Türkiye’nin En Önemli Sorunları Arasında “Ekonomi” İlk Sıraya Yükseldi

 > 
77PAYLAŞIM

Xsights Araştırma'nın Dünya gazetesi için yaptığı anketin sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatından memnun değil. Türkiye'nin en büyük sorununun ekonomi olduğunu söyleyen katılımcılar geleceğe karşı da ümitli değil.

Ankete 26 ilden bin 500 kişi katıldı.

Grafikler: Dünya gazetesi

Xsights Araştırma'nın Dünya gazetesi için yaptığı anket yılın 3. çeyreklerinde gerçekleştiriliyor. 3. çeyrekte 26 ilde yapılan ankete bin 500 kişi katılım gösterdi.

Katılımcıların %53'üne göre Türkiye’nin en önemli meselesi ekonomi.

Dünya gazetesinin her çeyrekte Xsights Araştırma şirketine yaptırdığı anketin 3. çeyreğine katılanlar “Bugün Türkiye’nin karşı karşıya olduğu en önemli mesele sizce nedir?” sorusuna yüzde 53 ile “ekonomi” yanıtını verdi. Bu oran yılın ilk çeyreğinde yüzde 39, ikinci çeyrekte ise yüzde 49 düzeyindeydi.

Katılımcıların %44’üne göre gelecek 5 yıl içinde ülkenin genel durumu bugünkünden daha kötü olacak.

3. çeyrekte yapılan ankette 'iyimserlik' oranında da düşüş yaşandı. Ankete katılanların yüzde 44’ü “gelecek 5 yıl içinde ülkenin genel durumunun bugünkünden daha kötü”, yüzde 27’si ise “daha iyi” olacağını öngörüyor. Geleceğe ilişkin iyimser beklenti taşıyanların oranı ikinci çeyrekte yüzde 46 oranındaydı.

Ankete katılanlar sınav sistemlerinde yapılan değişiklikleri desteklemiyorlar.

Katılımcılar sınav sistemlerinin değiştirilmesini de desteklemiyor. Katılımcıların yüzde 47'si TEOG sisteminin değiştirilmesini desteklemezken, yüzde 24'ü destekliyor. Katılımcıların yüzde 47'si üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmesini desteklemiyor. Destekleyenlerin oranı ise yüzde 24.

Devlet hizmetlerinden %18 ile en çok din hizmetlerinden memnunlar.

Ankete katılanların yüzde 18'i devlet hizmetlerinden en çok din hizmetlerinden memnun olduğunu söylüyor. Diğer en çok memnun olunan hizmetler; yüzde 14 ulaştırma ve ulaşım, yüzde 14 sağlık hizmetleri ve yüzde 14 milli güvenlik ve savunma. 

En az memnun olunan hizmetler ise; yüzde 32 ekonomi, yüzde 31 eğitim, yüzde 36 yargı ve yüzde 22 mali sistem.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir