12 Bin Yıllık Hasankeyf'ten Kalan Son Eserler: Tarihi Artuklu Hamamı Taşındı

 > 
172PAYLAŞIM

Tepkilere rağmen yapılan ve tarihi Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'nın bölgesindeki tarihi Artuklu Hamamı, bugün 3 kilometre mesafeye taşındı. Bin 500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, daha önce taşınan Zeynel Bey Türbesi’nin yanına, Hasankeyf yerine yapılan kültürel parka yerleştirildi. Tarihi yapının taşınma maliyetinin ise 37 milyon lira olduğu açıklandı.

Artuklu Hamamı dahil bir çok eseri barındıran 12 bin yıllık Hasankeyf'in, Baraj suları altında kalacak olması tepkilere neden olmuştu.

12 Bin Yıllık Hasankeyf Sular Altında Kalacak - onedio.com
12 Bin Yıllık Hasankeyf Sular Altında Kalacak - onedio.com

UNESCO'nun 10 kriterinden 9'unu yerine getiren Hasankeyf'in yok olmasına neden olacak proje iptal edilmeyince taşıma formülü geliştirilmişti.

Sular Altında Kalacak Hasankeyf İçin 'Taşıma' Formülü - onedio.com
Sular Altında Kalacak Hasankeyf İçin 'Taşıma' Formülü - onedio.com

Taşıma formülü dahilinde ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşınmıştı.

1200'lü yıllarda inşa edilen tarihi Artuklu Hamamı Hasankeyf yerine yapılan parka yerleştirildi.

Yetkililer bin 500 tonluk hamamın taşınması için 5 bin 200 tonluk ard germe işleminin tamamlandığını ve hidrolik krikoların da hamamın altına yerleştirildiğini belirtti. Hamamın, taşınma işleminden önce krikolarla kaldırıldığı, altına kendinden tahrikli taşıyıcının (SPMT) konulduğu ve taşıma işleminin SPMT ile yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında taşındı.

Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında eser taşıma çalışmalarının dünyaya örnek niteliğinde olduğunu söyleyen Batman Valisi Ahmet Deniz, tarihi varlıkların baraj gölünden çıkartılmasının aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin büyüklüğünün de bir göstergesi olduğunu söyledi.

Hasankeyf'in tarihi kimliğini bu sayede koruduğunu söyleyen Vali Deniz, 6 eserin daha taşınacağını belirtti.

'Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir.'

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı açıklamada Artuklu Hamamı'nın taşıma işleminin 37 milyon lira olduğunu dile getirdi.  Taşıma işleminin 6 saat süreceğini söyleyen Acu, Ilısu Barajında kısmi su tutma işlemlerinin başlandığını hatırlatarak şöyle konuştu: 

"Dünya ölçeğinde bütüncül taşınan en eski tarihi yapı sayılan Zeynel Bey Türbesi'nden sonra bugün de Artuklu Hamamı'nı taşıyoruz. Zeynel Bey bin 200 tondu, bu ise bin 500 ton. Kültürel mirasa verdiğimiz bu önem uluslararası öneme haizdir."

Tarihi yapının taşınma işlemi sosyal medyanın da gündeminde. 📌

Kaynak: AA, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir