Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalan mı Yoksa Gerçek mi: Biraz Sonra Deprem Olsa Hayvanlar Bunu Hissedebilir mi?

88PAYLAŞIM

Hepimizin aklında bir sorudur: "Acaba hayvanlar depremi önceden hissediyor mu?" 

Bakalım bu öngörüyle ilgili neler söylenmiş, nasıl araştırmalar yapılmış?

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/news/...

Tarihçilere göre deprem ve hayvan tepkileri arasındaki ilişki çok eskilere dayanıyor.

Örneğin MÖ. 373 yılında Yunanistan’daki Helice depreminden birkaç gün önce fareler, yılanlar ve gelinciklerin şehri terk ettiği gözlendi.

Deprem öncesi çok hızlı hareket eden yayınbalıkları, yumurtlamayı bırakan tavuklar, panik içinde kovanlarını terk eden arılar, garip tepkiler veren kedi ve köpekler de bu ilişkiyi destekler nitelikte.

Ancak hayvanlar depremi önceden hissetseler bile bilimsel açıdan kanıtlanmış bulgulara sahip değiliz.

Yapılan araştırmalara göre, Dünya’da her yıl tahmini olarak 500.000 tespit edilebilir deprem meydana geliyor ve bunlardan sadece 100.000’i insanlar tarafından hissedilebiliyor.

Sismologların ise tam olarak ne zaman deprem olacağını bilmelerinin hiçbir yolu yoktur.

Deprem eğilimi yüksek olan ülkelerden Japonya, bu öngörüyü bir tahmin aracı olarak kullanabilmek umuduyla hayvanları enine boyuna araştırsa da, kesin bir sonuç elde edemedi.

USGS’den bir jeofizikçi Andy Michael, bu öngörüyle ilgili şöyle dedi: “Hayvanlar birçok şeye tepki verir: açlık durumunda, çiftleşme zamanında, savunma anında… Bu yüzden, gelişmiş uyarı sinyali almak için kontrollü bir çalışma yapmak oldukça zor.”

1970’lerde USGS’de hayvanların depremi önceden tahmin etmesiyle ilgili birkaç çalışma yapıldı; ancak somut bir sonuç elde edilemediği için bu teori daha fazla araştırılmadı.

Yetkililerin büyük bir depremi hayvanların yardımıyla tahmin ettiği örnekler de mevcut.

Bu örneklerden biri, 1975’te meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremden günler önce Çinli yetkililerin Haicheng şehrinden 1 milyon kişinin acil uzaklaştırılma çağrısı.

Böylece şehrin çok küçük bir kısmı yaralandı ya da öldü. Ancak şehir boşaltılmasaydı, ölümlerin ve yaralanmaların 150.000’i aşacağı tahmin ediliyor.

Michael, depremlerin öngörülebilir olmasında deprem meydana gelmeden önce oluşan ‘foreshock’ adı verilen titreme serisinin güçlü bir kaynak olduğunu söyledi. Yani tespiti sadece hayvanların davranışlarıyla ilişkilendirmenin doğru olmadığını belirterek teoriyi reddetti.

Yine de Çinliler hayvan davranışlarını deprem tahmini için bir yardımcı olarak kullanmaya devam ettiler.

Deprem ve hayvan tepkileri arasındaki ilişkiyi inceleyerek birçok önemli araştırma yapan bir diğer isim: Biyolog ve yazar Rupert Sheldrake

Sheldrake, insanların evcil hayvanlarında tuhaf davranışlar sezerlerse arayabilecekleri bir telefon hattı ya da yazabilecekleri bir web sitesi tasarlamayı öneriyor ve bu tarz bir proje için çok geç kalındığını söylüyor.

Sahte uyarılardan kaçınmak için ihbarın sismolojik ölçümlerle kontrol edilebileceğini de ekliyor Sheldrake.

Ona göre böyle bir proje, geniş çaplı halk katılımını ve araştırmasını destekleyecek ve çok eğlenceli olacak. Bu araştırmayı geride tutan şeyin ise para değil, dogmatizm ve dar fikirlilik olduğunu düşünüyor.

Umarız teori en yakın zamanda kanıtlanır, depremler önceden tespit edilip can ve mal kaybı önlenir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bugra-dogan2

Abi içeriğin adında sıkıntı var yalnız...Deprem olduktan sonra depremi bende hissederim evcil hayvanım da :D

umit-beynel

Bence bazı depremler olmadan önce yeraltından bazı gazlar sızmaya başlıyor. Yeraltında yaşayan hayvanlarda bu gazdan rahatsız olup yerüstüne çıkıyor veya o bölgeyi topluca terk ediyor. Neden Dünya üzerindeki tüm depremlerde bu gözlemlenmiyor derseniz, her deprem öncesi gaz sızıntısı olmamasından olabilir.

futursuz

Geçen İzmir' de deprem oldu, ben korkuyla irkilmiş donmuş haldeyken, kedim ayı gibi uyuyodu.

nur-y

bu da bir hayvanlara özel yetenektir çok büyük depremleri yerdeki titreşim sinyallerinden hissederler.sanırım 2014'ün yaz aylarında olan depremde köpeğim depremden yaklaşık 1-2 dakika önce kafayı yemeye başladı.hasta mı acaba diyedüşündükten 1 dakika sonra deprem oldu.bu olaydan sonra bu teori bana göre kesindir

cerenx

Depremden 3 dakika kadar önce kaplumbağamız ters dönüp hareket etmeyi bırakmıştı. Hissettiklerini düşünüyorum.

Görüş Bildir