Bilim İnsanları Marmara Denizi'nin Tabanını İnceledi: İstanbul'da En Az 7.1 Şiddetinde Bir Deprem Olması Bekleniyor!

957PAYLAŞIM

Bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeğiyle yine yüz yüzeyiz...

Bu içeriğimizde Science Daily'de de yayımlanan, GEOMAR araştırmacılarının yapmış olduğu yeni bir çalışmayı kaynak olarak kullandık.

22 Mayıs 1766'da 7.5 şiddetinde bir deprem meydana gelmiş ve bu depremin ardından yaşanan su dalgalanmaları da İstanbul'da büyük bir felakete neden olmuştu.

Bu büyük felaket sonrasında binlerce can kaybı olmuş, evler yıkılmış ve liman tesisleri harap olmuştu. Depremin merkezi ise Marmara Denizi’ndeki Kuzey Anadolu fay hattıydı. İşte bu deprem, Boğaziçi üzerinden şehri vuran son büyük depremdi.

Ancak yapılan son araştırmalar ne yazık ki yakın zamanda benzer bir felaketin daha yaşanacağına işaret ediyor...

Almanya'da bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi'nden bir grup araştırmacı, Fransa ve Türkiye'den meslektaşları ile birlikte deniz tabanında yaptıkları doğrudan ölçümlerle, Marmara Denizi’nin altındaki Güney Anadolu fayı üzerinde bir sıkışma olduğunu ve bu sıkışmanın tektonik gerilim yarattığını saptadılar.

Çalışmayı yürüten GEOMAR araştırma ekibi üyelerinden jeofizikçi Dr. Dietrich Lange'e göre bu gerilim 7.1 ile 7.4 arası şiddetteki bir depremi tetiklemek için yeterli.

"Fay hatları sıkıştığı zaman şiddetli depremler meydana gelir. Tektonik gerilim birikir ve sismik enerji bir depremle serbest kalır. Bu en son 1999 yılında İzmit yakınında, İstanbul'un 90 km doğusunda bulunan Kuzey Anadolu fayının bir bölümünde gerçekleşmişti."

GEOMAR araştırmacıları tarafından geliştirilen ve deniz tabanında akustik mesafeleri ölçebilen bu yeni GeoSEA sistemi, ilk kez kabuk deformasyonunu milimetrik hassasiyetle doğrudan ölçme imkanını sağladı.

İki buçuk yıllık bir süre zarfında, fayın her iki tarafına 800 metre su derinliğinde toplam on ölçüm cihazı kuruldu. Bu süre zarfında 650 binden fazla mesafe ölçümü gerçekleştirdiler.

Dr. Lange, "Ölçümlerimiz Marmara Denizi'ndeki fay hattının kilitli olduğunu ve bu nedenle tektonik gerilimin arttığını gösteriyor. Bu, İstanbul'un güneyinde deniz tabanındaki gerilim birikiminin ilk doğrudan kanıtı." diyerek çalışmanın önemini vurguluyor.

Araştırma ekibinden Profesör Kopp ise, "Bir deprem sırasında biriken gerilim serbest bırakılırsa, fay bölgesi dört metreden daha fazla hareket eder. Bu, 7.1 ile 7.4 arasındaki büyüklükte bir depreme karşılık gelir." diye ekliyor.

Biliyorsunuz Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi'nden bilim insanları da son 1500 yılın deprem verilerini inceleyerek benzer bir senaryo hazırlamışlardı.

1.500 Yıllık Süreç İncelendi: 7'nin Üzerinde ve İstanbul'u Etkileyecek En Az İki Deprem Potansiyeli - onedio.com
1.500 Yıllık Süreç İncelendi: 7'nin Üzerinde ve İstanbul'u Etkileyecek En Az İki Deprem Potansiyeli - onedio.com

Paylaşılan bilgiye göre, İstanbul'un hemen güneyinde yer alan Kuzey Anadolu Fayı'nda doğudan batıya doğru sırasıyla 7.5, 7.4 ve 7.2 büyüklüğünde deprem yaşanma potansiyeli bulunuyor. Bu çalışma da GEOMAR'ın araştırmasını doğrular nitelikte maalesef...

Anlayacağınız, bizi çok da parlak günler beklemiyor. Deprem ülkesi olduğumuz gerçeği, acı tecrübeler sonucunda kabullendiğimiz ama buna rağmen gerekli tedbirleri almadığımız bir gerçek.

Bu çalışmalar, bizi olası felaket senaryolarına karşı uyarsa da yaşanacak kötü sonuçları değiştirmek bizim elimizde.

Sizlerle deprem öncesi, deprem sonrası ve deprem sırasında yaşanabileceklerle ilgili bir bilgilendirme içeriğiyle baş başa bırakıyoruz...

Yeni Bir Deprem Kapımızda: Deprem Öncesinde ve Sonrasında Ne Yapılmalı, Nasıl Önlemler Alınmalı? - onedio.com
Yeni Bir Deprem Kapımızda: Deprem Öncesinde ve Sonrasında Ne Yapılmalı, Nasıl Önlemler Alınmalı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ksawako

istanbul da deprem olursa Turkiye de buyuk elektrik kesintisi olur ve fabrikalar da yikilip iretim duracagindan kaos baslar insanlar birbirlerini yiyecek icin oldirecek

dogus-topaloglu

Yok artık lebron james bide meteor atsaydın kafamıza :)

anarsinin-evladi

Hükümetin depreme karşı ne gibi önlemleri var çok merak ediyorum. "Önce bi deprem olsun sonra bakarız" diyorlardır kesin. Ya da suçu Allaha atarlar.

makinistfanlari

Valla bu andan sonra bir sonraki deprem konusunda hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Diğer depremi düşünmeye başlayalım şimdiden.

happy-quokka

Hazır değiliz hazırlanmıyoruz da sadece bekliyoruz..

r2d2

17 ağustos depreminin öldürücü etkisinden sonra 20 senedir her 17 ağustos dönemine yaklaşırken bu profesörlerimiz, deprem bilimcilerimiz ve bilmeyen ama fikri olan basın yayın organı çalışanlarımız sayesinde her sene İstanbul'da deprem bekliyoruz. Yok yani buna yapacak bir şey yok.. Deprem olduğunda bina tepemize ya çökecek ya çökmeyecek. Çökerse inşallah ölürüz diyorum çökmezse iş daha karışık amk 99 da planlanan acil ulaşım yolları park edilmiş arabayı geçtim kamyon otobüs parkı halinde ve toplanmamız gereken meydanlar ise güvenlikli site olmuş amk. Kısaca Depreme hazırlık bireysel yönde bir nebze sizi kurtarır ama asıl kurtaracak olan devletin ne kadar hazırlandığı.. E devlette bu durumu hiç siklemediğine göre benim naçizane önerim binanız çökerse ölmek için dua edin aq

Gizli Kullanıcı

yada istanbuldan kaçın.

Görüş Bildir