İnce: “Biber Gazının Tadını Meclis'te Öğretiriz”

 > -

Ankara Valiliği "29 Ekim"i Yasakladı! | CNN Türk

Ankara Valiliği "29 Ekim"i Yasakladı! | CNN Türk

Ankara Valiliği, kentte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin kanuna açıkça aykırı olduğunu, eylemin güvenlik güçlerince engelleneceğini bildirdi.

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, basındaki bazı haberlerden, bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca yapıldığı anlaşılan duyurular ile başvurulardan ''29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'' ve ''Vatan ve Cumhuriyet İçin Halk Buluşması'' adıyla, illerden Ankara'ya gelerek 29 Ekim'de Ulus 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması, ana cadde ve meydanlarda kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenmek istendiğinin öğrenildiği belirtildi.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca Ankara'da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiği vurgulanan açıklamada, kanunların bu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Ankara'da, bu kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması halinde daha önceden ilan edilen yasal meydan, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin demokratik ve hukuki anlayış içerisinde değerlendirildiğine işaret edildi.

''Hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez''-

Bu duruma göre Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin, 2911 sayılı Kanuna açıkça aykırı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Anayasa ve kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemler demokrasinin güvencesi altında olamaz ve Ankara'da hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez. Kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümü, tüm Ankaralıların katılımıyla engin sevinç ve coşku içinde kutlanacaktır.

İnsanlık tarihinin, milletlerin sarsılmaz ortak iradesi ile kaderlerini böylesine kendi elleriyle ve kanlarıyla yazdığına çok nadir şahit olduğu ve Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini sembolleştiren Cumhuriyet Bayramı, ulusal anlam ve estetiği içinde Ankara'da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği'ne uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacaktır. 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara'da başkaca herhangi bir program uygulaması da yapılmamaktadır.''

Haberin Tamamı İçin:

Ankara Valiliği'nden 29 Ekim Açıklaması! | Vatan

Ankara Valiliği'nden 29 Ekim Açıklaması! | Vatan

Meclis önünde yapılacak “Büyük Buluşma”ya valilik izin vermedi.

ADD’nin öncülüğünde STK’ların, bazı vekillerin ve vatandaşların katılacağı 1. Meclis önünde yapılacak “Büyük Buluşma”ya valilik izin vermedi. Valilik yürüyüşe müdahale edileceği mesajı verirken CHP’den “Biz o gün orada olacağız” açıklaması geldi

Ankara Valiliği’nden dün yapılan yazılı açıklamada, basındaki bazı haberlerden, bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca yapıldığı anlaşılan duyurular ile başvurulardan ”29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” ve ”Vatan ve Cumhuriyet İçin Halk Buluşması” adıyla, illerden Ankara’ya gelerek 29 Ekim’de Ulus 1. TBMM önünde “kitlesel basın açıklaması, ana cadde ve meydanlarda kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü” düzenlenmek istendiğinin öğrenildiği belirtildi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca Ankara’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiği vurgulanan açıklamada, kanunların bu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Ankara’da, bu kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması halinde daha önceden ilan edilen yasal meydanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin demokratik ve hukuki anlayış içerisinde değerlendirildiğine işaret edildi.

Bu duruma göre Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin, 2911 sayılı Kanuna açıkça aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, ”Ankara’da bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanlar sorumlu olacaktır. Kanunsuz eylem güvenlik güçlerince engellenecek ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır” ifadesine yer verildi.

Büyük Buluşma

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin organize ettiği, 27 demokratik kitle örgütünün destek verdiği Cumhuriyet kutlamaları çerçevesinde Ulus’taki 1. Meclis önünde “Büyük Cumhuriyet Buluşması” gerçekleştirileceği duyuruldu ve vatandaşlar da davet edildi. CHP yöneticileri de 29 Ekim günü bu kutlamaya katılacaklarını duyurdular.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da 29 Ekim Yasağı | Haberdesin

Ankara'da 29 Ekim Yasağı | Haberdesin

Ankara Valiliği, hükümete muhalefete dönüşebilecek alternatif 29 Ekim kutlamalarını Ankara ili çapında yasakladı. Resmi niteliği bulunmayan oluşumlarca organize edileceği duyurulan yürüyüş eyleminin kanuna açıkça aykırı olduğunu, eylemin güvenlik güçlerince engelleneceği uyarısını yaptı.

29 Ekim için şimdiden bir endişe dalgası yayıldı bile. Ankara'da yapılacak yürüyüş, polis barikatı ile karşılaşır, müdahale gelir, sokaklar karışırsa TC tarihinde kuvvetle muhtemeldir ki bu bir ilk olacak.

Haberin Tamamı İçin:

29 Ekim'e Başkent'te yasak, İstanbul'da bayrak gerginliği | Hürriyet

29 Ekim'e Başkent'te yasak, İstanbul'da bayrak gerginliği | Hürriyet

Ankara Valiliği Başkent'teki 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığı gerekçesiyle engelleneceğini duyurdu.

İstanbul'da ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını her yıl Bağdat Caddesi’nde ‘Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü’ ile kutlayan Kadıköy Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında caddenin süslenmesi konusunda gerginlik yaşandı. Ankara Valilliği'nden yapılan yazılı açıklamada STK'lar tarafından yapılması planlanan 29 Ekim yürüyüşünün yasal olmadığını gerekçesiyle engelleneceği duyuruldu.

BAĞDAT CADDESİ'NDE BAYRAK KRİZİ

Öte yandan Kadıköy Belediyesi’nin caddeye bayrak, Atatürk posteri ve Kadıköy Belediyesi’nin amblemini asma çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) görevlileri tarafından engellenince ekipler karşı karşıya geldi. Kadıköy Belediyesi’nin konuyu sosyal medyada paylaşmasının ardından gelen tepkiler üzerine Büyükşehir Belediyesi’nin engellemeyi kaldırdığı bildirildi.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada her yıl Cumhuriyet Bayramı öncesi başta Bağdat Caddesi olmak üzere ana arterler ve bazı bölgelerin Türk Bayrağı, Atatürk Posteri ve Kadıköy Belediyesi amblemi ile süslendiği belirtilerek: “Bağdat caddesi, Büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda. Bu nedenle Büyükşehir belediyesi oradaki direkleri ve caddeyi süslememizde her yıl sorun çıkarıyor. Süsleme ve bayraklama çalışmalarına engel oluyor. 2009’da da caddenin elektrikleri kesilmişti.

Bu yılda gece ekiplerimiz çalışma yaparken, yani Atatürk posterleri asarken ekipler engellemek istedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl caddeye sadece Türk Bayrağı ve kendi bayraklarını asmış. Kadıköylüler buna tepki gösterdi. Bize ‘Atatürk posterleri’ de asılsın isteği geldi.Çünkü Büyükşehir Atatürk posterleri asmadı. Ekiplerimiz Atatürk posterleri asarken, müdahale edildi. Sosyal medyada gündeme gelince halk büyük tepki gösterdi ve bize destek verdi” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

Tekin'den 'Cumhuriyet Yürüyüşü' Yasağına Tepki

Tekin'den 'Cumhuriyet Yürüyüşü' Yasağına Tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dini ve milli bayramların yasaklanamayacağını söyleyerek, ''CHP olarak Ankara'da Valiliğin yasak koyduğu yürüyüş dahil olmak üzere Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayacağız, yürüyüşlere, mitinglere, şölenlere katılacağız'' dedi.

Tekin, yazılı açıklamasında, Cumhuriyetin ilanından 79 yıl sonra Ankara'da Valiliğin, ''Cumhuriyet Yürüyüşünü'' yasakladığını söyledi.

Tekin, şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da 29 Ekim Gerginliği: Yasağa Rağmen Stk'lar Kararlı

Ankara'da 29 Ekim Gerginliği: Yasağa Rağmen Stk'lar Kararlı

ANKARA - Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenlerle ilgili yönetmelik değişikliği sonrası bu seneki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ilkler yaşanacak. Cumhurbaşkanı’na tebriklerin iletildiği tören TBMM yerine Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilecek. Kutlamaları ilk kez Köşk’te kabul edecek Gül, akşam da eşi Hayrünnisa Gül ile Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna ev sahipliği yapacak.

Ankara’da resmi kutlamaların yanı sıra belediyeler de halk konserleri ile kutlamalar yapacak. Bu yıl aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği, Birleşik Kamu İş, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Hacı Bektaş Eğitim ve Kültür Derneği’nin de bulunduğu 27 demokratik kitle örgütü ise 29 Ekim’de 1. Meclis önündei “Büyük Cumhuriyet Buluşması” adı altında bir etkinlik düzenlemek de istedi. Ancak, Ankara Valiliği söz konusu etkinliğe izin vermedi. STK’lar ise ‘izin verilmemesine’ rağmen 29 Ekim yürüyüşü yapmakta kararlı olduğunu bildirdi. Hatta, başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinden milletvekilleri de 29 Ekim yürüyüşüne destek verip, orada olacaklarını bildirdi.

VALİLİKTEN 29 EKİM YÜRÜŞÜNE İZİN YOK

Ankara Valiliği, STK’ların bu tutumu karşısında yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun hükümlerine dikkat çekilerek, Ankara’da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiği belirtilerek, “Kanunların bu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı” ifade edildi. Açıklamada, “Ankara’da bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanlar sorumlu olacaktır. Kanunsuz eylem güvenlik güçlerince engellenecek ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır” denildi.

BİZ YAPIYORUZ YA…

Ankara’da yönetmelikler uyarınca bir kutlama yapılacağı ifade edilen açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:

“Kaldı ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 89. yıl dönümü, tüm Ankaralıların katılımıyla engin sevinç ve coşku içinde kutlanacaktır. İnsanlık tarihinin, milletlerin sarsılmaz ortak iradesi ile kaderlerini böylesine kendi elleriyle ve kanlarıyla yazdığına çok nadir şahit olduğu ve Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini sembolleştiren Cumhuriyet Bayramı, ulusal anlam ve estetiği içinde Ankara’da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği’ne uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacaktır. 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara’da başkaca herhangi bir program uygulaması da yapılmamaktadır.”

CHP: VALİ BEY’İN BUNU ENGELLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Ankara Valiliği’nin bu açıklamasına ise CHP ve MHP ’den tepki geldi. CHP Kırklareli Milletvekil Turgut Dibek, Ankara Valiliği’nin yaptığı bu açıklamayı bir kaç gün içinde Başbakan’dan da duyulabileceğini belirterek, “Bunların niyeti belli” dedi. Bu yürüyüşün olacağını vurgulayan Dibek, “Böyle bir etkinliğin hele de Cumhuriyet Bayramı gibi, bizim en büyük bayramımız, insanlar ‘ben elime bayrağı alıp Anıtkabir’e gideceğim’ dedikten sonra buna kimse engel olamaz” dedi. Buradaki amacın 29 Ekim yürüyüşüne katılımları kırmak olduğunu kaydeden Dibek, “Özellikle Ankara’ya çok büyük bir katılımla insanlar gelmek istiyorlar. Bunlar bilinçli yapılıyor, ‘bakın gelmeyin burada başınız belaya girebilir’ denmek istiyor. Bu yürüyüş mutlaka olacaktır. CHP grubu olarak da halkımızın arasında halkımızla Ankara’da olacağız. O gün olmayacaksak ne zaman olacağız. Vali Bey, bilinçli bir şekilde hükümetten talimatı almış, ‘biz engelleriz’ diyor. Buna Vali Bey’in gücü yetmez. Halkımız belki de yüzbinlerce insan orada toplanacak, ve en büyük bayramında da Cumhuriyetin kurucusu olan herşeyi borçlu olduğumuz Atatürk’e de bu vefalarını dile gtirecekler. Vali Bey’in bunu engellemesi mümkün değil” diye konuştu.

MHP: VALİLİK KARARINI GÖZDEN GEÇİRSİN

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, yaptığı açıklamada, problemin aslında AKP ’nin kendi zihni problemlerinden kaynaklandığını belirterek, şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

CHP Resti Çekti: “O Genelgeyi Yırtarız”

CHP Resti Çekti: “O Genelgeyi Yırtarız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın , 29 Ekim'deki Cumhuriyet yürüyüşü tartışmalarına ilişkin olarak, "CHP örgütü, katılmak isteyen tüm diğer siyasal partilere de açık olacak şekilde halkla birlikte Cumhuriyetinin kuruluşunu görkemli bir şekilde kutlayacaktır. Bunun için herhangi bir merciden izin almayız. Bunun için yasaklamaya yönelik herhangi bir genelge olursa da açıkça söylüyorum yırtar atarız" dedi.

Günaydın, parti genel merkezinde Büyükşehir Belediye Kanun Tasarısına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Görüşmeleri TBMM İçişleri Komisyonu'nda tamamlanan tasarı ile 2 bin 950 belediyeden bin 582'sinin "dayatmacı bir anlayışla" kapatmasının öngörüldüğünü belirten Günaydın, ulusal mevzuata göre ise, belediye kurulması, birleşmesi ve ayrılması durumlarında nasıl halkoylaması yapılacağının düzenlendiğini kaydetti.

Günaydın, "Buna karşılık Türkiye'deki her iki belediyeden birini kapatma yoluyla yerel yönetim reformu yaptığını iddia eden AKP Hükümeti, halkın iradesini hiçe saymaktadır" dedi.

CHP'nin ise bu açık hukuk ihlalini deşifre etmek ve halkın iradesini ortaya çıkarmak için 14 Ekim ve 21 Ekim tarihlerinde çok sayıda belde belediyesinde, diğer partilerin yöneticilerinin sandık kurulu üyesi oldukları yerel referandumlar yaptıklarını belirten Günaydın, 21 Ekim'de yapılan referandum sonuçlarını paylaştı.

Buna göre, 265 beldede yapılan referandumda toplam 176 bin 148 yurttaşın oy kullandığını, seçmenlerden 169 bin 940'ının 'Belediyem kapatılmasın' , 5 bin 825 kişinin de 'Belediyem kapatılsın' şeklinde oy kullandığını kaydeden Günaydın, 14 ve 21 Ekim'de oy kullanılan toplam 363 beldedeki parti dağılımı hakkında da bilgi verdi. Günaydın, bunların 151'inin CHP'li, 127'sinin AKP'li 40'ının da MHP'li belde belediyesi olduğunu belirterek, "Görüldüğü gibi parti bağlığına bakılmaksızın, yurttaşlarımız belde belediyelerinin kapatılmaması yönünde irade göstermektedir. AKP'yi bu dayatmacı anlayıştan vazgeçmeye ve halkın irade ve istemlerine uygun bir tutum geliştirmeye davet ediyoruz" dedi.

Günaydın, AKP Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel'in CHP'nin referandumlarını "Çadır tiyatrosu"na benzettiği sözlerine de belgelerle yanıt verdi. Basın mensuplarına CHP, MHP ve AKP'li belde başkanlarının da imzalarının bulunduğu referandum tutanaklarını gösteren Günaydın, şöyle konuştu:

"300 bin kişinin herhangi bir siyasal parti ayrımı gözetmeksizin sandığa gittiği ve yüzde 96-97'sinin 'belediyem kapatılmasın' diye oy kullandığı bir referandum sürecini 'çadır tiyatrosu' olarak tanımlamak, tanımlayan kişinin demokrasiden ne ölçüde nasip almadığının temel bir göstergesidir."

Günaydın tasarının TBMM Genel Kurula geldiğinde kendilerinin bu referandum sonuçlarını tüm siyasal partilerin genel başkanlıklarına ve meclis başkalığına göndereceklerini de kaydetti.

Günaydın, gazetecilerin 29 Ekim'deki Cumhuriyet yürüyüşü tartışmalarına ilişkin soruları üzerine ise Anayasanın ilgili hükümlerinin herhangi bir demokratik yürüyüşün yapılması için bir yerden izin alınmasını gerekli kılmadığını söyledi.

Günaydın, "Hangi bakanlık, hangi vilayet 'ben bunu yasaklıyorum' diyebilir? Türkiye'de CHP örgütü, katılmak isteyen tüm diğer siyasal partilere de açık olacak şekilde halkla birlikte Cumhuriyetinin kuruluşunu görkemli bir şekilde kutlayacaktır. Bunun için herhangi bir merciden izin almayız. Bunun için yasaklamaya yönelik herhangi bir genelge olursa da açıkça söylüyorum yırtar atarız" dedi.

Günaydın, Türkiye'nin cumhuriyetini kuran iradesini güçlü bir şekilde devam ettirdiğini ifade ederken, "Halk cumhuriyeti nasıl isterse, ne zaman isterse o şeklide kutlar. Buna yönelik tüm bahane ve mazeretleri cumhuriyet karşıtlığı olarak tanımlarız ve gerekli cevapları eksiksiz veririz. Bunu bir kez daha tüm Türkiye'ye göstereceğiz" dedi.

Günaydın, erken yerel seçimlere ilişkin bir soru üzerine ise, tarih konusunu yaz koşullarına bağlamanın bir anlamı olmadığını belirterek, AKP ile yaptıkları görüşemeye atıfta bulundu. AKP'nin bu görüşmede hiçbir tarih vermediğini, CHP'nin de hiçbir pazarlık yapmadığını söyleyen Günaydın, "Biz onlara 'dayatmacı anlayışınız sürerse uzlaşma tesis edemezsiniz' dedik. Dolayısıyla top AKP kampındadır. AKP durumunu değerlendirerek, dayatmacı anlayıştan vazgeçip kamu yararı için hep beraber karar alma süreçlerini işletir ise birlikte oturup her şeyi konuşabiliriz. Aksi takdirde samimi olmayan uzlaşı arayışının çok zor alacaktır" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

'Atatürk'ü Silme Çabaları Hız Kazandı'

'Atatürk'ü Silme Çabaları Hız Kazandı'

İstanbul Barosu'ndan yapılan açıklamada, Ankara'da düzenlenecek yürüyüşün yasaklanması kararının hukuka aykırı olduğu belirtilerek, "Ne yazıktır ki, Ulu Önder Atatürk'ün, Cumhuriyet'in kurucu ilke ve değerlerinin toplumsal bellekten silinmesi yönündeki çabalar hız kazanmıştır" denildi.

AA

İstanbul- İstanbul Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, gerçekleştirilecek buluşmanın, kanundan açıkça anlaşılacağı üzere, 2911 sayılı Kanun kapsamında bir toplantı yahut gösteri yürüyüşü olmadığı, 89 yıllık bir geleneğe dayanan Cumhuriyet kutlaması, töreni, şenliği olduğu kaydedildi.

Anılan kanunun 4. maddesinde ''istisnalar'' başlığı altındaki maddede yer alan toplantı ve faaliyetlerin, 2911 sayılı Kanun'un hükümlerine tabi bulunmadığının açıkça belirtildiği vurgulanan açıklamada, maddenin (b) bendinde, kanunlara uymak, kendi kural ve sınırları içinde kalmak şartıyla kanun veya gelenek ve göreneklere göre yapılacak toplantı, tören, şenlik, karşılama ve uğurlamaların bu kanun kapsamında olmadığının yoruma ihtiyaç göstermeyecek şekilde belirtildiği aktarıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Tarhan: 'Yasaklansa da Yasaklanmasa da Kutlayacağız'

Tarhan: 'Yasaklansa da Yasaklanmasa da Kutlayacağız'

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ulus'ta düzenlenecek yürüyüşün yasaklanması kararını verenlerin, bunun ahlaki ve siyasi açıdan doğru olamayacağını kabul etmesi gerektiğini belirterek, ''Biz yasaklansa da yasaklanmasa da orada olacağız, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayacağız'' dedi.

Tarhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Ankara Valiliği'nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Ulus'ta düzenlenecek yürüyüşü yasaklamasını eleştirdi.

Cumhuriyet Bayramı'nın sadece CHP'nin ya da demokratik kitle örgütlerinin bayramı olmadığını ifade eden Tarhan, ''Cumhuriyet, Türkiye'nin ortak değeri ve paydasıdır. Yasaklayan zihniyet aslında şunu bilmeli ki, bir değerin kutlanması sadece bedenle olmaz, yürekle, beyinle olur, kendinizi nerede hissettiğinizle, hangi duyguda hissettiğinizle olur. O yüzden biz yasaklansa da yasaklanmasa da orada olacağız, Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayacağız'' diye konuştu.

Bir kutlama ya da yürüyüşün suç işleneceğine dair açık ve yakın tehlike olması halinde yasaklanabileceğine işaret eden Tarhan, ''Bu insanların ne tür bir tehlike yaratma ihtimalleri vardır? Bunun açıkça ortaya konulması gerekirdi ancak kararda bunların hiçbirisine değinilmemiş'' dedi. Tarhan, Türkiye'nin saygın sivil toplum örgütlerinin, yasaklama kararıyla yasa dışı örgüt gibi gösterildiğini savundu.

Yasaklama kararında sıkıyönetim anlayışının ortaya konulduğunu da ileri süren Tarhan, telefonla ulaşmaya çalıştığı İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'in telefonlarına çıkmadıklarını söyledi.

Tarhan, konuyla ilgili hukuksal süreçlerin işletilmesi gerektiğini, bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi'ne ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilebileceğini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Muahrrem İnce: 'Bakan'a Gazın Tadını Öğretiriz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

İnce: “Biber Gazının Tadını Meclis'te Öğretiriz”

İnce: "Eğer bir arkadaşımın gözüne biber gazı gelirse, sana biber gazının tadını öğretiriz."

YALOVA'da basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 29 Ekim'de milletvekili arkadaşlarıyla birlikte eski meclisin önünde olacaklarını belirterek İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e uyarıda bulundu. İnce, bir arkadaşının gözüne biber gazı gelirse, o biber gazını Meclis'te Bakan Şahin'e tattıracaklarını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, bugün seçim bölgesi Yalova'da bulunan ofisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hükümetin bir süredir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi önemli günlerle ilgili baskılar uyguladığını, kutlamaları engellediğini, resepsiyonları iptal ettiğini söyleyen İnce, hükümeti, Cumhuriyet ile hesaplaşma içersinde olmakla suçladı.

29 EKİM'DE ANKARA'DA OLACAĞIM

Milletvekili İnce, "Bunu aşikar ve cüretkar bir biçimde yapıyorlar. 29 Ekim günü STK'lar Ankara'da eski meclisin önünde toplanıp yürüyecekler. Hükümet açıklama yapıp, 'bunu yaptırmayız' diyor. Bizim de genel başkan yardımcılarımız, grup başkanvekillerimiz bu konuyla ilgili açıklamalar yaptılar. Ben de o gün Yalova'da olacaktım fakat Ankara'ya gitmeyi uygun buldum. Orada arkadaşlarımla birlikte olacağım. Yalova'daki CHP'lileri sayın valiye ve sayın emniyet müdürüne emanet ediyorum. Onların kılına zarar gelsin istemem. Onların kılına zarar gelir, bir yanlışlık olursa sonra hesaplaşırız bunu bilelim" dedi.

BİBER GAZININ TADINI MECLİS'TE ÖĞRETİRİZ

Basın toplantısında, bayramın bağımsızlığın bir simgesi olduğunu söyleyen İnce, 29 Ekim günü milletvekili arkadaşlarıyla birlikte eski meclisin önünde olacaklarını ifade ederek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e uyarıda bulunduğunu söyledi.

İnce şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanBiber GazıCumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk Partisiİstanbulİstanbul Büyükşehir BelediyesiMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İncePolisTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir