Görüş Bildir
Nasıl kendi kendine yetecek? Ticaret, modern Dünya'da bir imaj meselesidir. Olmaz ya, oldu diyelim, yeni çıkan PS 5 hakkında Facebook, Twitter gibi yerlerde üretilmiş en kötü konsol diye bir söylenti yayılsa, beş on tane güdümlü fan Reddit'te başlık açsa Amerika'ya Avrupa'ya 1000 tane satamazlar ya da her otomobilde olan güvenlik sorunlarından birkaç tanesi Honda'da Toyota'da test edilip ortaya çıkarılsa bunları kim alır? Sen ben gibi birkaç ortalama üstü bilinçli tüketici aldırmaz ama medya güdümünden en çok etkilenen halklardan biri mesela ortalama bir ABD vatandaşı? Herkes herkese bağımlı bu dünyada. Önemli olan diğerleri arasında biraz bile olsa vazgeçilmez olmayı başarabilmek.
3 Beğeni
Ayrıca... Adamların dünya pazarında çok büyük yer edinen onlarca firması var. Sony, Toyota, Honda, Nintendo, Mitsubishi. Bizde Dünya'da olmazsa olmaz kaç marka var? Ekonomik sarsıntı dönemlerinde ise halkını koruyan politikaları ve sorumluluğunu kabul eden idarecileri var. Bizde ise tanzim kuyrukları. Keyif çayları.
6 Beğeni
Yanlış... Japonya kaynak fakiri ülkedir. Bizden daha büyük sanayi ülkesi olmaları onları özellikle ve özellikle enerji ihtiyacını devasa boyutlara çıkarır. Bu da ithalatla sağlanıyor tabii ki. Çalışkan ve ülkesi yararına çalışan 170 milyon insanı dışında elle tutulur bir kaynakları yok. Buna rağmen 2019 dış ticaret açıkları sadece 9 milyar dolar. Enflasyon, %1. Dış ticaret hacmi 1.5 katrilyon dolar civarı. Bizimki 2018 yılında 391 milyar dolar. Kurda ise son 5 yıla bile baktığımızda 2016 yılında 1 dolar 122.500 Japon Yeni iken 3 Türk lirasıymış. Şu an 1 dolar 105.000 JPY civarında, TL ise 8,32. Yani onların paraları %20 değer kazanırken bizimki neredeyse 2.7 kat değersizleşmiş.
5 Beğeni