'Uyuşturucu Tarlası Askerin Gözü Önünde'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

'Uyuşturucu Tarlası Askerin Gözü Önünde'

Liceliler valinin açıklamasına tepkili: "Uyuşturucu ticareti herkesin gözü önünde. Araştırılsa sorumlular bulunur. Ama son olay uyuşturucu ile ilgili değil."

Diyarbakır Valiliği’nin Lice’de bir kişinin ölümüyle sonuçlanan karakol protestosunun uyuşturucu tacirleriyle ilgili olduğuna dair açıklaması tartışma yarattı. Hem BDP hem de bölge halkı Lice’de yıllardır uyuşturucu ekiminin yapıldığını, yapılan gösterinin bununla ilgisi olmadığını söylüyor. Hatta bölgede karakolun yakınlarında dahi ekim yapıldığı verilen bilgiler arasında.

BDP kesinlikle karşı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, protestonun uyuşturucu ile ilgisinin olup olmadığına ilişkin soru üzerine “BDP’nin uyuşturucuya karşı tavrını biliyorum. BDP uyuşturucudan yana bir tavır içinde olmaz. Ancak uyuşturucu tacirlerinin de o bölgeyi askersizleştirip rahat ticaret yapmak istediğini biliyorum” dedi. Uyuşturucu ekiminin Lice çevresinde geniş bir alanda yapıldığını söyleyen Ensarioğlu, “Her yerde ekim yapılıyor. Bundan karakolların da, herkesin de haberi var” diye konuştu.

BDP’li Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş da Liceli bir siyasetçi. Demirbaş, Vali’nin açıklamalarının ‘olayı saptırmaya yönelik’ olduğunu savunarak, “Karakol inşaatı devam etmeden önce de uyuşturucu olayı vardı. O zaman neden insanlar tepki göstermedi. Mesele karakolun yanına yeni karakol yapılması, uyuşturucu değil” dedi. Bölgede uyuşturucu ekiminin yıllardır sürdüğünü belirten Demirbaş, “Sadece bugün olan bir şey değil. Daha önce de operasyon oldu ama kimse karşı çıkmadı. Karakol oradayken de ekiliyor hintkeneviri. O bölgedeki köylerin çoğu boşaltılmış. Ben de oradanım. 17 yıldır köye doğru düzgün kimse gidemiyor ama esrar ekiliyor. Nasıl oluyor bu? Bunu sormak lazım. Kim göz yumuyorsa suçun ortağı odur. Bana göre uyuşturucu insanlık suçu. Daha önce de uyuşturucu operasyonları vardı ama kimse tepki göstermedi” diye konuştu.

Mazlum-Der Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahim Ay da, dernek olarak yaptıkları incelemeler sonucu, protestoculardan karakola yönelik herhangi bir silahlı saldırının olmadığını belirtti. Ay, bölgedeki hintkeneviri ekimi ile ilgili olarak, “Bölgede bu işler karakolların bilgisi ile yapılıyor. Halen işin içinde uyuşturucu kaçakçısı ve askerlerin olduğu davalar adliyede görünüyor. Protesto sırasında yaşanan ölümü gölgede bırakmaya yönelik bir açıklama sadece bu. Aynen Roboski’de olduğu gibi. Orada da ‘kaçakçı, yasadışı işler yapılıyordu’ denilerek olay örtbas edilmeye çalışılmıştı” dedi.

Göz yumuldu

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ise 26 yıldır Diyarbakır’da avukatlık yaptığını belirterek, “Bugüne kadar kim uyuşturucudan yakalanmışsa devletle ilgisi çıktı. Uyuşturucu ticaretini yapanın, hintkeneviri ekenin karakollarla ilişkisinin olması gerekiyor. Yıllardır böyle. Göz yumuldu” dedi. Aktar, tepkinin kalekol yapımıyla ilgili olduğunu da söyledi.

Kendisi de Liceli olan ve öldürülen Medeni Yılmaz’ın akrabası olan bölgenin tanınmış gazetecilerinden Veysi Polat, Lice’de yıllardır hintkeneviri ekimi yapıldığını ve son yıllarda ekim yapılan alanın arttığını belirterek, “Artık aleni ekim yapılıyor. Karakolun bundan haberi olduğunu düşünüyorum. Vali keşke bu açıklamayı yapacağına karakolun etrafını inceleseydi, köyleri gezseydi ya da buna da gerek yok helikopterle gezerek dürbünle incelesin, karakolun kaç kilometre ilerisinde tarlalar var” dedi. Gösterinin uyuşturu ile ilgili olmadığını söyleyen Polat, “Yıllardır uyuşturucu ekiliyor, yıllardır operasyon da yapılıyor. Daha önce neden kimse eylem yapmadı. Orada karakola yönelik bir saldırı olmamış. Molotof veya taş karakola değil boş şantiyeye atılmış” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırLiceUyuşturucuolay
Görüş Bildir