Yakıt ve Emisyonda %50 Tasarruf Sağlayacak Yeni Uçaklar Çok Yakında Gerçek Olacak

107PAYLAŞIM

Havacılık devi Boeing ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın havacılıkta sürdürülebilirlik sorunu olan yakıt ve emisyon konusunda ciddi çalışmaları olduğu biliniyordu. Ancak yakın zamana kadar nasıl bir yaklaşım ile çalışmalarını sürdürdükleri soru işaretiydi. Ortaya çıkan yeni bilgiler ile, bu iki dev kurumun yakıt ve emisyon konusunda devrim mahiyetinde bir çalışma içinde oldukları anlaşılıyor.

Uçaklar için yeni bir kanat tasarımı ile karşı karşıyayız.

Yeni kanat yapısının %50 oranında yakıt ve emisyon tasarrufu yaratacağı iddialar arasında.

NASA ve Boeing mühendisleri en temel soruyu sorarak yeni dönemi başlatmışlar.

Uçakların kanatları kaldırma kuvvetini yaratan bileşenler. Ne kadar kaldırma gücü o kadar yükün yerden yükselmesi anlamına geliyor. Mühendisler yeni tasarımları ile ideal orana yani daha az enerji sarfiyatı ile yüksek kaldırma gücüne ulaşmayı başarıyorlar.

İşin sırrı hafif malzemeden imalat yapmakta.

Günümüz teknolojisi artık hafif metallerden sağlam ve güvenilir hava araçları yapmayı mümkün kılıyor. Titanyum ve karbon fiberden yapılan kanatlar daha fazla kaldırma kuvvetini daha hafif materyal ile mümkün kılıyor.

Bu devrimin arka planında dev bir işbirliği var.

Havacılık mühendisleri son yıllarda yapabileceklerinin sınırına geldiklerini düşünüyorlardı ve dolayısıyla bu disiplinde inovasyon neredeyse durma noktasına gelmişti. Ancak NASA ve Boeing mühendislerinin iyi oldukları noktaları birleştirmesi yeni bir devrimin kapısını araladı.

Bir örnek ile devam edelim.

Ticari havacılığın en önemli uçaklarından biri olan ve mevcut şartlar altında en etkin ekonomik sonuçları veren uçak Boing 747 olarak biliniyor.

Boeing 747 verimlilik esasına göre üretilmiş bir uçak.

Yüksek yolcu kapasitesi ve buna bağlı görece düşük yakıt sarfiyatı, 747'yi uzun mesafelerin vazgeçilmez hava aracı olarak kılıyor.

Geleneksel yöntemler ile inşa edilen 747'nin aslında muazzam bir ağırlığı var.

Boeing 747'nin tek kanadının ağırlığı 43 ton ağırlığında yani iki kanadı neredeyse 90 tona denk geliyor. Uçağın yüksüz ağırlığı ise 185 ton civarında. Toplam ağırlık içindeki kanatların payı sizin de görebildiğiniz üzere çok yüksek. Yani en etkin hava aracının dahi ağırlığı sebebiyle çok fazla tüketime sebep oluyor.

Yeni tasarım kanatlar ile her şey yeniden başlayacak.

Testleri başarı ile devam eden yeni tasarım kanatların olağanüstü kuvvetlere mukavemet gösterdiği görülüyor.

Havacılık endüstrisi çok büyük bir değişime hazırlanıyor.

Bu yeni nesil kanatlar ile maliyetler orta vadede inanılmaz seviyelere çekilecek ve havacılık endüstrisi her anlamda büyük bir devrim ile yeni bir döneme girecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
impheatus

Petrol ve doğalgaz bitene kadar yeni teknoloji filan gelişmez bunlar sadece tasarımda iyileştirmelerdir. Titanyum ve karbon fiber kullanımını ya da 3d yeni tasarımlar kullanmayı yıllardır biliyoruz.

umutcan-akbas

aq ben de sandım bi bilgi vericekler. ulan çalışma yaptıklarını zaten biliyoruz

hasankacmayan

thy istanbul-malatya arası 29.99 TL olacak mı? olacaksa destekliyorum projeyi.

gokhan96

Bunlarla uğraşıcaklarına soğuk füzyon ve antigravity üzerinde çalışsalar torunlarımıza bırakableceğimiz sağlıklı bir dünya olucak ama petrol şirketlerinin ömrünü nasıl daha fazla uzatabiliriz diye uğraşıyorlar yazık.

sertacgnlts

200 tonluk aletleri uçurabilmek sanat eseridir...

Görüş Bildir