Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Barış Oyları Kaydırırsa Kim Ne Kadar Oy Alıyor? - Hür Haber

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Barış oyları kaydırırsa kim ne kadar oy alıyor?

Barış oyları kaydırırsa kim ne kadar oy alıyor?

Son seçim ve gündeme bakış anketleri üzerine bir analiz..

Hür Haber'den M. Fatih Gediman'ın haberi
Ak Parti’nin başlattığı çözüm süreci 21 Mart Nevruz bayramı ile silahların susması neticesini doğurdu. Süreç hızla devam ederken BDP’nin de siyasi aktör olarak dahil olması Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki havayı olumlu etkiledi. Fakat diğer yandan meclisin iki önemli partisi CHP ve MHP barışa hiçbir katkı sunmadı ve sürece dahil olmayı reddetti.

Peki bu partilerin anketlere yansıyan son oy oranları ve aynı partilerin tabanından sürece destek verenlerin oranları siyasete hangi sinyalleri veriyor? CHP ve MHP seçmeninin barışa destek veren kesimi Ak Parti’ye kayarsa nasıl bir tablo çıkar? İşte muhtemel ot kaymaları üzerine rakamlar:

CHP SEÇMENİNİN YARISI BARIŞ DİYOR
Konsensus’un son anketine CHP’nin oy oranı 24.2 olarak yansıdı. Buna karşılık ANAR’ın Barış anketine CHP içerisinde süreci destekleyenlerin oranı yüzde 40 olarak dikkat çekti. Çözümün meclis ayağı olan komisyona da üye göndermeyen CHP’den süreci destekleyen oyların kopması durumunda yüzde 9.6’lık bir oy transferi olması muhtemel.

MHP’LİLERİN YÜZDE 20’Sİ DESTEKLİYOR
Seçim anketlerine göre oyları düşüşte olan diğer parti ise Milliyetçi Hareket Partisi. Oy oranı 15.3. Misyonu gereği doğal süreci desteklememesi normal karşılanan MHP içerisinde de sürece destek yüzde 20 oranında. Bu oyların sürecin mimarı olan Partilere kayması durumunda ise Türkiye genelinde yaklaşık yüzde 3.06 lık bir geçiş söz konusu olacak.

AK PARTİ’YE YÜZDE 60’I AŞABİLİR
Bu verilerin yanısıra son ankete göre Ak Parti de yüzde 50.7’lik oy oranına sahip. CHP ve MHP’den gelmesi muhtemel bu oylarla birlikte iktidar partisinin oyları yüzde 63.36 oluyor.

BDP GERÇEĞİ
Gerçeklik payı yüksek varsayımlarla yapılan bu analizde sürece verdiği destekle bölgesindeki rahatlamaya büyük katkı sunan BDP’nin de oy geçişlerinden payına düşeni alması ihtimal dahilinde. Oy oranına göre bu şekilde bir dağılım yapılırsa da Ak Parti yüzde 60.01, son ankette oyları yüzde 6.4 olan BDP ise yüzde 7.6’ya çıkıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir