Türkiye'de Hayvancılığın Geldiği Nokta: İhracat Sıfıra İndi, İthalat Rekor Kırdı

 > -

"Et ve Süt Kurumu 2017 Yılı Sektör Değerlendirme Raporu" yayımlandı. Rapora göre, küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ihracatı tamamen sıfırlanırken, 2017 yılında büyükbaş hayvan ithalatındaki artış ise yüzde 72 olarak gerçekleşti.  Küçükbaş canlı hayvan ithalatı ise yüzde 4.581 oranında arttı.

Dünya'dan Ali Ekber Yıldırım'ın aktardığı rapora göre, Türkiye hayvancılığın hemen her alanında ithalatta rekor kırdı. Et üretimi ise 2016 yılına göre geriledi.

Türkiye kırmızı et üretimi 2017 yılında 1 milyon 126 bin ton ile bir önceki yıla göre yüzde 4 azaldı. Büyükbaş eti üretimi yüzde 7 azalarak 988 bin ton, küçükbaş eti üretimi yüzde 21 artarak 137 bin ton oldu.

Raporda, 2010 yılından itibaren besilik ve kasaplık hayvan ithalatı yapılmaya başlandığı belirtildi.

2017 yılında bir önceki yıla göre kilogram bazında canlı hayvan ithalatı yüzde 98 arttı.

Raporda büyükbaş hayvan ithalatının yüzde 91, küçükbaş hayvan ithalatının ise yüzde 4.581 arttığı belirtildi.

İthalatla ilgili olarak raporda şu değerlendirmeye yer verildi:

"Büyükbaş hayvan ithalatındaki artış daha çok besilik ithalatından kaynaklı olup büyükbaş için yüzde 72 olarak gerçekleşmiştir. Kasaplık ithalatı büyükbaş için yüzde 397 artmıştır. 2017 yılında damızlık küçükbaş ithalatı yüzde 757 oranında artmıştır."

2017 yılında gerçekleşen büyükbaş ithalatının çoğunluğu besilik olmak üzere; yüzde 35'i Uruguay, yüzde 19’u Brezilya, yüzde 9’u Çek Cumhuriyeti’nden yapıldı.

Damızlık sığır ithalatının ise yüzde 30’u Almanya, yüzde 19'u Çek Cumhuriyeti, yüzde 17’si Avusturya’dan sağlandı.

Kasaplık sığır ithalatının yüzde 50’si Brezilya ve İspanya’dan yapılırken, 20I7 yılında canlı olarak ithal edilen küçükbaş hayvanların tamamına yakını damızlık olmayan hayvanlar olup bunların yüzde 85’i Avustralya’dan getirildi.

Et ve Süt Kurumu Raporu'na göre Türkiye, 2017 yılında canlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan ihracatı yapamadı. Yani ihracatta sıfır çekti.

Rapordan veriler aktaran Ali Ekber Yıldırım'ın yazısının finalinde yaptığı yorum ise şöyle 👇

"Türkiye, sahip olduğu avantajları bir yana bırakarak ithalatta ısrar ederek hayvancılığını bitirme noktasına getirdi. Yanlış politikaların Türkiye'yi getirdiği nokta sıfır ihracat, rekor ithalat oldu."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir