Ani Bir Kararla Hayvan Sahiplenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 13 Soru

 > -

Hayvan sahiplenmek çok ciddi bir mesele. İnsanlar düşünmeden, ani kararlarla aldıkları hayvanlarını, tekrar sokaklara terk ediyor. Sokaklar sahipleri tarafından terk edildiği için yemek yemeyi reddeden hastalanmış köpekler, şaşkına dönmüş kediler, iklim koşullarına alışamayan, yiyecek bulmayı bilmeyen, en fazla birkaç ay hayatta kalabilecek yeni mazlumlarla doluyor. Bunların hepsi de; hayvanları ve kendilerini tanımayan, anlık duygularına yenik düşen ve hayvan sahiplenmemesi gereken insanların düşüncesizce aldıkları kararlar yüzünden oluyor. Bu yüzden hayvan sahiplenmeden evvel oturup tekrar düşünmeniz ve kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

1. Düzenli geliriniz var mı?

Aldığınız hayvan ile yaptığınız çocuk arasında çok da büyük bir fark yok. Üç ay sevip sonra bakamıyorum diye sokağa bırakacaksanız, hiç bulaşmayın.

2. Sahipleneceğiniz hayvanın cinsi hakkında ne biliyorsunuz?

Sahipleneceğiniz hayvanın cinsinin özelliklerini ve yaşadığınız şartları lütfen karşılaştırın. 50 metrekare evde bir çoban köpeği bakmak ve onu sadece kaka yapmaya yarım saat dışarı çıkarmak, büyük bir zulümdür.

3. Beraber yaşadığınız insanlar hayvan istiyor mu?

Barınaklar annem istemiyor, erkek arkadaşımın alerjisi var, diye terk edilen hayvan dolu. Hayvan almadan önce beraber yaşadığınız insanın da hayvan isteyip istemediğinden iyice emin olun.

4. Uzun seyahatlere çıktığınızda onlarla ilgilenecek bir tanıdığınız var mı?

Kediler siz olmadan bir süre daha idare edebilir. Fakat özellikle köpekler depresyon diye bir şey yaşıyorlar. Dışarı çıkarılmadıkları tek gün bile çok ciddi bir sorun.

5. Sorumluluk almaya hazır mısınız?

Ortalama 15 yıl boyunca bütün hayatından sorumlu olacağınız bir canlıdan bahsediyoruz. Sevgi fedakarlıktır. Buna hazır mısınız?

6. Kediden hediye olur mu?

Bir insana yavru kedi mi hediye edilir, yoksa bir kediye iyi bir sahip mi hediye edilir? Eğer böyle bakarsanız daha sağlıklı bir eşleştirme yapabilirsiniz.

7. Çocuğunuz var mı? Çocuk olduktan sonra hayvanı ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Çocuklar için hayvanlar bir tehlike değil. Fakat siz yine de buna emin değilseniz, en başından hayvan sahiplenmeyin.

8. Çocuğunuz için oyuncak mı bakıyorsunuz yoksa arkadaş mı?

Sonra çocuk sıkıldı diye kapıya koyuyorsunuz. Çocuklarınıza sıkıldıkları canlıları kapıya koymayı öğretirseniz, yaşlandığınızda sizi de kapıya koyabilirler. Her şeyi sizden öğreniyorlar.

9. Kanepeni, koltuğunu ne kadar seviyorsun?

Dişleyecekler, tırnaklayacaklar ve her yere tüy bırakacaklar. Dünyada en çok evinizi seviyorsanız, lütfen evinizle baş başa kalın.

10. Sadece yavru halleri mi size sevimli geliyor?

Üzgünüz ama bunlar büyüyor ve o bayıldığınız halleri geride kalıyor. Daha ağırbaşlı ama hala mükemmel arkadaşlar oluyorlar. Onlarla gerçek bir bağ kurduğunuzda, kedi yaşıyla 75 yaşına geldiklerinde bile size dünya tatlısı geleceklerdir. İyice düşünün.

11. Sahiplenmeden evvel biraz barınak gezmeye, onlarla vakit geçirmeye ne dersiniz?

Hayvan sever olmak için illa hayvan sahibi olmanıza gerek yok. Birçok hayvanın hayatını onları sahiplenmeden de değiştirebilirsiniz. Barınak gezmek, onları sahiplendikten sonra bir daha bırakmamanız için size gereken alt yapıyı verecektir.

12. Bu aralar depresyonda mısınız?

Soru ne alaka, diyebilirsiniz. Fakat kedi ve köpekler sizin bu döneminizde doktorunuz ya da oyalanacağınız oyun arkadaşları olamaz. İyileşince artık onlara ihtiyacınız olmadığını düşünebiliyorsunuz. Sahiplenmeden önce iyice düşünmek için kendinize zaman verin.

13. Sık sık her şeyi bırakıp gitmek istiyor musunuz?

Gidebilen insanlara gerçekten saygı duyuyoruz. Fakat önce o elinizdeki yavru kediyi yere bırakın.

Bonus : Tüm sorulara olumlu cevap vermeseniz bile "Ben onu hiç bırakmayacağım." diyebiliyorsanız. O zaman durmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ryuqe

En iyilerden biriydi bu. Bunlarla gel Onedio :)

katilice

Harikasın ve harika bir galeri olmuş! Çok şükür burda meme göt görmediğimiz bir galeri çıktı karşımıza... Benim kuşum var. Düşünün yani kedi köpek kadar yorucu olmasa da ona bile emek,para ve ilgi gerekiyor.

yolunda-gitmeyen-adam

bazı şartları yerine getiremeyen arkadaslar için kaplumbaga öneririm 8 yıldır besliyorum cok dayanıklı güclü bir hayvan uzun bir hayatı var

zenci20

Bide kedileri kesip yiyen satanistlere bak amına koduklarım.

asli.unsal2

Valla ben 2,5 sene olacak 3 adet ördeğim var sabırla besliyorum. Kessem kesemem atsam atamam elimde büyüdüler. Onların en ufak en güzel hareketleri insana huzur verir be. :D

zenci20

Ördeklerini çalıp yerim valla sdfbsdjhfbsjf

Görüş Bildir