin ailellerine başsağlığı diledi. Demirtaş, "Bunlar üzüntü verici hadiseler. Umarım bu acılardan hükümet ders çıkarır ve bir an önce müzakere sürecini yeniden başlatır. Biz bu savaşın sona erdirilmesi için hükümete yol haritamızı verdik ama Başbakan elinin tersiyle itti. Bu saatten sonra ölümlerden Başbakan sorumludur" dedi. Oslo görüşmelerinin üzerinden CHP'yi eleştiren Demirtaş, "CHP bu iş savaşla olmaz diyerek başbakanla görüştü. Ama bir yandan da Oslo görüşmelerinin tutanaklarını yeni ortaya çıkmış gibi gösterip süreci baltalamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"8 BİN ÜYEMİZ CEZAEVİNDE"
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) lideri Selahattin Demirtaş, gündeme ilgili konuları konuştu. Başbakan Erdoğan'ın partilerine düşman gibi baktığını ileri süren Demirtaş, "Başbakan milyonlarca kişinin oy verdiği bir partiye karşı düşmanca yaklaşıyor. Bu hükümet döneminde 8 bin üyemiz cezaevine girdi. Kenan Evren döneminde bile bu kadar kişi tutuklanmamıştı. Ortadoğu'da Kürdistan devletleri kurulurken, hükümet hala bir 'W' harfinin peşinde" dedi. Hükümet sözcülerinin BDP'li kadın vekillere yönelik sert ifadeler kullandığını belirten Demirtaş, "Başbakanın zihninde, kendisinin ayaklarını yıkayan, ona köle olan hatta 2-3 kumayı kabul eden bir kadın profili var" ifadelerini kullandı.

"ASKERLERİN AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM"
Türkiye'nin dört bir yanına her gün cenazeler gittiğini ve anaların yüreğine bir kez daha acı düştüğünü kaydeden Demirtaş, "Her iki olayla ilgili yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bunlar üzüntü verici hadiseler. Umarım bu acılardan hükümet ders çıkarır ve bir an önce müzakere sürecini tekrar başlatır. Biz bu savaşın sona erdirilmesi için hükümete yol haritamızı verdik ama Başbakan elinin tersiyle itti. Bu saatten sonar ölümlerden Başbakan sorumludur. Başbakan Uludere, Afyon ve yaşanan bu çatışmalara ilişkin hesap versin. Kaç defa önüne yol haritası konuldu, hepsini elinin tersiyle ittin. Eğer sen zor diyorsan, nerede inceyse orada kopsun" diye konuştu.

"BAŞBAKANA KALAN MEZAR TAŞI OLACAK"
Savaşın giderek tırmandığını, bu acılara rağmen Başbakanın ağzından barış cümlesinin çıkmadığını ileri süren Demirtaş, "Başbakana önerimiz gidip Sultan Süleyman'ın mezarını ziyaret etsin. Baksın geride ne kaldı. Sultan Süleyman'a bile sadece mezar taşı kaldı. Bir gün ona da bize de sadece mezar taşı kalacak. Anaların acılarını dindirmek için ne yapacaksın. Her geçen gün acı büyüyor ve bir gün bu acı seni boğacak. Çünkü bu acıların sebebi sensin" dedi.

Oslo görüşmelerine de değinen Demirtaş, "Hükümet neden Oslo görüşmelerini sürdürmedi. Bunun önünde ne engel var. Neden o protokolleri imzalamadın. Neden savaşa karar verdin. Biz şu anda Oslo görüşmelerinde kimin masayı terk ettiğinin tartışmasını yürütmüyoruz. Açık söylüyoruz, tekrar müzakerelere başlansın ve bu kan dursun" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın "Seçmeli ders vermişiz yetmiyor mu" sözlerine değinen Demirtaş, "Başbakan bize bir anlatsın, anadil hangi kitaba aykırı. İnandığımız Kuran'ı Kerim'i açıp bakalım böyle bir yasak var mı?. Yetmiyorsa Avrupa kriterlerine bakalım. Sen ve biz yokken Kürtler ve Kürdistan vardı. Yasalar yasakladı diye Kürdistan ortadan kalkacak mı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan: Geri Adım Atmayacağız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'de gerçekleşen ve 10 askerin şehit olduğu terörist saldırı nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’e başsağlığı mesajı gönderdi. Saldırının terör örgütünce, barış ortamına ve ülkenin büyümesine karşı gerçekleştirildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Bu saldırılar karşısında tek bir geri adım atmayacağız. Bu alçakça saldırıların, Türkiye'yi kararlı yürüyüşünden koparmasına, toplumsal huzur ve barışı bozmasına asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın, Orgeneral Özel'e gönderdiği başsağlığı mesajı şöyle:

“Bingöl'de askeri konvoya dün yapılan hain saldırı sonucu 10 askerimizin şehit düştüğünü büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım.
İstikrara, güven, huzur ve barış ortamına, özellikle de ülkemizin büyümesine yönelik bu saldırılar, hiç bir şekilde bizi yürüyüşümüzden, kararlılığımızdan vazgeçiremez.

