Türk Mühendislerin Başarı Öyküsünü Anlatan 'Akıncı Belgeseli' Sosyal Medyanın Gündemde

 > 
376PAYLAŞIM

Sosyal medya, Türkiye'nin taarruz sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan 'Akıncı' için hazırlanan belgeseli konuşuyor. Taarruzi insansız hava aracı (TİHA) 'Akıncı' ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı olan ve hava aracını geliştiren Baykar'ın teknik müdürü Selçuk Bayraktar da Twitter'da gündem oldu. Türk mühendislerin başarı öyküsünün anlatıldığı belgesel beğeniyle karşılanırken #Akincibelgeseli etiketiyle 200 binden fazla paylaşım yapıldı. 

Akıncı'nın Türkiye'yi dünyada bu sınıfta insansız hava aracı geliştiren ilk 3 ülkeden biri yapacağı belirtiliyor.

Yerli üretim insansız hava araçları, son dönemlerde terörle mücadele ve Suriye'de düzenlenen operasyonlardaki etkinlikleriyle ön plana çıkıyordu.

Türkiye'nin kullandığı insansız hava araçlarıyla ilgili detaylar için 👇

Hepsi Yerli Üretim: Sahada Aktif Faaliyet Gösteren İHA ve SİHA'ları Yakından İnceliyoruz - onedio.com
Hepsi Yerli Üretim: Sahada Aktif Faaliyet Gösteren İHA ve SİHA'ları Yakından İnceliyoruz - onedio.com

'Bayraktar Akıncı' adı verilen araç için hazırlanan belgesel dün Baykar'a ait YouTube kanalı ile TRT ve NTV'de yaynlandı.

Belgesel için TRT'nin hazırladığı tanıtım 🎥

Belgesel için İstanbul ve Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'nda aylarca süren çekimler yapıldı.

Yaklaşık 15 ayda tamamlanan belgesel, Akıncı'nın ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 6 Aralık 2019'a kadar olan zorlu ve yoğun çalışma döneminin yaşandığı son 6 aylık süreci mercek altına alıyor.

Belgeselde Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar ve mühendislik birimlerinin liderleri, kendileriyle gerçekleştirilen röportajlarda yapılan çalışmaları da anlatıyor.

Peki neler yapabiliyor?

Paylaşılan teknik kapasite bilgilerine göre 24 saat havada kalabilen ve 40 bin feet servis tavanına sahip olan Akıncı, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip.

5 bin 500 kilogram kalkış ağırlığı bulunan hava aracı, 2 adet 450 HP gücünde turboprop motorla gökyüzüne yükseliyor.

Yerli üretim mühimmatları atabilme yeteneğiyle öne çıkıyor

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı, tam otomatik uçuş kontrol ve 3 yedekli oto pilot sistemi sayesinde yüksek uçuş güvenliği de sağlayacak. 

Akıncı'nın SOM seyir füzesi gibi stratejik hedefler için geliştirilen milli mühimmatları atabilme yeteneği de bulunuyor. 

Burun kısmında bulunacak yerli üretim AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa sahip olacak olan araç, kanat altında taşıyacağı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan hava-hava mühimmatları ile de harekat icra edebilecek.

Yapay zeka ile uçacak, kötü hava koşullarında dahi görüntü aktaracak

EO/IR kamera, AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) haberleşme ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı gelişmiş yapay zeka özelliklerine de sahip olacak. 

Bünyesinde bulunduracağı 6 adet yapay zeka bilgisayarı vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek.

Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemine (GPS) ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi, aynı zamanda coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel farkındalık sağlayacak.

Gelişmiş yapay zeka sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi aracın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Akıncı, Sentetik Açıklıklı Radar ile elektro optik sistemlerin görüntü almakta zorlandığı kötü hava koşullarında dahi görüntü alarak kullanıcıya aktarabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılında Teknofest’te görücüye çıkan 'Akıncı'ya imzasını da atmıştı. 🎥

Akıncı ile ilgili sosyal medyada öne çıkan paylaşımlardan bazıları ise şöyle 👇

Belgeseli buradan izleyebilirsiniz 🎥

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir