'Cezayı Polis Değil, Mahkeme Kesmeli'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

'Cezayı Polis Değil, Mahkeme Kesmeli'

'Cezayı Polis Değil, Mahkeme Kesmeli'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üstün konuştu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, polislere, ''(Gözaltına alınan kişiye) Cezayı sen kesmeyeceksin, mahkeme kesecek. Sinirlerinize hakim olacaksınız. Ülkenin imajına zarar verecek bir durumda olmayacaksınız'' uyarısında bulundu.

Komisyon bünyesindeki cezaevleri alt komisyonu, sivil ve askeri cezaevleri ile karakollardaki inceleme ziyaretlerine devam ediyor.

Cezaevleri alt komisyonu, bu çerçevede, Üstün başkanlığında 3-4 Ocak tarihinde İzmir'de karakollarda ve cezaevlerinde incelemelerde bulunacak. Komisyon, Fevziye Cengiz isimli kadının dayak görüntülerinin basına yansıdığı Karabağlar Karakolu'nu da ziyaret edecek.

"Nezarethaneler İncelenecek"

Ayhan Sefer Üstün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 3 Ocak Perşembe günü İzmir'de belirleyecekleri karakollara giderek incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Kadına dayak olayı ile gündeme gelen Karabağlar Karakolu başta olmak üzere, o gün gidebilecekleri karakolları ziyaret edeceklerini belirten Üstün, karakol ziyaretlerinden önce, İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde karakolların durumu ile ilgili brifing alacaklarını kaydetti.

Üstün, brifingden sonra ''araziye çıkacaklarını'' ifade ederek, ''Sahada o gün uğrayabildiğimiz kadar karakola uğrayacağız. Nezarethanelerin durumuna, kamera kayıtlarının çalışıp çalışmadığına, nezarethanelerdeki kayıtların düzenli tutulup tutulmadığına bakacağız'' dedi. Üstün, karakollarda görevli polisleri de dinleyeceklerini, onlara sorular soracaklarını anlattı.

"Profesyonelce Davranılmalı"

Türkiye'nin uzun yıllardır karakollar konusunda çok iyi noktaya geldiğine işaret eden Üstün, şöyle konuştu:

''Ancak son günlerde bir kaç üzücü olay gündeme geldi. Biz işkenceye sıfır tolerans konusunda, bugüne kadar yapılanların zayi olmasını istemiyoruz. Çünkü bu konuda çok iyi bir noktadayız. Sözkonusu olaylar da alınan tedbirler sayesinde gündeme gelebiliyor. Karakollardaki kamera görüntüleri ile bu olaylar ortaya çıkıyor ama biz bu görüntülerin olmasını istemiyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirPolisTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir