Ayvalık'ın Zeytinyağı Sevgi Ve Emek Kokar

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ayvalık'ın Zeytinyağı Sevgi Ve Emek Kokar

Ayvalık'ın Zeytinyağı Sevgi Ve Emek Kokar

MÜGE AKGÜN

Bereketin, barışın, uzun yaşamın simgesidir zeytin. Ama nedense ona da doğaya olduğu gibi hoyrat ve ilgisiz davranmış, biraz sahipsiz bırakmış, hak ettiği ilgiyi göstermemişiz. Oysa hiç bir kimyasal ayrışmaya gerek duymayan tek bitkisel kaynaklı yağ ondan elde ediliyor.

Neyse ki şimdi yavaş yavaş duyarlılık artıyor. Adına şenlikler düzenleniyor. Ulusal Zeytinyağı Konseyi kuruldu ve Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin üyesiyiz. Ve bu sayede zeytinlerimizin ve yağlarımızın kalitesi kontrol altına alınmaya başlanıyor.

Bu arada ‘Zeytinimi Seviyorum’ sloganıyla yola çıkan bir ‘Ayvalık Zeytin Hasat Günleri’ daha sona erdi. 21-23 Ekim tarihleri arasında yedincisi gerçekleştirilen etkinlik her geçen yıl dallanıp budaklanıyor. Ayvalık tam bir şenlik alanına dönüyor. Önümüzdeki yılların hedefi ise hasat günlerini uluslararası boyuta taşımak.

Zeytinyağının marka oluşu Ayvalık’ta başlamıştı. Şimdi Ayvalık da zeytinyağı sayesinde markalaşma yolunda. Çünkü Türkiye’de ilk kez bir ilçede üretilen zeytinyağı coğrafi işaret belgesi aldı. Yine ilk kez bir zeytin bölgesinde ‘Zeytin Hasat Günleri’ düzenleniyor. Edremit Körfezi’ndeki tüm üreticilerin katıldığı ‘Zeytinyağı Pazarı’ kuruluyor.

Ayvalık’ta 12 milyon zeytin ağacı var ve yıllık zeytinyağı üretimi 3.500 ton civarında. Zeytin yaşamın ayrılmaz bir parçası. Yeni doğanlara “Zeytin ağacı gibi uzun ömür, zeytin tanesi gibi bereket, zeytinyağı gibi sağlık” diliyorlar.

Sofralık zeytinde lideriz

Türkiye’de son rakamlara göre 160 milyon zeytin ağacı ve 38 milyon yeni dikilen fidan var. Ve şu an sofralık zeytinde 534 tonla dünya lideriyiz. Bunun 140 bin tonu yurtiçinde tüketiliyor. 20 bin ton da stok olarak ayrılıyor. Geri kalanının büyük bir çoğunluğu İspanya, İtalya gibi ülkelere dökme olarak ihraç ediliyor. Ama yapılması gereken, hem sofralıkta hem yağda markalı ve ambalajlı ihraç etmek.

Zeytinyağı üretimi ise 190 bin ton. İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından 4. sıradayız. Zeytin tüketiminde de dünya birincisiyiz ama iş yağına gelince durum değişiyor. Yıllık kişi başı zeytinyağı tüketimimiz sadece 1.5 litre. Önümüzdeki on yılın hedefi ise beş litreye ulaşmak. Oysa komşularımızdan Yunanistan’da 20 , Suriye’de 10 litre kişi başı tüketim.

Bölgenin en eski markası olan 133 yıllık Komili’nin Genel Müdürü Ümit Ersoy da zeytinyağı sektörünün öncelikle yapması gerekenin farkındalığı ve marka bilincini arttırmak olduğunu söylüyor.

Zeytin ağacı ilgi ister

Bölgenin en renkli kişiliklerinden, eski Ziraat Odası Başkanı, zeytinyağı tedarikçilerinden ve üreticilerinden biri olan Ahmet Sucu’nun üretim tesisini dolaştık. Üç kuşaktır zeytincilik yapan, işine aşkla bağlı Sucu zeytinyağcılığın ağaçta başladığına inanıyor. “Binlerce yıllık ömrü olan zeytin ağacı dayanıklı ama sanıldığı gibi bakım istemez değil, iyi bakıldıkça verimi artıyor” diyor. Bir ağaçtan ortalama 35 kilo zeytin, 6. 5 kilo yağ çıkıyor. Bir kilo zeytinden 400 gram su, 400 gram pirina, 200 gram yağ elde ediliyor.

Ahmet Sucu yılda ortalama 1500 ton zeytinyağı üretiyor ve 18 yıldır büyük bir bölümünü Komili’ye satıyor. Sucu sadece kendi zeytinlerinden ürettiği sızma yağları Özgün markasıyla pazarlıyor. Ayvalık ve İstanbul Çekmeköy, Beşiktaş ve Acarkent’te satış yapan dükkânları var.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüEdremitİspanyaİstanbulİtalyaSuriyeYunanistan
Görüş Bildir