Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2016 Global Barış Endeksi'ne Göre Türkiye Dünyanın En Güvenli 145. Ülkesi!

 > -
Abone ol

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün geçtiğimiz ay yayınladığı rapor, insanı karamsarlığa sevk edecek türden. Ülkelerin huzur ve güvenlik seviyelerinin değerlendirildiği 163 ülkelik listede, Türkiye 145. sırayı elde etti. 

Haberin Tamamı İçin:

2016 Global Barış Endeksi'ne göre yeryüzünde herhangi bir çatışma ya da savaşta yer almayan yalnızca 10 ülke var!

Botswana, Şili, Kosta Rika, Japonya, Mauritius, Panama, Katar, İsviçre, Uruguay ve Vietnam’da herhangi bir çatışma yok.

Dünyanın en huzurlu ülkesi payesi ise İzlanda'ya gitmiş.

Onu takip eden ülkeler Danimarka, Avusturya, Yeni Zelanda, Portekiz, Çekya, İsviçre, Kanada, Japonya ve Slovenya. Bu listede ABD 103. sırada kendine yer bulabilmiş. Filistin ise 148. sırada.

Suriye 163. olarak listenin dibinde yer alırken, onu Güney Sudan, Irak, Afganistan, Somali, Yemen, Ukrayna ve Libya gibi ülkeler takip ediyor. Türkiye bu ülkelerin yalnızca biraz yukarılarında, 145. sırada.

Global Barış Endeksi şu üç kritere göre belirlenmiş: “İnsanların toplum içindeki güveni, yerel ve dış çatışmalar ve ordu harcamaları”

Toplum güvenliği açısından Amerika ülkeleri en kötü skoru elde etmiş durumda. ABD bu listede dipleri görmesini oldukça yüksek ordu harcamalarına borçlu. ABD, bütçesinin %38’ini ordusuna harcıyor.

Ordu harcamaları söz konusu olduğunda en çok sınırları zorlayan ülkeler ABD ile birlikte İsrail, Rusya, Çin, Kuzey Kore ve Suriye.

Avrupa şaşırtmayarak dünyanın en güvenli coğrafyası olmuş. Ortadoğu ve Kuzey Afrika da en güvensizi.

Terör saldırıları ise en çok Suriye, Irak, Nijerya, Afganistan ve Pakistan’ı vurmuş.

Tüm bu bilgiler ışığında söylemek gerekiyor ki, dünya her geçen gün insanlar için güvenli bir yer olmaktan uzaklaşıyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir