Pervari Şehitlerine Veda

 > -

Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit!

Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit!

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

17 Asker Şehit

17 Asker Şehit

Siirt, Pervari'de bir askeri helikopter düştü. Köprüçay köyünün güneyinde güvenlik güçlerini taşıyan helikopter düşmesi sonucu 17 askerin şehit olduğunu açıklayan Siirt Valisi Ahmet Aydın, ayrıntılı bilginin önümüzdeki saatlerde belli olacağını söyledi.

Vali Aydın, olumsuz hava koşulları nedeniyle helikopterin dağa çarptığını ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Siirt'te Askeri Helikopter Düştü

Siirt'te Askeri Helikopter Düştü

Siirt'in Pervari ilçesi yakınlarında askeri bir helikopter düştü. Siirt Valisi Ahmet Aydın, 17 askerin şehit olduğunu açıkladı.

Aydın, 13'ü jandarma özel hare...

Haberin Tamamı İçin:

'Acı Haber Bize Çok Erken Ulaştı'

'Acı Haber Bize Çok Erken Ulaştı'

Cumhurbaşkanı Gül, Siirt'te 17 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

10 Kasım nedeniyle Milli Kütüphane'de düzenlenen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen Atatürk'ü Anma Töreni'nde konuştu. Gül şunları söyledi:

Sabah erken saatlerde 07.15'de yüreklerimizi dağlayan haber bize ulaştı. Milletin bütünlüğü için en zor şartlar altında canını feda eden güvenlik güçlerimize şükranlarımızı sunuyorum. Siirt'te maalesef 17 şehidimiz oldu. Başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere TSK'ya başsağlığı diliyorum.

Bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum

İstiklal Savaşı'nda nasıl herkes bir bütün olmuş ve ülke kurtarılmışsa bugünde aynı inançla ülkenin bütünlüğü için terörle amansız bir mücadele verilmektedir.

Bu mücadele milletimiz bir bütündür.

Komşularımızda çıkan siyasi gelişmeleri bir fırsat bilip terörden güç alanlar, milletimizi hizaya getireceklerini düşünenler çok büyük bir pişmanlık duyacaklardır

Varımızla, yoğumuzla terörle mücadele edeceğiz. Büyük bir kararlıkla mücadele edilecektir. Karşımıza silahla çıkan daha güçlü bir şekilde cevap verilecektir.

Haberin Tamamı İçin:

Siirt'te Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit

Siirt'te Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit

Siirt’in Pervari İlçesi’nde takviye amacıyla Jandarma Özel Harekat timini taşıyan İl Jandarma Komutanlığı'na ait bir Sikorsky S-70 helikopteri, Siirt-Şırnak-Van üçgeninde yer alan Herekol Dağı'nda bu sabah belirlenemeyen bir nedenle düştü. Helikopterde bulunan 14’ü Jandarma Özel Harekat mensubu ile birlikte toplam 17 asker şehit oldu.

BÖLGEDE SİS VARDI

Helikopterin uçtuğu bölgede sisin etkili olduğu öğrenildi. Bölgeye arama kurtarma ekipleri sevkedilirken, havadan da güvenlik önlemi alınması amacıyla, Kobra tipi helikopterler de gönderildi.

HELİKOPTER SİS NEDENİYLE KAYAYA ÇARPTI

Vali Ahmet Aydın, bölgedeki olumsuz hava koşulları ve sis nedeniyle helikopterin direkt olarak kayaya çarptığını belirterek, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

Siyasilerden Taziye Mesajları

Siyasilerden Taziye Mesajları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve siyasiler, Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat sırasında helikopterin düşmesi sonucu 17 askerin şehit olması nedeniyle taziye mesajları yayınladılar.

Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Milli Kütüphane'de düzenlenen Atatürk'ü Anma Töreni'nden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Siirt'te düşen helikoptere ilişkin soru üzerine Gül, detaylı bilginin henüz gelmediğini belirtti.

''Acımız çok derindir. Biraz önce söylediğim gibi detaylar ortaya çıkınca zaten Genelkurmay Başkanımız gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır'' diyen Gül, şunları kaydetti:

''Sabah ilk bilgileri bölgeden zaten vali verdi biliyorsunuz. Bir kez daha bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu acı haber tabii ki eninde sonunda bütün şehit ailelerine ulaşacaktır. Henüz daha erken. Hepsine Allah'tan sabır diliyorum. Terörle mücadelede asker, sivil bütün güvenlik kuvvetlerimiz ve halkımız kararlılıkla mücadelesine devam edecektir. Tekrar herkese başsağlığı diliyorum.''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek

TBMM Başkanı Cemil Çiçek , Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat sırasında helikopterin düşmesi sonucu 17 askerin şehit olması nedeniyle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e başsağlığı mesajı gönderdi. Çiçek, mesajında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün minnet ve şükran duygularıyla anıldığı günde, askerlerin şehit olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Çiçek, şehit askerlerin yakınlarına ve silahlı kuvvetler mensuplarına başsağlığı dileklerini iletti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Basın Birimi'nden yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nun şehitlere rahmet dilediği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun ''Acımız büyük'' ifadesini kullandığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri helikopterimizin düşmesi nedeniyle şehit olan 17 askerimize rahmet, ailelerine, silah arkadaşlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve ulusumuza başsağlığı diledi.''

DSP Genel Başkanı Masum Türker

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında askeri sevkıyat sırasında helikopterin düşmesi sonucu 17 askerin şehit olması dolayısıyla yayımladığı mesajda, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı diledi.

Türker, mesajında şunları kaydetti: ''Ulu Önder Atatürk'ü vefatının 74. yılında büyük bir üzüntüyle anarken Siirt'in Pervari ilçesinde 17 askerimizin şehit olduğuna ilişkin haberi almış olmak, üzüntümüzü daha da artırmıştır. Terör eylemleriyle bir yere varmaya çalışanlar bilsinler ki kimse Atatürk'ün bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkamaz. Ata'nın emanetini korumak için canını ortaya koyan askerlerimiz, milletimizle el ele vererek yurdumuzu hem içeriden hem de dışarıdan yıkmaya çalışanlara her zaman gereken dersi verecektir.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak

Haberin Tamamı İçin:

İşte Şehit Ateşinin Düştüğü İller

İşte Şehit Ateşinin Düştüğü İller

Siirt'in Pervari İlçesi kırsalında sis nedeniyle kayalara çarpıp düşen helikopterde şehit olan askerlerin kimlikleri açıklandı.

İşte şehit askerlerin isimleri ve memleketleri:

 • Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (31) / Manisa'nın Turgutlu İlçesi

 • Pilot Üsteğmen Yakup Çınar (Kars)

 • Üsteğmen Ersan Yenice / Kırklareli'nin Babaeski İlçesi

 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş Hakan Gemici (24) / Giresun

 • Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın (25) / Bartın'ın Ulus İlçesi

 • Uzman Çavuş Yusuf Tüfekçi (22) / Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi

 • Uzman Çavuş Dinçer Ersoy / Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi

 • Uzman Çavuş Kürşat Güneş (23) / Erzurum

 • Uzman Çavuş Erdal Tekin (26) / Adana'nın Feke İlçesi

 • Uzman Çavuş Ömer Büyükköse / Kahramanmaraş

 • Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik (25) / Kayseri'nin Sarız İlçesi

 • Uzman Çavuş Onur Karasungur / Kayseri

 • Uzman Çavuş Mesut Şeker (32) / Konya'nın Akşehir İlçesi

 • Uzman Çavuş Serkan Perişan (24) / Gaziantep

 • Uzman Çavuş Eren Kızılgedik / Mersin

 • Uzman Çavuş Murat Yıldızhan / Diyarbakır

 • Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı (Afyonkarahisar)

Haberin Tamamı İçin:

Genelkurmay: 'Soruşturma Başlatıldı'

Genelkurmay: 'Soruşturma Başlatıldı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit

Askeri Helikopter Düştü: 17 Şehit

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Gül: Askerler Yardıma Gidiyorlardı

Gül: Askerler Yardıma Gidiyorlardı

Gül, "Bugün verdiğimiz şehitler, sabahın erken saatinde en zor hava şartlarında arkadaşlarına yardım etmek için her şeyi göze alıp havalanan bir helikopterimizin düşmesiyle maalesef verilmiştir.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Siirt'in Pervari ilçesinde düşen askeri helikopterin zor hava şartlarında havalandığını belirterek, "Bölgemizde özellikle de komşularımızda ortaya çıkan siyasi, gelişmeler, istikrarsızlıklar, bunları bir fırsat bilip, terörden güç alanlar ve terör vasıtasıyla milletimizi, devletimizi hizaya getireceklerini zannedenler, çok büyük bir yanılgı içindedirler ve çok büyük pişmanlık duyacaklardır." dedi.

Gül, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun Atatürk'ün ebediyete intikalinin 74. yıldönümü nedeniyle, Milli Kütüphane'de düzenlediği anma törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Bugün sabahın erken saatlerinde yüreğimizi dağlayan ve hepimizi çok derin üzüntüye sevk eden haber bizlere ulaştı." dedi.

Gül, "Her şeyden önce milletin huzuru, ülkenin bütünlüğü ve halkın güvenliği için en zor şartlar altında bile en kıymetli varlığı olan canını feda ederek, mücadeleyi yürüten güvenlik güçlerine, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne şükranlarımı sunuyorum." diyerek, sözlerine şöyle devam etti: "Nasıl Kurtuluş Savaşı'nda, İstiklal Harbi'nde bu ülkenin kurtulması, bağımsızlığı ve özgürlüğü için sivil, asker varıyla yoğuyla herkes bir bütün olmuş ve çok büyük bir fedakarlıkla bu ülke kurtarılmış ve yeniden kurulmuşsa bugünde aynı ruh, aynı inançla ülkenin birliği bütünlüğü ve halkın huzuru için terörle amansız bir mücadele verilmektedir. Bu mücadelede sivil, asker bütün milletimiz bir bütündür. Bölgemizde özellikle de komşularımızda ortaya çıkan siyasi, gelişmeler, istikrarsızlıklar, bunları bir fırsat bilip, terörden güç alanlar ve terör vasıtasıyla milletimizi, devletimizi hizaya getireceklerini zannedenler, çok büyük bir yanılgı içindedirler ve çok büyük pişmanlık duyacaklardır." Terörle mücadelenin büyük bir kararlılıkla devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Karşımıza silahla çıkana daha güçlü bir şekilde cevap verilecektir, bu irade hiç bir şekilde sarsılmayacaktır." diye konuştu.

Türkiye'nin artık her şeyin tartışılabilindiği, her şeyin konuşulabilindiği, en aykırı fikirlerin bile ifade edilebilindiği bir ülke olduğunu kaydeden Gül, böyle bir ülkede silaha, şiddete ve teröre başvurmanın hiç bir meşruiyetinin, gerekçesinin asla söz konusu olamayacağını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerin Cenazeleri Diyarbakır'a Gönderildi

Pervari'de düşen helikopterde şehit olan 17 askerin cenezeleri bulundukları Siirt 3'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan saat 19.30 sıralarında helikopterlerle Siirt Havaalanı'na götürüldü. Şehitlerden önce kişisel eşyaları valizlerle getirilerek Türk Hava Kuvvetleri'ne ait Casa tipi uçağa konuldu. Ardından şehitlerin cenazeleri tek tek uçağı alındı

Şehitlerin cenazelerinin uçağa konulması sırasında uçak mürettebatının selam durdukları görüldü. Şehitlerin cenazeleri uğurlanırken, Siirt Valisi Ahmet Aydın ile 3’üncü Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken de havaalanında hazır bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli'den S-70 Suçlaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Siirt'te askeri helikopterin düşmesi sonucu 17 askerin şehit olmasına ilişkin, “17 şehidimize yol açan helikopter kazası tüm ayrıntı ve yönleriyle incelenmeli, derinlemesine araştırılmalı ve neticelerinden başta Genelkurmay Başkanlığı ve AKP hükümeti olmak üzere sorumluluk mertebesinde bulunanlar lazım gelen dersleri çıkarmalıdır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin 10 Kasım'ın matemini tutarken, Siirt'in Pervari ilçesinden gelen şehit haberlerinin acıları katladığını ve herkesi hüzne boğduğunu belirtti.

Şehitlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine, silah arkadaşlarına ve Türk milletine sabır ve metanet temenni eden Bahçeli, olayın ardından yapılan resmi açıklamaların, söz konusu helikopterin iniş esnasında sisten dolayı dağlık alana düştüğü yönünde olduğunu hatırlattı.

“Sabotaj, saldırı, tedbirsizlik ve ihmal seçenekleri göz ardı edilmemeli”

Son dönemlerde helikopter kazalarında sıklık yaşandığını, son kazanın da aynı tip ve marka helikopterle gerçekleşmesinin soru işaretlerini artırdığına değinen Devlet Bahçeli, şunları kaydetti:

“Olumsuz hava şartlarında görev mahalline gitmek zorunda kalan askerlerimizin can güvenliğini teminat altına alacak imkanların neden oluşturulmadığı hususu üzerinde mutlaka durulmalı ve muhtemel teknik arızalarla ilgili daha önceden yapılan çalışmalar kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmelidir. Daha da önemlisi, sabotaj, saldırı, tedbirsizlik, dikkatsizlik ve ihmal seçenekleri göz ardı edilmemelidir.

Bu itibarla 17 şehidimize yol açan helikopter kazası tüm ayrıntı ve yönleriyle incelenmeli, derinlemesine araştırılmalı ve neticelerinden başta Genelkurmay Başkanlığı ve AKP hükümeti olmak üzere sorumluluk mertebesinde bulunanlar lazım gelen dersleri çıkarmalıdır. Kim ya da kimlerin bu kazada doğrudan veya dolaylı payı varsa gerekli tüm hukuki yaptırım kararlılıkla ve eksiksiz uygulanmalıdır.”

“Aynı tip helikopterler arkası arkasına kaza kırıma uğruyor”

Aynı tip helikopterlerin peş peşe kaza kırıma uğramasının hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde uyarıcı olması gerektiğine dikkati çeken Bahçeli, “S-70 Sikorsky helikopterlerin metal yorgunu ve uçuş saatlerini doldurmuş olmaları ve ek olarak helikopter sayısındaki yetersizlikle birlikte mevcut taşıma kapasitelerinin aşılarak kullanılması felaketlere davetiye çıkarmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) hava ve kara araçlarının yenilenmesi ve çağın şartlarına uygun donanıma sahip olması için hükümetin elini çabuk tutarak, acilen inisiyatif alması gerektiğini savunan MHP Genel Başkanı Bahçeli, bunun aynı zamanda vatan görevini yapan kahramanlara vefa ve şükranın bir sonucu olduğunu bildirdi.

MHP'nin, helikopter kazalarına son vermek için sorumluluk mevkisinde bulunan herkesin harekete geçmesini beklediğinin altını çizen Bahçeli, “AKP hükümeti bu konuda birinci derecede sorumluluk altındadır. Şayet bu kapsamdaki kazaların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınmaz ve tedbirler adım adım uygulanmazsa, bundan sonra ortaya çıkabilecek her kayıp ve acının vebali bu duruma göz yuman ve ağırdan alan herkesin üzerine olacaktır” ifadelerini kullandı.

(A.A)

Haberin Tamamı İçin:

Şehit Cenazeleri Diyarbakır'a Gönderildi

Gece saatlerinde Diyarbakır'a gönderilen şehitler cenazeleri, burada düzenlenecek törenin ardından, memleketlerine uğurlanacak. Yapılacak törene Başbakan Erdoğan da katılacak. Dün sabah saatlerinde Siirt'ten acı bir haber geldi.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER - FOTO GALERİ

TSK'dan helikopter açıklaması

Düşen helikopter 'Dadaşlar'ı taşıyordu

Pervari ilçesinde operasyona giden askerleri taşıyan helikopterin kayalıklara çarparak düşmesi sonucu 17 asker şehit oldu. Edinilen bilgiye göre olay, saat 07.25'te Pervari İlçesi'ne bağlı Köprüçay Köyü'nde meydana geldi.

İniş sırasında yoğun sis ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 'beyaz kayalıklar' adı verilen kaya kütlesine çarpan helikopter, yere çakıldı. Olayın ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve önlem amacıyla kobra tipi helikopterler sevk edildi. Yapılan aramada helikopterin enkazına ulaşılırken, kaza sırasında helikopterde bulunan 17 askerin tamamının şehit olduğu açıklandı. Şehit askerlerin 4'ünün helikopter mürettebatı, 13'ünün ise 'Dadaşlar' ismiyle anılan 3. Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı özel harekat timi olduğu öğrenildi. Timin, 9 Kasım'da başlatılan operasyonda görev yapan birliklere takviye amaçlı olarak bölgeye sevk edildiği belirtildi.

Helikopterin düştüğü yerden görüntüler | video.mynet.com

NAAŞLAR DİYARBAKIR'A GÖNDERİLDİ

Şehitlerin naaşları Siirt'ten askeri kargo uçağıyla gece saatlerinde Diyarbakır'a gönderildi.

İlk olarak 3. Komando Tugay Komutanlığı Orgeneral Salih Omurtak Kışlası'nda bulunan Asker Hastanesi'ne getirilen naaşlar, ardından helikopterlerle Siirt Havaalanı'na götürüldü.

Şehitlerin cenazeleri; yakınları, Vali Ahmet Aydın, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, İl Jandarma Komutanı Albay Feridun Yürekli ve Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu'nun da hazır bulunduğu havaalanından askeri uçakla Diyarbakır'a gönderildi.

Gece saatlerinde Diyarbakır'a ulaşan şehitlerin cenazeleri, otopsiden sonra bugün düzenlenecek törenin ardından memleketlerine uğurlanacak. Törene Brunei Sultanlığı'ndaki ziyaretini tamamlayarak dün gece yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

Siirt Valiliği'nce yapılan açıklamaya göre, şehit askerlerin kimlikleri şöyle:

''Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici (Kırklareli), Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici (Giresun), Jandarma Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın (Bartın), Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik (Kayseri), Jandarma Uzman Çavuş Murat Yıldızhan (Diyarbakır), Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik (Kars), Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş (Erzurum), Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin (Adana), Jandarma Uzman Onbaşı Dinçer Ersoy (Tokat), Jandarma Uzman Çavuş Ömer Büyükköse (Kahramanmaraş), Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur (Kayseri), Jandarma Uzman Çavuş Serkan Perişan (Gaziantep), Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi (Gümüşhane), Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin (Manisa), Pilot Üsteğmen Yakup Çınar (Kars), Uzman Hava Teknisyen Vedat Avcı (Afyonkarahisar) ve Jandarma Uzman Onbaşı Mesut Şeker. (Konya)''

Haberin Tamamı İçin:

Şehitler İçin Tören

Siirt'te dün meydana gelen helikopter kazasında 17 asker şehit oldu. Gece saatlerinde Diyarbakır'a gönderilen şehitler cenazeleri, burada düzenlenecek törenin ardından, memleketlerine uğurlanacak. Yapılacak törene Başbakan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu da katılacak.

Dün sabah saatlerinde Siirt'ten acı bir haber geldi.

Pervari ilçesinde operasyona giden askerleri taşıyan helikopterin kayalıklara çarparak düşmesi sonucu 17 asker şehit oldu.

Edinilen bilgiye göre olay, saat 07.25'te Pervari İlçesi'ne bağlı Köprüçay Köyü'nde meydana geldi.

İniş sırasında yoğun sis ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 'beyaz kayalıklar' adı verilen kaya kütlesine çarpan helikopter, yere çakıldı.

Olayın ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve önlem amacıyla kobra tipi helikopterler sevk edildi.

Yapılan aramada helikopterin enkazına ulaşılırken, kaza sırasında helikopterde bulunan 17 askerin tamamının şehit olduğu açıklandı.

Şehit askerlerin 4'ünün helikopter mürettebatı, 13'ünün ise 'Dadaşlar' ismiyle anılan 3. Komando Tugay Komutanlığı'na bağlı özel harekat timi olduğu öğrenildi.

Timin, 9 Kasım'da başlatılan operasyonda görev yapan birliklere takviye amaçlı olarak bölgeye sevk edildiği belirtildi.

NAAŞLAR DİYARBAKIR'A GÖNDERİLDİ

Şehitlerin naaşları Siirt'ten askeri kargo uçağıyla gece saatlerinde Diyarbakır'a gönderildi.

İlk olarak 3. Komando Tugay Komutanlığı Orgeneral Salih Omurtak Kışlası'nda bulunan Asker Hastanesi'ne getirilen naaşlar, ardından helikopterlerle Siirt Havaalanı'na götürüldü.

Şehitlerin cenazeleri; yakınları, Vali Ahmet Aydın, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, İl Jandarma Komutanı Albay Feridun Yürekli ve Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu'nun da hazır bulunduğu havaalanından askeri uçakla Diyarbakır'a gönderildi.

Gece saatlerinde Diyarbakır'a ulaşan şehitlerin cenazeleri, otopsiden sonra bugün düzenlenecek törenin ardından memleketlerine uğurlanacak. Törene Brunei Sultanlığı'ndaki ziyaretini tamamlayarak dün gece yurda dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Haberin Tamamı İçin:

17 Şehit Uğurlanıyor

Siirt'ten askeri uçakla Diyarbakır Havaalanı'na getirilen ve buradan da ambulanslarla Diyarbakır Asker ve Devlet hastanelerine alınan şehit cenazelerinin otopsileri tamamlandı.

Otopsinin ardından ambulanslara alınan şehitlerin naaşı törenin düzenleneceği Diyarbakır Havaalanı'na götürüldü.

Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve kuvvet komutanları da katılacak.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Şahin'den Helikopter Kazası Açıklaması

17 askerimizin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'den açıklama geldi.

Şahin, "Helikopterde mental yorgunluk söz konusu değil. Kazanın sebebi pilotaj hatası ve iklim şartları" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bakan Şahin: Maalesef Pilotaj Hatası

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

TSK Helikopterin Neden Düştüğünü Açıkladı

TSK, Siirt'in Pervari İlçesi'nde düşen helikopterin meteorolojik şartlardan düştüğünü açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Bazı basın yayın organlarında; 10 Kasım 2012 Cumartesi günü, Siirt’in Pervari İlçesi Doğanca Beldesi Hasan Tepe mevkiinde, bir S-70 Genel Maksat helikopterinin kırıma uğramasına yönelik olarak gündeme getirilen iddialarla ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Olayda kırıma uğrayan S-70 Modeli Sikorsky tipi helikopter, 2000 yılında imal edilerek 10992 kuyruk numarasıyla, 17 Ekim 2000 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmiştir.

Helikopterlerin kabul edilen ekonomik ömürleri asgari 10.000 uçuş saatidir. Müteakiben yapılacak teknik değerlendirmeye göre bu süre uzatılabilmektedir. Kaza kırıma uğrayan 10992 kuyruk numaralı helikopter, toplam 1.845 saat uçuş yapmıştır. Kara Kuvvetleri envanterindeki en fazla uçuş yapan aynı tip helikopterin uçuş saati ise 3.700’dür.

HELİKOPTER DÜZENLİ BAKIMDAN GEÇİRİLDİ

Diğer hava araçlarında olduğu gibi, kırıma uğrayan helikopter de; uçuş saatine bağlı olarak düzenli bakımdan geçirilmiştir. 10992 kuyruk numaralı helikopterin; 10 saatlik, 30 saatlik, 100 saatlik, 250 saatlik ve 500 saatlik bakımları zamanında yapılmıştır. Her safha bakımı, birbirini bütünleyecek şekilde daha fazla detayı kapsamaktadır.

S-70 tipi helikopterler; komuta-kontrol, hava hücum harekâtı, personel ve malzeme nakli, ambulans hizmetleri, arama kurtarma gibi görevlerde genel maksat helikopteri olarak kullanılmaktadır. Kullanılma maksadına uygun olarak; general, subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş/erler bu helikopterler ile taşınmaktadır.

S-70 model helikopterler; dört palli ve iki motorlu olarak dizayn edilmiştir. İrtifa ve sıcaklık değerlerine bağlı olarak yaklaşık 3.500 kg. faydalı yük veya 18 tam teçhizatlı personel taşıma kapasitesine sahiptir. Helikopterin mürettebatı; 2 pilot, 1 uçuş teknisyeni ve 1 makinalı tüfek nişancısı olmak üzere toplam 4 personelden oluşmaktadır.

PİLOTLAR TECRÜBELİYDİ

Söz konusu helikopterde görevli olan pilotlar, tecrübeli pilot statüsündedir ve uçuş saatleri emsallerine göre ortalamanın üzerindedir.

 • Birinci Pilot ( Kr.Plt.Yzb. Anıl Barış ÇETİN); 2005 yılında Kara Havacılık Okulundan mezun olmuş ve olay tarihine kadar toplam 1.425 saat uçmuştur. Şehit Yzb. ÇETİN’in toplam uçuş süresinin 475 saati, teröristle mücadelede gerçekleşmiştir.

 • İkinci Pilot (Kr.Plt.Ütğm. Yakup ÇINAR); 2007 yılında Kara Havacılık Okulundan mezun olmuş ve olay tarihine kadar toplam 1.115 saat uçmuştur. Aynı zamanda arama kurtarma pilotudur. Şehit Ütğm. ÇINAR’ın toplam uçuş süresinin 300 saati, teröristle mücadelede gerçekleşmiştir.

TERÖRİST MÜDAHALE YOK.. METEOROLOJİK ŞARTLARDAN DÜŞTÜ

Olay günü meteorolojik şartlar değerlendirilmiş, havanın yer yer kapalı ve hafif yağışlı olduğu, ancak görüş mesafesinin uygun ölçülerde bulunduğu belirlenerek Tugay Komutanlığı tarafından planlandığı şekilde havadan indirme faaliyetinin uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu değerlendirme ışığında, kırıma uğrayan helikopter, birinci sortide 13 askerî personeli (Jandarma Özel Harekât Timi) indirme bölgesine vukuatsız olarak indirmiş, ikinci sorti için Siirt'e dönerek, indirilecek ikinci grup askerî personeli (13 JÖH personeli) alarak havalanmış ve iniş bölgesinde kırıma uğramıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Hem Ağladı Hem Ağlattı

Siirt'in Pervari ilçesi kırsalında düşen helikopterde şehit olan askerlerimiz, memleketlerinde toprağa veriliyor. Şehit askerlerden 3'ü dün toprağa verilmişti, 14 askerimiz de bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

KONYA

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde düşen askeri helikopterde şehit olan 17 askerden 32 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker'in cenazesi, memleketi Konya'nın Akşehir İlçesi'ne bağlı Reis Beldesi'nde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Şehidin 7 yaşındaki oğlu Mevlüt Kaan Şeker'in, gözyaşı döken halası Hatice Şeker'e , "Hani ağlamak yoktu hala? Niye ağlıyorsun?" diyerek uyarması yürekleri dağladı. Babasın mezarına avucuyla toprak atan Mevlüt Kaan, "Babamı öldü sanmıştım. Ama babam cennete gitti" dedi.

Ankara'dan geçici görevle Siirt'e giden ve orada operasyona giderken içinde bulunduğu Sikorsky S-70 tipi helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 10 yıllık Uzman Çavuş Mesut Şeker'in, cenazesi Akşehir Devlet Hastanesi'nden askerler ve yakınları tarafından alındı.

2 yaşındayken babası Mevlüt Şeker'in ölümünün ardından annesi Ayşe Konuk ve babaannesi Fadime Şeker'in yanında büyüyen şehit Mesut Şeker'in cenazesi, önce annesinin evine getirilerek helallik alındı. Bu sırada ailesi ve yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

'SAĞ GÖNDERDİK, TÜRK BAYRAĞINA SARILI HALDE KARŞILADIM'

Bu sırada ağabeyinin cenazesinin gelmesini bekleyen Hatice Şeker, "Ankara'da ağabeyimle birlikte kalıyordum. Ağabeyim eşinden boşandığı için çocuklara ben bakıyordum. Operasyona gitmeden 4 gün önce, sarılıp, öpüp uğurlamıştım. Sağ gönderdik, Türk bayrağına sarılı halde böyle karşıladım. Vatan sağ olsun" d iyerek gözyaşlarına boğuldu.

YETİM KALAN ŞEHİT OĞLUNUN SÖZLERİ YÜREKLERİ DAĞLADI

Annesi Kezban İz'in, babası Mesut Şeker'den boşandığı için 9 yaşındaki ablası Merve ile birlikte babasıyla yaşayan Mevlüt Kaan Şeker, halasının ağladığını görünce, "Hani ağlamak yoktu hala? Niye ağlıyorsun?" diyerek onu uyarması yürekleri dağladı. Şehidin kızı Merve de gözyaşı döktü.

BABASINI EL SALLAYARAK UĞURLADI

Helallik alınmasının ardından şehit Şeker'in cenazesi babaannesi Fadime Şeker'in evine götürülmek istendiği sırada yakınlarının kucağında bulunan Mevlüt Kaan Şeker, babasını, el sallayarak uğurladı.

Şehit Şeker'in cenazesi babaannesinin evinde helallik alındıktan sonrada dini ve askeri törenin yapılacağı Reis Beldesi Merkez Çarşı Camii önüne getirildi.

BAKAN ŞİMŞEK DE CENAZE TÖRENİNE KATILDI

Buradaki törene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Garnizon ve 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, şehidin ailesi, çocukları, boşandığı eşi Kezban İz ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Şehidin ailesi ve yakınları, tubuta kapanıp gözyaşı döktü ve son kez vedalaştı. Askerden yeni gelen amcasının oğlu Mevlüt Şeker de tabutun başından hiç ayrılmadı.

Cenaze namazının ardından şehidin cenazesi önce askerler tarafından sonra da halk tarafından omuzlara alınıp belde mezarlığına götürülerek toprağa verildi.

BABASININ MEZARLIĞINA AVUCUYLA TOPRAK ATTI

Mezarlıkta bekleyen şehidin çocuklarına subaylar kendi şapkalarını giydirdi. Babasının mezarına avucuyla toprak atan Mevlüt Kaan, halasının kucağında beklerken de "Babamı öldü sanmıştım ama babam cennete gitti" dedi.

Törene katılan Bakan Şimşek, şehidin ailesine taziyede bulundu.

ANKARA

Şehit pilot Üsteğmen Yakup Çınar için Ankara Kocatepe Camisi'nde kılınacak cenaze namazına Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Katılımın yoğun olduğu cenaze töreninde şehit üsteğmen Çınar'ın ailesi güçlükle ayakta durdu.

ERZURUM

Siirt'in Pervari İlçesinde düşen helikopterde şehit olan ve kendilerini 'Dadaşlar timi' olarak adlandırılan Jandarma Özel Harekat mensubu askerlerden Uzman Çavuş Kürşat Güneş'in cenazesi, memleketi Erzurum'da gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Babalık duygusunu tadamadan şehit düşen 24 yaşındaki Uzman Çavuş Kürşat Güneş'in üç aylık hamile eşi Hatice Güneş, tekerlekli sandalye ile tabutun başına geldi, ama kısa bir süre sonra baygınlık geçirince, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Cezane törenine katılan 10 bin Erzurumlu bayrak açarak, 'Şehidim hakkını helal et. Her Türk asker doğar' sloganlarını attı.

Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş'in bayrağa sarılı tabutu, Erzurum'da öğle namazdan 15 dakika önce tarihi Lalapaşa Camiinin avlusuna getirildi. Aile için iki Kızılay çadırı hazır tutulurken, eşi Hatice, kız kardeşleri Şeyda Orhan, Zeynep Güneş ile anne Rahime Güneş'in törende ayakta durucak durumda olmadıkları için tekerlekli sandalye ile katılmaları dikkat çekti.

Bayrağa sarılı tabutun başından babası Ağa Güneş ile erkek kardeşleri nöbet tuttu. Tören için camii avlusuna gelen 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu da bir süre tabutun başındaki aileye eşlik etti. 11 yaşındaki yeğeni Mertcan Güneş, subay kıyafeti ile cenaze törenine katılırken, annesi, eşi ve kız kardeşleri tekerlekli sandalye ile önüne geldikleri tabuta sarılarak gözyaşı döktüler. Şehit Uzman Çavuş Kürşat Güneş'in hamile eşi bu sırada bayıldı ve ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Şehit Güneş'in cenaze namazını Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Vali Sebahattin Öztürk, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Ahmet Küçükler'le birlikte 10 bin kişi kıldı. Caminin avlusunun Yakutiye Medresesine bakan tarafında büyük bir Türk bayrağı açıldı. Cenaze namazının ardından Uzman Çavuş Kürşat Güneş'in tabutu, top arabasına kondu.

Cenazenin ardından Bakan Akdağ ve protokol üyeleri ile birlikte şehidin yakınları Cumhuriyet Caddesinden Havuzbaşı semtine kadar yürüdü. Cenaze törenine katılanlar, sık sık tekbir getirdi. Vatandaşlar, 'Şehidim hakkını helal et. Her Türk asker doğar' diye slogan atarak yürüdüler. Havuzbaşı semtinde Şehit Güneş'in cenazesi, top arabasından alınarak cenaze arabasına konuldu ve Karskapı'da ki Şehitlikte toprağa verildi.

TEKİRDAĞ

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde geçen cumartesi sabahı düşen askeri helikopterde şehit olan 17 askerden 22 yaşındaki Uzman Çavuş Dinçer Ersoy, memleketi Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Dün askeri uçakla Çorlu Havaalanı'na getirilen şehidin cenazesi, gece Çerkezköy Devlet Hastanesi morgunda bekletildi. Bugün sabah ise şehit Uzman Çavuş Dinçer Ersoy'un cenazesi, askerler tarafından alınarak konulduğu cenaze aracıyla Atatürk Caddesi'ndeki baba evinin önüne getirildi. Burada baba Mustafa Ersoy, yakınlarına "Ağlamak yok. Dik durun" diye seslendi. Anne Hatun Ersoy ise "Benim güzel oğlum. Sen böyle mi gelecektin evine?" diye feryat etti. Okunan duaların ardından, bugün öğleden sonra okula gitmeyen yaklaşık bin lise öğrencisi, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak evin önünde İstiklal Marşı'nı okudu. Öğrecilere toplanan kalabalık da eşlik etti.

10 BİN KİŞİ UĞURLADI

Daha sonra cenaze aracına alınan şehidin cenazesi Osmanlı Camii'ne getirildi. Buradaki törene Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, 3'üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdelen, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaattin Akbulut, CHP Tekirdağ milletvekilleri Emre Köprülü ve Candan Yüceer, MHP Tekirdağ Mliletvekili Bülent Belen, şehidin yakınları ile yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Kalabalık sık sık 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK' sloganları attı.

Öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası şehit Uzman Çavuş Dinçer Ersoy'un cenazesi, ilçe mezarlığında gözyaşları içinde toprağa verildi.

Öte yandan cenaze töreni sırasında, üzerinde üniforma bulunan ve kendisini Astsubay olarak tanıtan 31 yaşındaki Zeynep Demirli, şüpheli görülünce polis tarafından gözaltına alındı. Demirli'nin, astsubay olmadığı belirlendi.

BARTIN

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde cumartesi sabahı Sikorsy helikopterin düşmesi sonucu şehit düşen 17 askerden 25 yaşındaki Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın, memleketi Bartın'ın Ulus İlçesi'nde yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehit cenazesi evin önüne getirildiğinde, babası Ahmet Yalçın, "Hoş geldin oğlum evine" diyerek tabuta sarılıp ağladı. Şehit astsubayın ikiz kardeşi Ercan Yalçın'ın ise gözyaşları dinmedi.

Şehit Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın cenazesi dün Diyarbakır'dan askeri uçakla Zonguldak Havaalanı'na, buradan da yaklaşık 200 araçlık konvoyla Ulus'a getirilerek Devlet Hastanesi morguna konuldu. Bugün, şehidin cenazesi askerler tarafından alınarak cenaze aracına konuldu. Şehidin cenazesi evinin önüne götürülürken, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Şehidim hakkını helal et' diye bir ağızdan slogan atan gençler, Türk bayraklarıyla cenaze aracı önünde yürüdü. Cenaze evin önüne getirildiğinde babası Ahmet Yalçın, "Hoş geldin oğlum evine, hoş geldin" diyerek ağladı. Ahmet Yalçın, anne Zeynep Yalçın, şehidin astsubay olan ağabeyi Erdal Yalçın, polis memuru ağabeyi Ekrem Yalçın, ilçede şehidin ikiz kardeşi taksici Ercan Yalçın, kız kardeşi Feride Yalçın tabuta sarılarak ağladı. İkiz kardeşi şehit düşen Ercan Yalçın'ın gözyaşları dinmedi.

Bartın İl Müftüsü İsmail Bayrak'ın evin önünde dua okuması ardından cenaze Ulus Ulu Camii'ne getirildi. Öğleleyin kılınan cenaze namazına Bartın Valisi Bülent Savur, Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Albay Mehmet Sandıklı, Bartın Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Bartın İl Jandarma Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Ulus Belediye Başkanı Hüseyin Ulus, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, askeri erkan, polisler de katıldı.

Ulus ilçesi terörle mücadelede 22'inci şehidini verirken, cenaze namazı ardından şehidin cenazesi askerlerin omuzlarında top arabasına konuldu. Şehid Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın'ın cenazesi Ulus Merkez Mezarlığı'nda toprağa verildi.

TİM ARKADAŞI CENAZEYE KATILDI

Şehit Erkan Yalçın ile aynı timde görev yapan Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt cami avlusunda ağlayan şehit annesi Zeynep Yalçın'a sarılarak, "Ağlama ana, ben senin evladınım. O, benim de kardeşimdi" diyerek teselli etmeye çalıştı. Helikopter kazasından bir hafta önce izin alarak İstanbul'a gittiğini belirten Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt, "Eğer izin almasaydım ben de o helikopterde olacaktım. Arkadaşlarım şehit düştü. İstanbul'dan gelerek şehit arkadaşımın cenazesine katıldım" dedi.

KAYSERİ

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde Jandarma Özel Harekat timini taşıyan İl Jandarma Komutanlığı'na ait Sikorsky S-70 tipi helikopterin düşmesiyle şehit olan 17 askerden Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik'in cenazesi, Kayseri'nin Sarız İlçesi'nde toprağa verildi.

Sarız İlçesi Cumhuriyet Meydanı Merkez Camii önünde düzenlenen törene, şehit Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik'in yakınları, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, MHP Kayseri Mililtvekili Yusuf Halaçoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Baran, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Kenan Topçu, Sarız Kaymakamı Mustafa Mendeş, Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutunun önünde gözyaşı döken anne Kamer Çelik, "Oğlum seninle burada mı buluşacaktık? Benim bekar oğlum. Kınalı kuzum" diyerek ağıt yaktı. Ardından baygınlık geçiren Kamer Çelik'e yakınları ve sağlık görevlileri müdahale etti.

Cenaze törenine katılanlar, sık sık tekbir getirdi, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Mehmetçiğe uzanan eller kılınsın' sloganları attı.

Öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra şehit Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik'in cenazesi, Sarız'a bağlı Büyük Sobaçimen Köyü mezarlığında toprağa verildi.

KAYSERİ

SİİRT'in Pervari İlçesi'ne bağlı Hasantepe Mevkii'nde düşen Sikorsky helikopterde şehit düşen 17 askerden Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur, Kayseri'nin Bünyan İlçesi Elbaşı Beldesi'nde yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı törenle gözyaşları arasında toprağa verildi.

Bünyan ilçesi Elbaşı doğumlu, 7 kardeşin en küçüğü, 23 yaşındaki bekar olan şehidin beldedeki Merkez Camii avlusunda yapılan cenaze törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Kayseri milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Vali Vekili Kasım Fikret Dayıoğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, 12'nci Hava Ulaştırma Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır, Bünyan Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, rektörler, daire müdürleri, silah arkadaşları da katıldı.

Şehit uzman çavuşun Kayseri Asker Hastanesi'nden alınan cenazesi, Elbaşı Beldesi'ndeki Cumhuriyet Mahallesi Fatih Caddesi Pınarbaşı Sokak'taki babasının evine getirildi. Burada anne Hanife ile baba Bilgi Karasungur ve şehidin 6 kardeşi ile yakınları gözyaşı döktü. Şehidin cenazesi alınan helallik ardından Merkez Camii avlusunda hazırlanan musallaya konuldu. Cenaze namazı öncesi Bakan Yıldız, şehidin ağabeyi Gökmen'in elini, Garnizon komutanı Tümgeneral Ali Demiral da baba Bilge'nin elini tutup, cenaze namazı boyunca destek verdi. Cenaze namazı öncesi şehidin yakınları tabuta kapanarak, gözyaşı döktü. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlarda taşınarak, belde mezarlığına getirdi.

GİRESUN

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde Jandarma Özel Harekat timini taşıyan helikopterin düşmesiyle şehit olan 17 askerden 23 yaşındaki Astsubay Çavuş Hakan Gemici'nin cenazesi, Giresun'un Keşap İlçesinde yağmur altında düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Kubbeli Camii önünde, sağanak yağmur yağışı altında düzenlenen törene, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Giresun Belediye Başkanı CHP'li Kerim Aksu, AK Parti Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hacı Abdullah Doğan, İl Jandarma Komutanı Albay Selahattin Acara, Giresun Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, Trabzon Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve 2 bin kişi katıldı. Sağanak yağmurda ellerinde Türk bayrakları ile cenaze törenine katılanlar, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' ve 'Şehidim hakkını helal et' sloganları attı.

Şehit Astsubay Çavuş Hakan Gemici'nin eşi Elif, annesi Fatma ve babası Kemal Gemici, törende gözyaşlarına boğuldu. Geçen 18 Ekim'de evlendiği eşini şehit verince yıkılan ve yakınlarının desteğiyle güçlükle ayakta duran Elif Gemici, eşinin fotoğrafına ve beresine sarılarak gözyaşı döktü.

Öğlen namazının ardından Giresun Müftüsü Necati Akkuş'un kıldırdığı cenaze namazından sonra şehit Astsubay Gemici'nin cenazesi Altınpınar Köyü'nde toprağa verildi.

ADANA

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 askerden Uzman Çavuş Erdal Tekin'in cenazesi memleketi Adana'nın Feke İlçesi'ne bağlı 500 nüfuslu Gürümze Köyü'nde yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Bekar olan 26 yaşındaki Uzman Çavuş Erdal Tekin'in cenazesi bu sabah Feke İlçesi'ne bağlı Gürümze Köyü İlköğretim Okulu bahçesine getirildi. Cenaze nedeniyle tatil edilen okulun bahçesinde yapılan törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Koç, Feke Kaymakamı Mehmet Balıkçılar, Belediye Başkanı MHP'li Ahmet Ser, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Ersin Güluçar, şehit yakınları ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Törende şehidin babası Rafi Tekin ile annesi Yüksel Tekin güçlükle ayakta durdu. Tabuta sarılan anne Yüksel Tekin, "Yavrum, kınalı kuzum" diyerek ağıt yaktı. Kız kardeşi Sibel Tekin ise, baygınlık geçirdi. Genç kıza törende hazır bekletilen sağlık ekipleri müdahale etti. İl Müftüsü Arif Gökçe tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Ardından da şehit Erdal Tekin'in cenazesi götürüldüğü köy mezarlığında toprağa verildi. 5 yıllık uzman çavuş olan Erdal Tekin'in kazanın olduğu cumartesi gününden 3 gün önce babası Rafi Tekin ile telefonla konuştuğu iyi ve sağlıklı olduğunu söylediği bildirildi. Erdal Tekin'in operasyonlar nedeniyle cep telefonunun sürekli kapalı olduğu, bu nedenle sık sık telefonla ailesini arayamadığı bildirildi.

KIRKLARELİ

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde geçen Cumartesi günü düşen askeri helikopterde şehit olan evli 2 çocuk babası Jandarma Üsteğmen 29 yaşındaki Ersan Yenici, bin nüfusu olan Kırklareli'nin Babaeski İlçesi'ne bağlı Kuleli Köyü'nde 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehidin 3 yaşındaki kızı Zeynep Dora'nın babasının fotoğrafına ve tabuta dokunması herkesi duygulandırırken; eşinin fotoğrafını göğsüne bastırıp bir an olsun elinden bırakmayan 27 yaşındaki Simge Yenici, "Ağlamak yok, kimseyi sevindirmeyeceğiz" diyerek metin olmaya çalıştı.

Dün uçakla Çorlu Havaalanı'na getirilen şehidin cenazesi, gece Babaeski Belediyesi'ne ait morgda bekletildi. Bugün sabah ise Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici'nin Türk bayrağına sarılı cenazesini, askeri yetkililer morgdan alarak cenaze aracına taşıdı ve ardından şehidin baba ocağı olan Kuleli Köyü'ndeki evinin önüne getirildi. Şehidin annesi Ayşe ve babası Ali, kardeşleri Ercan ve Hasan Yenici tabuta sarılarak ağladı. Ayakta durmakta güçlük çeken şehidin eşi Simge Yenici ve kızları 3 yaşındaki Zeynep Dora ve 5 aylık Cemre Hüme, tabutun başından bir an olsun ayrılmadı. Şehidin kızı Zeynep Dora'nın babasının fotoğrafına ve tabuta dokunarak ağlaması herkesi duygulandırdı. Annesi ise kızına ve ağlayanlara, "Ağlamak yok. Ağlamayın. Sevindirmeyin kimseyi" diye seslendi. Evin önünde yapılan duanın ardından şehit Üsteğmen Ersan Yenici'nin cenazesi, askerlerin omzunda köy camisine getirildi.

EŞİ DAHA FAZLA DAYANAMADI

Buradaki törene Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan, CHP Kırklareli Milletvekilleri Turgut Dibek, Mehmet Siyam Kesimoğlu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, askeri yetkililer ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Camideki tören sırasında eşinin tabutunun yanından bir an olsun ayrılmayan Simge Yenici, daha fazla dayanamadı ve şehit eşinin tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Cenaze namazı sırasında şehidin 5 aylık kızı Cemre Hüme yakınlarının kucağında uyurken, 3 yaşındaki kızı Zeynep Dora, her şeyden habersiz babasının fotoğrafına baktı. Öğle namazının ardından Kırklareli Müftüsü İsa Saim tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından şehit Üsteğmen Ersan Yenici köy mezarlığında toprağa verildi.

MANİSA

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde geçen cumartesi sabahı düşen askeri helikopterde şehit olan 17 askerden 31 yaşındaki Kara Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, memleketi Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. İngilizce öğretmeni Çiğdem Çetin, helikopterin pilotu şehit eşinin fotoğrafını ve sürekli kokladığı hırkasını bir an olsun elinden bırakmadı. Şehidin bir yakını da "Göklerde pilottu melek oldu" diye bağırdı. Acılı ailenin, "Kazaya pilotaj hatası neden oldu" yönündeki açıklamalardan rahatsızlık duyduğu da dile getirildi.

Askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit düşen askerlerden Kara Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin'in cenazesi, dün Diyarbakır'daki ortak törenin ardından akşam saatlerinde memleketi Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ne getirilip Devlet Hastanesi morguna konuldu. Hayatının baharında şehit düşen Çetin'in cenazesi, bugün sabah saatlerinde buradan alınıp son kez baba evinin önüne getirildi. Evin bulunduğu sokak ve tüm ilçedeki caddeler Türk bayraklarıyla donatılırken, şehit Yüzbaşı Çetin'in cenazesi, helallik alınması ve dua okunmasının ardından kortej halinde askeri törenin düzenleneceği Merkez Pazar Camisi'ne götürüldü.

Kortejin yaklaşık bir kilometre ilerideki camiye gidişi sırasında apartmanlardan karanfiller atılırken, şehit Yüzbaşı Çetin'in İngilizce öğretmeni 2 yıllık eşi Çiğdem Çetin, eşinin fotoğrafını ve sürekli kokladığı hırkasını bir an olsun elinden bırakmadı.

"SENİ SEVİYORUM ABİ"

Öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazına, Turgutlulu olan Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Manisa Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, Manisa'nın AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekilleri, üst düzey rütbeli komutanlar, şehit Çetin'in eşi Çiğdem, emekli hemşire annesi Nevin, emekli öğretmen babası Abdullah, kız kardeşi Pınar Çetin'le birlikte sivil yetkililer ve askerlerle yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Türkiye'de eğitim alan Ürdünlü bir pilot da şehit meslektaşına son görevini yerine getirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli birçok pilot cami avlusunda hazır bulunurken, Türk bayrağına sarılı tabut başında saygı nöbeti tuttu. Tabutun askerlerin omuzlarında taşınması sırasında Çiğdem Çetin, eşinin tabutunu son kez öperken, eliyle de bir süre okşadı. O ana kadar metaneteni koruyup ayakta durmaya çalışan şehit eşi Çiğdem Çetin, cenaze namazı öncesi ön safa konulan sandalyede bir süre oturdu daha sonra da tabuta kapanıp ağladı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından askerlerin omuzlarına tekrar alınan şehit Yüzbaşı Çetin'in cenazesiyle saygı yürüyüşünde bulunuldu. Bu sırada şehidin kız kardeşi Pınar Çetin, "Herkes duysun, ağabeyimi çok seviyorum. Seni seviyorum abi. Gurur duyuyorum" diye bağırdı.

Yürüyüş sırasında, ailenin bulunduğu alandan, "Göklerde pilottu, melek oldu" haykırışı yükseldi. Acılı ailenin, "Kazaya pilotaj hatası neden oldu" yönündeki açıklamalardan rahatsızlık duyduğu da dile getirildi.

Şehit Yüzbaşı Çetin, yaklaşık 20 bin kişinin tekbir getirip 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Turgutlu uyuma askerine sahip çık', 'Turgutlu burada Tayyip nerede' sloganları arasında Turgutlu Belediyesi Şehitliği'nde toprağa verildi.

MERSİN

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde düşen helikopterde şehit olan 17 askerden Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik'in cenazesi Mersin'de toprağa verildi. oğlunu, tabutunun ardından el sallayarak son yolculuğuna uğurlayan anne Fatma Kızılgedik, "Güle güle oğlum, arkanda 2 tane daha aslan var" diye seslendi.

Jandarma Uzman Çavuş 23 yaşındaki Eren Kızılgedik'in cenazesi bugün sabah Mersin Devlet Hastanesi morgundan alınarak merkez Yenişehir İlçesi'ne bağlı Çiftlikköy Mahallesi'ndeki baba evine son kez getirildi. Yakınlarının helallik aldığı Eren Kızılgedik'in cenazesi daha sonra Muğdat Camii'nde götürüldü. Buradaki törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, İl Jandarma Komutanı Albay Bedri Dursun ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. 3'ü erkek 4 çocuk annesi Fatma Kızılgedik, babası Ergün Kızılgedik ve kardeşi Erdinç Kızılgedik şehidin tabutuna sarılarak uzun süre ayrılmadı. Anne ve baba, askerler ve yakınlarının çabasıyla tabuttan güçlükle uzaklaştırıldı. Erdinç Kızılgedik, askerin taşıdığı ağabeyinin fotoğrafını alarak nöbet tuttu. Erdinç Kızılgedik, ağabeyinin fotoğrafını taşırken, namaz için saf tutan baba Ergün Kızılgedik'in de uzun süre oğlunun fotoğrafına bakması dikkat çekti.

OĞLUNU EL SALLAYARAK UĞURLADI

Ardından Mersin İl Müftüsü Ali Melek şehit için cenaze namazı kıldırdı. Cenaze namazının ardından şehit Eren Kızılgedik'in cenazesi Şehir Mezarlığı'na götürüldü. Güçlükle ayakta duran anne Fatma Kızılgedik, oğlunun tabutu top arabasına konulurken, "Güle güle oğlum, arkanda 2 aslan daha var" diye seslenerek el salladı.

Bu sırada vatandaşlar dev Türk Bayrağı açarak 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Hakkını helal et şehidim' diye sloganlar atarak yürüdü. Şehit Eren Kızılgedik'in cenazesi Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte gözyaşları arasında toprağa verildi.

DENİZLİ

SİİRT'in Pervari İlçesi'nde, helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 17 askerden 25 yaşındaki Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı, 10 bini aşkın Denizlili tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin tekstil işçisi annesi 42 yaşındaki Cemile Avcı, koluna girenlerin yardımıyla erkeklerin arasında saf tutup cenaze namazı kıldı.

Denizli Garnizon Komutanlığı Askeri Hastanesi morguna dün akşam getirilen şehit Vedat Avcı'nın cenazesi bugün önce ailesinin Hacıkaplanlar Mahallesi'ndeki evinin önüne getirildi. Şehidin annesi Cemile Avcı, kardeşi 23 yaşındaki Sedat Avcı, Çivril Huzurevi'nde hemşire nişanlısı 23 yaşındaki Selin Deniz, yakınları ve komşuları gözyaşlarına boğuldu. Şehit Vedat Avcı'nın cezanesi daha sonra Yeni Cami'ye getirildi. 10 bini aşkın Denizlili şehidi son yolculuğuna uğurlamak için cami bahçesi ve Delikliçınar Meydanı'nı doldurdu.

Cenaze namazını Denizli İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar kıldırdı. Vali Abdülkadir Demir, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, Ak Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci ve Bilal Uçar, Belediye Başkanı AK Parti'li Osman Zolan, siyasi parti temsilcileri de cenaze törenine katıldı.

Oğlunun tabutuna sarılan anne Cemile Avcı, "Güle güle aslanım. Ben sensiz nasıl yaşarım? Helal et hakkını, benim hakkım varsa helal olsun" diyerek gözyaşı döktü. Henüz 3 yaşındayken babası Muharrem Avcı'yı kaybeden şehidin annesi Cemile Avcı da koluna girenlerin yardımıyla erkeklerin arasında saf tutup cenaze namazı kıldı. Şehidin nişanlısı Selin Deniz de yakınlarının yardımıyla, ayakta güçlükle durdu.

Cenaze töreni esnasında binlerce kişi, 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'İdam geri gelsin, Apo asılsın', 'Şehidim hakkını helal et' sloganları attı. Delikliçınar Meydanı'ndan Atatürk Caddesi'ne kadar binlerce kişi şehit cenazesinin ardından yürüdü. Asri Mezarlığa götürülen Vedat Avcı'nın cenazesi şehitlikte toprağa verildi.

Gazeteport.Com

Haberin Tamamı İçin:

Şehitlerimizi Uğurladık

Siirt'in Pervari ilçesinde askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerler, memleketlerinde toprağa verildi.

Pervari'deki helikopter kazasında şehit olan Pilot Üsteğmen Yakup Çınar, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Şehit Çınar için düzenlenen törene yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara garnizonundan askeri yetkililer, şehidin silah arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Şehidin cenazesi, törenin ardından Sincan Cimşit Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi.

Şehitler memleketlerinde toprağa verildi

Şehit Uzman Çavuş Eren Kızılgedik'in cenazesi, Mersin'de, Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Çelik, Kayseri'de, Jandarma Üsteğmen Ersan Yenici, Kırklareli'de, Astsubay kıdemli Çavuş Erkan Yalçın, Bartın'da, Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker, Konya'da, Jandarma Kıdemli Çavuş Hakan Gemici, Giresun'da, Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, Manisa''da, Jandarma Uzman Çavuş Dinçer Ersoy, Tekirdağ'da, Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Güneş, Erzurum'da, Uzman Hava Teknisyen Astsubay Üstçavuş Vedat Avcı, Denizli'de, Jandarma Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi, Gümüşhane'de, Jandarma Uzman Çavuş Onur Karasungur, Kayseri'de, Jandarma Uzman Çavuş Erdal Tekin, Adana'da son yolculuklarına uğurlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Pervari Şehitlerine Veda

Pervari’de düşen Sikorsky helikopterinde şehit olan 17 askerin cenazeleri hüzünlü törenlerle toprağa veriliyor.

Jandarma Uzman Çavuş Eren Kızılgedik’in cenazesi Mersin’de toprağa verildi. Oğlunu, tabutunun ardından el sallayarak son yolculuğuna uğurlayan anne Fatma Kızılgedik, "Güle güle oğlum, arkanda 2 tane daha aslan var" diye seslendi.

Jandarma Uzman Çavuş 23 yaşındaki Eren Kızılgedik’in cenazesine Yenişehir ilçesi Çiftlikköy mahallesindeki cenazesine mülki erkan ve 3 bin kişi katıldı. 3’ü erkek 4 çocuk annesi Fatma Kızılgedik, babası Ergün Kızılgedik ve kardeşi Erdinç Kızılgedik tabuta sarılarak uzun süre ayrılmadı.

“HANİ AĞLAMAK YOKTU HALA…”

32 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Mesut Şeker’in cenazesi de memleketi Konya’nın Akşehir ilçesi Reis Beldesi’nde toprağa verildi. Cenazeye Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Şehidin 7 yaşındaki oğlu Mevlüt Kaan Şeker’in, gözyaşı döken halası Hatice Şeker’e, "Hani ağlamak yoktu hala? Niye ağlıyorsun?" diyerek uyarması yürekleri dağladı.

Uzman Çavuş Erdal Tekin’in cenazesi memleketi Adana’nın Feke ilçesine bağlı Gürümze Köyü’nde 3 bin kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Bekar olan 26 yaşındaki Uzman Çavuş Erdal Tekin’in cenazesinde babası Rafi Tekin ile annesi Yüksel Tekin güçlükle ayakta durdu. Tabuta sarılan anne Yüksel Tekin, "Yavrum, kınalı kuzum" diyerek ağıt yaktı. Kız kardeşi Sibel Tekin ise, baygınlık geçirdi.

23 yaşındaki Astsubay Çavuş Hakan Gemici’nin cenazesi de Giresun’un Keşap İlçesinde yağmur altında düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. 2 bin kişinin katıldığı törene, Gemici’nin eşi Elif, annesi Fatma ve babası Kemal Gemici gözyaşlarına boğuldu.

Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik’in cenazesi Kayseri’nin Sarız İlçesi’nde toprağa verildi.

Sarız İlçesi Cumhuriyet Meydanı Merkez Camii önünde düzenlenen törene yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutunun önünde gözyaşı döken anne Kamer Çelik, "Oğlum seninle burada mı buluşacaktık? Benim kınalı kuzum" diyerek ağıt yaktı. Ardından baygınlık geçiren Kamer Çelik’e yakınları ve sağlık görevlileri müdahale etti.

Öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra şehit Uzman Çavuş Halil İbrahim Çelik’in cenazesi, Sarız’a bağlı Büyük Sobaçimen Köyü mezarlığında toprağa verildi.

ŞEHİT BABASI: HOŞ GELDİN OĞLUM EVİNE

25 yaşındaki Astsubay Kıdemli Çavuş Erkan Yalçın da memleketi Bartın’ın Ulus ilçesinde yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehit cenazesi evin önüne getirildiğinde, babası Ahmet Yalçın, "Hoş geldin oğlum evine" diyerek tabuta sarılıp ağladı. Şehit astsubayın ikiz kardeşi Ercan Yalçın’ın ise gözyaşları dinmedi.

Ahmet Yalçın, anne Zeynep Yalçın, şehidin astsubay olan ağabeyi Erdal Yalçın, polis memuru ağabeyi Ekrem Yalçın, ikiz kardeşi taksici Ercan Yalçın, kız kardeşi Feride Yalçın tabuta sarılarak ağladı. İkiz kardeşi şehit düşen Ercan Yalçın’ın gözyaşları dinmedi.

Şehit Erkan Yalçın ile aynı timde görev yapan Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt da cami avlusunda ağlayan şehit annesi Zeynep Yalçın’a sarılarak, "Ağlama ana, ben senin evladınım. O, benim de kardeşimdi" diyerek teselli etmeye çalıştı. Helikopter kazasından bir hafta önce izin alarak İstanbul’a gittiğini belirten Uzman Çavuş Mustafa Yeşilyurt, "Eğer izin almasaydım ben de o helikopterde olacaktım. Arkadaşlarım şehit düştü. İstanbul’dan gelerek şehit arkadaşımın cenazesine katıldım" dedi.

10 BİN ÇERKEZKÖYLÜ UĞURLADI

22 yaşındaki Uzman Çavuş Dinçer Ersoy, memleketi Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenin ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi. Atatürk Caddesi’ndeki baba evinin önüne getirilen cenazede baba Mustafa Ersoy, yakınlarına "Ağlamak yok. Dik durun" diye seslendi. Anne Hatun Ersoy ise "Benim güzel oğlum. Sen böyle mi gelecektin evine?" diye feryat etti.

MANİSA’DA 20 BİN KİŞİ

31 yaşındaki Kara Pilot Yüzbaşı Anıl Barış Çetin, memleketi Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. İngilizce öğretmeni Çiğdem Çetin, helikopterin pilotu şehit eşinin fotoğrafını ve sürekli kokladığı hırkasını bir an olsun elinden bırakmadı. Şehidin bir yakını da "Göklerde pilottu melek oldu" diye bağırdı. Acılı ailenin, "Kazaya pilotaj hatası neden oldu" yönündeki açıklamalardan rahatsızlık duyduğu da dile getirildi.

Cenaze namazına, Turgutlulu olan Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de katıldı.

Jandarma Üsteğmen 29 yaşındaki Ersan Yenici de, bin nüfusu olan Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Kuleli Köyü’nde 5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Şehidin 3 yaşındaki kızı Zeynep Dora’nın babasının fotoğrafına ve tabuta dokunması herkesi duygulandırırken; eşinin fotoğrafını göğsüne bastırıp bir an olsun elinden bırakmayan 27 yaşındaki Simge Yenici, "Ağlamak yok, kimseyi sevindirmeyeceğiz" diyerek metin olmaya çalıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdanaAfyonAnkaraAydınBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşir AtalayBülent ArınçBursaCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErzurumGenelkurmay Başkanıİdamİstanbulİstiklal MarşıKahramanmaraşKayseriKemal KılıçdaroğluManisaMehmet ŞimşekMersinMilliyetçi Hareket PartisiMynetÖğretmenPolisRecep Tayyip ErdoğanŞehitŞırnakTaner YıldızTekirdağTerörTürk KızılayıTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiVanethamileolayrecep akdağşekertatil
Görüş Bildir