Bu saldırılar karşısında tek bir geri adım atmayacağız. Bu alçakça saldırıların, Türkiye’yi kararlı yürüyüşünden koparmasına, toplumsal huzur ve barışı bozmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerimizin Kimlikleri Belli Oldu

Bingöl'de PKK'lı teröristlerin düzenlediği saldırıda şehit olan 10 askerin kimlikleri belli oldu.

Bingöl 'de PKK'lı teröristlerin dün askeri konvoya roketatar ve uzun namlulu silahlarla düzenlediği saldırıda şehit olan 10 askerin kimlikleri ve memleketleri şöyle:

Çavuş Mehmet Dildari (Niğde),
erler Şahin Oğuz Kayabaş (İzmir),
Yusuf Vural (İzmir),
Anıl Eruluç (Manisa),
Ahmet Aytekin (Erzincan),
Erhan Kupal (Adıyaman),
Kayhan Kahraman (Van),
İdris Karakaşoğlu (Bayburt),
Hasan Hüseyin Aydoğdu (Samsun),
Savaş Topal (İstanbul)."

Şehitlerden 8'inin cenazesi kimlik tespiti için Ankara'ya götürülürken, otopsi işlemleri tamamlanan iki şehitten er Erhan Kupal'ın cenazesi bugün memleketi Adıyaman'da toprağa verildi. Şehit Çavuş Mehmet Dildari'nin cenaze...

Haberin Tamamı İçin:

Bingöl'den Sağ Kurtulan Askerler Konuştu: Ateş Açılınca Zırhlılar Kaçtı!

Bingöl’de saldırıya uğrayan askerler Taraf’a konuştu: PKK’lıları termal kamerada gördük ama mühimmat yoktu. Zırhlılar kaçtı.

Bingöl’de 10 askerin şehit olduğu PKK saldırısından yaralı kurtulan askerler Taraf ’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bingöl Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralı askerlerin iddiasına göre, onları korumakla görevli zırhlı araçlar saldırı başladıktan sonra olay yerinden hızla uzaklaştı.

Türkiye, Bingöl-Muş karayolunda 10 askerin şehit olduğu 70 askerin de yaralandığı PKK saldırısıyla sarsılırken, gözler bu saldırının nasıl gerçekleştiğine çevrildi. Askerlerin neden sivil ve korumasız araçlarla taşındığı ve askerî sevkıyatın istihbaratına PKK’ların nasıl ulaştığı sorularına cevap aranırken, yaralı askerlerin anlattıkları, güvenlik zaafiyetini ortaya koydu.

Zırhlı araçlarda mühimmat yoktu

Sivil otobüslere eskortluk yapan zırhlı kobra araçların termal kameralarında bölgedeki PKK’lıların tesbit edildiğini belirten askerler, şunları söyledi: “Kobra araçlarında bulunan termal kameralarda PKK’lılar görünüyordu. Ancak askerî araçlarda mühimmat olmadığı için müdahale edemedik. Öndeki otobüse roket isabet etti. Saldırganlar kadındı. Bir rütbeli, silahıyla iki-üç el ateş açtı. Saldırı olduğunda bizi koruyan zırhlı araçlar da mühimmat olmadığından karşılık veremeyip olay yerinden hızla uzaklaştılar.”

15-20 dakika bizi taradılar

Haberin Tamamı İçin:

Şehit Cenazesinde Ak Partili Yılmaz'a Yumruk

Bingöl’deki saldırıda 11 aylık askerken şehit düşen ve ailesinin tek erkek çocuğu olan jandarma er Savaş Topal için Alaçam İlçesi Yenice Köyü’nde tören düzenlendi.

Şehidin cenazesi önce köydeki amcası İzzet Topal’ın evine getirildi. Amca Topal, evin çatısındaki bayrağı 11 ay önce yeğeninin astığını ve "Ben gelmeden bu bayrağı indirmeyin" dediğini söyleyerek ağladı. Ardından cenaze, Yenice köyü camisine götürüldü. Buradaki törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Vali Hüseyin Aksoy, milletvekilleri, askeri ve mülki erkan ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Anne Emine Topal, oğlunun tabutuna sarılarak, "Ne güzelsin yavrum. Kırmızı bayrakla seni yolladım. Kırmızı bayrakla bana geri geldin. Hiç bir zaman o bayrak üzerinden ayrılmasın yavrum" diyerek ağladı. Şehidin kızkardeşi 21 yaşındaki Funda Topal da, "Sen ölmedin, şehit oldun" diye gözyaşı döktü. 4 çocuk babası 48 yaşındaki Halil Topal’ı ise Bakan Suat Kılıç ile Vali Hüseyin Aksoy teselli etmeye çalıştı.

BAKANIN ÖNÜNÜ KESTİLER

Törenin ardından şehidin cenazesi top arabasına konularak köy mezarlığına taşınırken, Bakan Kılıç alandan ayrılmak istedi. Yürüyerek makam aracına doğru gittiği sırada ellerinde büyük bir Türk bayrağı olan 20 kişilik bir grup bakanın yolunu kapattı. Kurt işareti yapan grup İstiklal Marşı okumaya başlayınca Bakan Kılıç da durdu. Daha sonra polis olay çıkmaması için grubu yol kenarına çekerek bakanın yolunu açtı. Vali Hüseyin Aksoy’un makam aracına binen Bakan Kılıç, aynı saldırıda şehit olan Hasan Hüseyin Aydoğdu’nun ailesine taziyede bulunmak için yola çıktı.

BELEDİYE BAŞKANINA YUMRUK

İzinden dönen askerlere koruma görevi yapan erlerden olan ve saldırıda şehit düşen 20 yaşındaki piyade er Hasan Hüseyin Aydoğdu’nun cenazesi ise önce Alaçam İlçesi’ne getirildi. Burada 100 kişilik bir grup ellerinde Türk bayraklarıyla cenaze aracının önünü keserek helallik alınmasını istedi. Ancak aile ve yetkililer buna karşı çıkarak cenazeyi köye götürdü. Bu sırada grup cenaze aracının arkasından giden Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Yusuf Ziya Yılmaz’ın makam aracının önünü keserek, "Şehidimizden helallik alacaktık bunu bile çok gördünüz" diyerek tepki gösterip arabaya saldırdı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz araçtan inerek öfkeli grubu yatıştırmaya çalıştı. Tartışma sırasında Başkan Yılmaz’ın yüzüne bir yumruk isabet etti. Korumalar ve Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan araya girerek kalabalık grubu sakinleştirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz otomobiline binerek törenin yapılacağı köye gitti.

ŞEHİT BABASI METANETİNİ KORUMAYA ÇALIŞTI

Alaçam İlçesi Pelitbükü Sekecek Köyü’nde önce babaevine getirilen şehidin cenazesi gözyaşları arasında karşılandı. Cenaze aracından indirilmeden helallik alındı. Şehidin 18 yaşındaki kardeşi Hakan Aydoğdu ile 35 yaşındaki amcası İsmet Aydoğdu ayakta durmakta güçlük çekti. 5 çocuk sahibi baba 46 yaşındaki Mustafa Aydoğdu ise metanetini korumaya çalıştı. Ardından cenaze köy camisine götürüldü. Burada yapılan törene Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Göktan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın yanı sıra yaklaşık 2 bin 500 kişi katıldı. Köy camisinde kılınan cenaze namazından sonra şehidin naaşı Kavşakbaşı Mezarlığına götürdü.

BAKAN KILIÇ’A ’OSLO’YA GİDİN’ TEPKİSİ

Bu sırada Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Vali Hüseyin Aksoy’da mezarlıktaki defin sırasında köye geldi. Bakan Kılıç şehidin mezarına toprak attı. Ardından Aydoğdu ailesine taziyede bulunmaya giderken insanlar arasında tepki sesleri yükselmeye başladı. Bir kişi Bakan Kılıç’a "Şehit evine değil Oslo’ya gidin" diye bağırdı. Başka bir kişi de "Bir bakanı iki yüz kişi koruyor ama, bizim evladımızı kimse koruyamadı" diye bağırdı. Bunun üzerine Bakan Kılıç kalabalığa dönerek, "Şehit hepimizin şehidi. İstismara izin vermeyin şehit Türk milletinin şehidi" diyerek şehidi...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AfyonAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBingölCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErzurumGenelkurmay BaşkanıHakkariİstanbulİstiklal MarşıİzmirMalatyaManisaMuşPolisRecep Tayyip ErdoğanSamsunSavaşŞehitSelahattin DemirtaşŞemdin SakıkSuat KılıçTerörTürk KızılayıVanolayrokettransfer
Görüş Bildir