'Kimse İzlemiyor' Denilmişti: İstanbul Yeditepe Konserleri' İçin 30 Milyon TL Ödendiği İddiası Meclis Gündeminde

 > 
3.8bPAYLAŞIM

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı ve Poll Production tarafından düzenlenen "İstanbul Yeditepe Konserleri" için 30 milyon TL harcandığı iddia edildi. Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıdı. İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada iddialar yalanlandı. 

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı ve Poll Production tarafından düzenlenen İstanbul "Yeditepe Konserleri" 9 Haziran akşamı Ajda Pekkan konseriyle başladı.

Konserler T.C. Cumhurbaşkanlığı, İletişim Başkanlığı ve Poll Production Youtube kanalından saat 21:00’de yayınlanıyor.  

Toplamda 60 ismin sahne alacağı konserler için 30 milyon TL harcandığı iddia edildi. Vatandaşlar salgının da etkisiyle büyük bir ekonomik darboğazdan geçerken, konserler için 30 milyon TL harcandığı iddiası tepkilere neden oldu. 

Gazeteci Timur Soykan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kuruçeşme’de milyonlarca lira harcanarak yapılan seyircisiz konser kaydı, Cumhurbaşkanlığı Youtube kanalında da seyircisiz. Ajda Pekkan’ı şu an 9 kişi izliyor. Vatandaşa IBAN gönderilen ülkede şarkıcılara milyonlar dağıtıldı ve sonuç 9 kişi" dedi.

Barış Atay sordu: "30 milyon TL harcandığı doğru mu?"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen seyircisiz konserlere 30 milyon TL harcandığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Mengüllüoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

  • Cumhurbaşkanlığı tarafından seyircisiz konserlere 30 milyon TL harcandığı iddiası doğru mudur? Bu organizasyon çerçevesinde harcanan toplam para ne kadardır?

  • Seyircisiz konserde yer alan sanatçılar ve organizasyonu yapan şirketler hangi usulle belirlenmiştir?

  • Kaç sanatçıya hangi organizasyon şirketi üzerinden ne kadar ödeme yapılmıştır?

  • 2020 yılında tiyatrolara ayrılan bütçenin artırılması yönünde bir değerlendirme/çalışma yapılmakta mıdır?

  • Pandemi sürecinde sanat/tiyatro alanında çalışan emekçileri koruyucu tedbirler alınacak mıdır? Bu yönde bir çalışma var mıdır?

  • Cumhurbaşkanlığı tarafından sınırlı sayıda sanatçıya 30 milyon TL bütçe ayrılması yerine, bu destek tüm tiyatrolara verilmiş olsaydı, kültür-sanat alanına daha büyük katkı sağlar mıydı?

Toplam 60 isim sahne alacak

Konserlerde yaklaşık 60 isim sahne alacak. Kuruçeşme’de gerçekleştirilecek konserlerin ilk 10 gününde Pekkan’ın ardından sahne alacak isimler Sibel Can, Demet Akalın, Alişan, Funda Arar, Hakan Peker, Işın Karaca, Coşkun Sabah, Ümit Besen, Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam, Serdar Ortaç, Sinan Akçıl, Muazzez Ersoy, Zekai Tunca, Özhan Eren, Orhan Hakalmaz, Ceyhun Çelikten, Ebru Yaşar ve Bülent Serttaş şeklinde sıralanıyor.

İletişim Başkanlığı yalanladı

Meclis gündemine taşınan iddialara yanıt İletişim Başkanlığı'ndan geldi. İletişim Başkanlığı konserler için 30 milyon TL ödendiği iddiasını yalanladı.

İşte o açıklama:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir