Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avusturya Ve Ukrayna, Rus Muhalif "Navalnıy'ın Zehirlenmesine" Tepki Gösterdi

0PAYLAŞIM

Avusturya Ve Ukrayna, Rus Muhalif "Navalnıy'ın Zehirlenmesine" Tepki Gösterdi

VİYANA Anadolu Ajansı - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, zehirlendiği öne sürülen Rus karşı Aleksey Navalnıy'e müteveccih atağa tepki göstererek bu mevzunun aydınlatılmasını istedi.

Avusturya’da fotoğrafı temaslarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Kurz ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından tertip edilen basın buluşmasında konuşan Başbakan Kurz, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi seviyede olduğunu belirterek özellikle Doğu Ukrayna’da Rusya ile yaşanan gerginliğin giderilmesine ait ülkesinin ortaya koyduğu gayreti anlattı.

  • Avusturya’dan Rus karşıya müteveccih atağa kınama

Kurz, Rus karşı Navalnıy'ın gidişatına ait bir suale verdiği cevapta, "Navalnıy’e müteveccih atağı ayıplıyorum. Gidişatının iyiye gidiyor olması hoşnut edici ancak bu mevzu incelenmeli ve kabahatliler hak karşısında hesap vermeli." dedi.

Kuzey Akım 2 Natürel Gaz Boru Hattı Projesi’ne ait ülkesinin Ukrayna’ya göre değişik bir yaklaşıma sahip olduğunu kaydolan Kurz, projenin ekonomi ve Avrupa’ya enerji taşıyan kaynakların spektrumu açısından ehemmiyetli olduğunu dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de Doğu Ukrayna’da yaşanan gerginlikten dolayı Avusturya’nın, ülkesinin toprak tamlığından yana bir davranış ortaya koymasından ve Kırım'ın ilhakına karşı duruşundan dolayı Başbakan Kurz’a teşekkür etti.

Zelenskiy, Navalnıy mevzusunda Kurz’la aynı görüşte olduğunu belirterek, "Navalnıy’a müteveccih atağı ayıplıyoruz. Bu gidişatın bir an evvel aydınlatılmasını ve mevzuya ait kamuoyunun bilgilendirilmesini beklenti ediyoruz." biçiminde konuştu.

Kuzey Akım 2 boru hattının Avrupa’nın enerji güvenliği açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirten Zelenskiy, Avrupa’nın mevzuya bu perspektiften bakmasının daha yerinde olacağı görüşünü paylaştı.

  • Navalnıy'ın zehirlenmesi iddiası

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy'ın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.

44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Sağlık Kurumuna nakledilmişti.

Alman Hükümet Lafçısı Steffen Seibert, 2 Eylül'de, Navalnıy'ın asap hastalıklarıyla gayrette kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyevi ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Charite Sağlık Kurumu, 7 Eylül'de, Navalnıy'ın sıhhat gidişatının iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Seibert, dün yaptığı yazılı açıklamada da Rus karşı Aleksey Navalnıy'ın zehirlendiğinin, İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydolmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir