Yemek Yedikten Sonra Bile Açlık Hissediyorsanız Bu 10 Sebepten Kaynaklanıyor Olabilir!

-

Bir yanda Canan Karatay, bir yanda benim 300 kiloluk hayatım... Açlık ve aşırı yemek yeme konusunda öyle çok şey duruyoruz ki, artık neye inanacağımızı şaşırdık. Sizler için MensHealth'den derlediğimiz bu basit sebepler ise hayatın içinden, gayet basit ve akla yatar durumlar. 

Bakalım yemek yediğimiz halde kendimizi aç hissetmemize neler sebep olabiliyor?

Kaynak: https://www.menshealth.com/weight-loss/g...

1. Çok fazla gazlı içecek tüketiyorsunuz

Gazlı içecekler, buzlu çaylar ve diğer tatlandırıcılı içecekler mısır şurubu içerir ve doygunluk hissini azaltır..

2. Çok fazla hazır paketlenmiş veya konserve gıda tüketiyorsunuz

Birçok plastik yiyecek ve içecek kabı, kimyasal bisfenol-A veya BPA içerir. ABD Gıda ve İlaç Kontrol Kurumu, BPA seviyelerinin düşük olmasının güvenli olduğunu söylüyor. BPA, 2014 yılındaki bir araştırmaya göre, açlığı ve tokluğu kontrol eden leptin ve ghrelin hormonlarının seviyelerini değiştirmektedir. Bu hormon seviyelerindeki artış, daha fazla yemeye yol açabilmektedir.

3. Kahvaltınızı eksik veya çok az yaptınız

Kahvaltının günü en önemli öğünü olduğunu tekrar tekrar söylemeliyiz. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan uzun solulu bir araştırmaya göre, kahvaltıda 300 kalori alanlar, 500 kalori alanlara göre tam iki katı kilo almıştır. 

Kahvaltınızı sağlam yaparsanız, gün içinde kan şekerinizdeki yükseliş daha az olur bu yüzden ani açlık hislerine kapılmazsınız.

4. Yeteri kadar salata yemiyorsunuz

Yapraklı yeşil sebzeler, K vitamini bakımından zengindir, Vitamin K ise insülin düzenleyici bir besin maddesidir. Günde en az 120 mikrogram K vitamini almamız önerilir, bu da yaklaşık iki avuç kara lahanaya veya ıspanağa denk gelir.

5. Yeterince çay tüketmiyosunuz

American Beslenme Bilimsel Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, yüksek karbonhidratlı öğünlerden sonra 1 fincan siyah çay tüketen insanların kan şekerinin birkaç saat içinde %10 düştüğü gözlemlenmiştir. Bu da bu kişilerin daha uzun süre tok kaldığı anlamına geliyor.

6. Yeterince su tüketmiyorsunuz

Susuzluk vücutta kendini açlığa benzer bir his olarak gösterebilir. Bunun bir sebebi de beyinde açlık ve susuzluk hislerini yöneten birimin aynı yer olması ve bazen karmaşık mesajlar gönderebilmesidir. Bazen sanki atıştırmak istiyormuş gibi hissettiğinizde bir bardak su içmeyi deneyin.

7. Sıkılıyorsunuz ve sıkıldığınız için atıştırıyorsunuz!

Sıkılmak ve aşırı yemenin arasındaki bağ 2015 yılında yapılan bir bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. Sıkılmak atıştırmanıza sebep oluyorsa eğer, kafanızı başka konulara yönlendirin ya da dikkatinizi dağıtın.

8. Fazla alkol tüketiyorsunuz

Alkol tüketmenin bel çevresindeki yağlanmaya sebep olduğunu biliyoruz. Alkol oldukça fazla kalori içermenin yanında, beyninize aç olmadığınız zaman bile açlık sinyalleri gönderebilir.

9. Fazla stres altında olabilirsiniz

Örneğin iş yerinde aşırı stresli bir gün geçiriyorsunuz... Bu sizin yeme arzunuz üzerinde çok büyük bir rol oynayabilir. Kortizol hormonu stresli olduğumuz zamanlarda salgılanır ve vücudun şekerli, yağlı ya da tuzlu yiyecekler istemesine sebep olur. Böyle durumlarda daha sağlıklı atıştırmalıklar tercih ederek vücudunuzu rahatlatabilir ve gereksiz kalori alımından kaçınabilirsiniz.

10. Sosyal medya üzerinde fazla 'yiyecek, içecek hesabı' takip edip, ağzınızı sulandırıyorsunuz

Beyin ve Algı Bilimsel dergisinde yayınlanan 2016 tarihli bir çalışma, sosyal medyadaki gıda paylaşımlarının bizi "görsel olarak aç" hale getirdiğini ortaya koydu. 

Araştırmacılar, inceledikleri obez insanların beyinlerinin, o anda aç olmasalar da, sağlıklı bir kiloda olanlara kıyasla, yiyecek fotoğraflarına daha güçlü bir tepki gösterdiklerini buldular.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyoki

Sıkılmışsınızdır. Evet, cidden: Sıkılmak ...

ldchll

Aga 7'yi çevirmeyi unutmuşsun, az dikkat :)

selimreizzz

harbi iyi çalmış

rubikup

Kaynak vermiş, ne çalması?

ahmetbroxdx

Merhaba ben bu 10.000 Bin Doları yan binadan çaldım ama sorun olmaz inşallah daire no 4

justicegg

kaynak vermiş ne demek? kaynağını verince başka bir editörün emek harcayıp yazdığı şeyi çevirip buraya yapıştırıyorsun.

Görüş Bildir