Yolsuzluk ve Hak İhlali Haberleri Muhalefet İçin Tüketim Ürünü mü?

5PAYLAŞIM

17-25 sürecini hatırlayanlar vardır. 3 aylık sürede birçok tape sosyal medyaya düşmüştü.

Yolsuzluk iddiaları, birtakım usulsüzler vs vs

Küçük dilimizi yutarak dinledik, okuduk.

Fakat FETÖ'nün yasadışı dinlemeleri olarak kabul gördüğü için mahkemelerde kanıt olarak sunulamadı.

İlerleyen zamanlarda çeşitli yolsuzluk iddialarını muhalif basında ve sosyal medyada okuduk.

Ne bir dava açıldı, ne de bir soruşturma.

Yüce divan oylamalarından ret çıktı.

Okuduk, sinirlendik. Öfkemizi sosyal medyaya yansıttık.

Yeni yolsuzluk iddiaları, hak gaspları vs vs. Biriktikçe birikti.. Bir yerde boşalması gerekiyordu bu öfkenin. 

Sosyal medyada çığlıklar atıldı.

Belki de sosyal medya toplumsal muhalefetin sokakta örgütlenmesinin önüne geçen bir soğutma alanı oldu.

Yıllardır aylardır okuyoruz: X Bakanlığında ya da Y kurumunda usulsüz ihale, çift maaş alan bürokratlar, liyakatsiz işe alımlar vs vs.

Sosyal medyada  tüketilme süresi 3 saat.

En son Sedat Peker videolarıyla ortaya atılan korkunç iddiaları hatırlayalım. Kaç gün konuşuldu? Doğrudan çantacı gazetecilere yöneldik ve işin magazin kısmına kaçıldı. En son muhabbet tellalı bürokratı konuşur hale geldik.

Yolsuzluk haberleri, muhalefet için üstüne gidilmesi gereken ciddi bir gündem maddesi değil de tüketim maddesi haline geldi. 

Tüketiliyor. Tüketilen her şey gibi yolsuzluk haberleri metalaştı. Sosyal medyada her türlü yolsuzluk haberine ‘’en sert ya da en mizah dolu tepkiyi veren’’ RT FAV alarak karşılığını alıyor. Bunu maalesef hepimiz yapar hale geldik. 

Bu da RT FAV muhalefetini doğurdu tabi. Koca koca ( ne kadar kocalar tartışılır)  milletvekilleri, parti genel başkanları, sıradan kullanıcılar ve fenomenlerle birlikte Twitter’da en komik tweeti atma yarışına giriyor. Bazıları da ilgili bakanları mentionlayıp hesap soruyor. Tabii kimse cevap vermiyor.

Savcılar herhangi bir soruşturma açmıyor. Yukarıdan talimat gelmedikçe iddia edilen yolsuzluklarla ilgili ne bir açıklama yapılıyor, ne yargıdaki görevliler süreci işletiyorlar.

Muhalefetin rutini haline gelen bir süreç: Yolsuzluk, hak ihlali haberi görülür. İsyan tweetleri atılır. Milletvekilleri tweet atar, mecliste 2 dakikalık konuşmasında bahseder. Twitter’da o konuşmanın videosunu yayınlar. Akşam muhalif televizyonlarda bir iki kez konuşulur ve gündemden düşer, unutulur gidilir.

Herkes muhalefet etme sorumluluğunu üzerinden atmış olur ve top savcılara atılır. Ama hiçbir gelişme olmaz. ‘’Bakın biz muhalefet ediyoruz ama savcılar görevini yapmıyor’’ Peki ne yapılmalı bu durumda sayın milletvekilleri, toplumsal muhalefetin liderleri, kanaat önderleri? Sen, ben, bizimoğlan.

Acaba muhalefet etme yöntemleri mi değiştirilse? Ya da ana muhalefetin telkinlerine uyup sessiz sessiz kedi gibi  seçimler mi beklenilmeli? Siz ne dersiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gollum

Başka ülkede şu iddalar olsa ortalık yanardı. Bizde görevden uzaklaştırmayı geçin adam gibi soruşturma bile açılamıyor... Adamlar FETÖ ile nasıl ele geçirdiler ülkeyi ne zaman anlayacak bu halk bunu çok merak ediyorum.

-.47

su ulkede en buyuk akpli muhalefet tarafidir zaten.

tk6

ülkede muhalefet olsa şu iddialara iktidar olurdu. KK ve ekibi mansuru yiyecek, RTE'ye oynayacaklar.

gazeteci-serif-bey

Bu saatten sonra Gandalf gelse RTE ye oynasa bir bok olmaz. Bitti artık.

tk6

kk ve rte aday olsun rte ceketini assın %30 oy alır.

gazeteci-serif-bey

yüzde 30 alır zaten esas messele 50+1 onu da alabilecek son kişi artık. Kimin yüksek aldığının bir önemi yok ilk turda 50+1 i alamazsa ki alamaz. İkinci turda en yüksek alan 2 kişi oylanır. 2. Turda karşısında hitler olsun hitler alır bu saatten sonra.

Görüş Bildir