Türkçe, Türkçe Olalı Böyle Zulüm Görmedi: Son Yıllarda Dilimizdeki Anormal Yozlaşmayı Fark Ettiniz mi?

2.8bPAYLAŞIM

Sizce neden böyle oldu?

Okulda ilk öğrendiğimiz bilgilerden biri dilin yaşayan bir organ olduğu.

Diller binlerce yıl içinde gelişerek, değişerek farklı haller alır. Hem dilin kullanıldığı ülkenin yakın ilişkilerde olduğu diğer dillerle etkileşimi, hem de dilin hayatta kullanımını kolaylaştırmak için doğal olarak yapılan değişimler dili değiştirerek son haline getiriyor.

Dilin böyle değişken bir yapıda olmasının yanında belli başlı kurallarının da olması kafa karıştırıyor.

Son yıllarda etrafımıza baktığımızda her yerde, sürekli yazım ve imla hataları görüyoruz.

Eskiden genellikle kamyon arkası yazılarında gördüğümüz hataları artık dünyaca ünlü, saygın markalar bile rahatlıkla yapabiliyor.

Sanki bir anda bir şey oldu ve ülkece anadilimizi unuttuk. Üstelik bunun eğitimle de ilgisi yok. Profesöründen Türkçe öğretmenine doğru düzgün Türkçe kullanabilen kişi sayısı çok azaldı.

Sadece yazım ve imla hatası da değil, dil komple başka bir hal aldı. Gülmek getirmek de ne? Bu tabiri herhalde ancak konuşmayı yeni öğrenen çocuklar kullanır.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Tam zamanında gülmek getirip gitti 🧡

Ebru Şahin (@rebrusahin)'in paylaştığı bir gönderi ()

Dediğimiz gibi eğitim önemli ama tek neden eğitim de değil. Neredeyse tüm ülke birkaç yıl içinde Demet Akalın Türkçesine geçiş yaptı.

Akıllı telefonlar ve sosyal medya, otomatik düzeltmenin kimi zaman yanlışlık yapması, Türkçe klavye kullanımının düşük olması, eğitim sisteminin kötüleşmesi... Belki bunlar bu sorunun nedenini kısmen açıklayabilir.

Tepeden tırnağa olan bu yozlaşmada medyanın da payı büyük.

Televizyon alt yazılarında, gazetelerde, internet medyasında o kadar büyük hatalar kolaylıkla yapılabiliyor ki, yeni nesil bu kullanımları doğru sanarak yanlışı bile doğruymuş gibi savunabiliyor.

Artık yapacak pek bir şey yok gibi görünüyor; edebiyattan medyaya, sosyal medyadan günlük yaşama her yanımız nüfuz etmiş halde.

Bu saatten sonra dili düzeltmek için çok köklü eğitim reformları yapılması gerekir.

Başa dönersek, dil sürekli değişen ve gelişen bir organ olduğuna göre artık bundan sonra Türkçe böyle mi olacak?

Zamanla Türkçe karakterlerin tamamen yok olması bekleniyor. Herkes yerine herkez diyecek, -de -da'ları ayrılması gereken yerlerde birleştirip birleşik olması gereken yerlerde ayıracağız. Ğ yerine y harfi gelecek. Olacak yerine olucak, gelecek yerine gelicek yazacağız (yazıcaz).

Peki siz dilin kurallarının her şeye rağmen korunması gerektiğine mi inanıyorsunuz, yoksa zamanla değişime adapte olmasına mı?

Yorumlarda buluşalım!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Yazım Yanlışlarıyla Kelimenin Doğrusunu Unutup Şok Geçirmemize Sebep Olacak 17 Kişi - onedio.com
Yazım Yanlışlarıyla Kelimenin Doğrusunu Unutup Şok Geçirmemize Sebep Olacak 17 Kişi - onedio.com
Sosyal Medyada Yaptıkları Yazım Hatalarıyla Gözlerimizi Kör Etmeye Adeta Ant İçmiş 23 Kişi - onedio.com
Sosyal Medyada Yaptıkları Yazım Hatalarıyla Gözlerimizi Kör Etmeye Adeta Ant İçmiş 23 Kişi - onedio.com
Demet Akalın'ı Bile Sollayan Yazım Yanlışlarıyla Hepimizin Gözlerini Kanatan 25 Kişi - onedio.com
Demet Akalın'ı Bile Sollayan Yazım Yanlışlarıyla Hepimizin Gözlerini Kanatan 25 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

O zaman Onedio'da yazanların yarısının işine son verilsin. Güzel bir başlangıç olur.

kemal-kabal

Ben bunu elimize kalem almamamıza bağlıyorum. Telefonlar, bilgisayarlar hep "yazma" işini basitleştirdiği sürece yazı da basitleşecek. Eskiden yazılan mektuplar, kartpostallar, her ne kadar yazarken parmaklarımız kopsa da, isyan etsek de o dönem ödevleri, kompozisyonlar, güzel yazı ödevleri bizleri geliştiriyordu. He biz yanlış yapmıyor muyuz? Tabi ki de ama en azından yazdıklarımızı anlayabiliyorlar. Eskiden "şarz" diyenler garip gelirken şimdi şarj diyenlere ukala gözüyle bakıyorlar :)

ordekkac

Güzel dilimizi korumamız gerekiyor. Mümkün olduğunca yazım kurallarına dikkat edip yabancı sözcükler yerine Türkçe sözcükleri kullanırsak dilimizin yozlaşmasının önüne geçebiliriz. Lütfen hepimiz dikkat edelim.

Gizli Kullanıcı

Alfabe 3000 yıllık ama dil sonradan uyduruldu, o yüzden çok takmayın, çok önemli değil. Yozlaşılan daha önemli şeyler var

pazartesi

Öğretmenin şamaroğlanı yapıldığı, eğitimin içinin boşaltıldığı, cahilliğin yüceltildiği, öğrenmenin aşağılandığı, bilgisiz olmanın meziyet sayıldığı, eğitim almadığı halde bir yere gelmenin övüldüğü, bilgi üretmenin (üretilen herzelere bilgi denilirse) ele ayağa düşürüldüğü, bilen insanın yerildiği ve küçümsendiği bir düzende tam olarak ne olmasını bekliyordunuz ki? Türkçenin en parlak zamanını yaşamasını falan mı?

Görüş Bildir