TDK'dan Atasözleri Rezaleti / Nedim Şener

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

TDK'dan Atasözleri Rezaleti / Nedim Şener

TDK'dan Atasözleri Rezaleti / Nedim Şener

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet sitesinde bulunan “Atasözü ve Deyimler Sözlüğü” tam bir rezalet. Her yaştan öğrencilerin ve yurttaşların kullanımına açık olan sözlükte argo deyimler ‘atasözü’ diye verilmiş. Çocukların uzak tutulması gereken sözlükte yer verilen cümleler arasında ne yok ki: Örneğin “S..tir et”, S..tirip gitmek” açık olarak verilirken bu ifadelere “deyim” denilmiş. Yine “El s..yle gerdeğe girilmez” deyim olarak sözlükte yerini buluyor. Özellikle g.t kelimesinin içinde bulunduğu birçok argo cümle atasözü olarak verilmiş. İşte o cümleler ve anlamları:

Açık g.te herkes tükürür

Anlamı: Utanç verici, iğrendirici davranışları herkes ayıplar, tiksinti ile karşılar.

Ak g.t (don, bacak) kara g.t (don, bacak) kara geçit başında (hamamda) belli olur

Anlamı:Bir iddiadaki doğruluk ancak deney veya sınav sonucunda belli olur

Alışmadık g.tte don durmaz

Anlamı: Bir kimse alışmadığı, sıkıcı bir duruma kendini kolay kolay uyduramaz, ondan bir an önce kurtulmaya çalışır

Bıldır yediği hurmalar, bu yıl g.tünü tırmalar

Anlamı: Aradan bir yıl geçmiş, davranışının karşılığını şimdi görüyor, yaptığının acısı bugün çıkıyor.

Değirmi yurt tutmaya değirmi g.t ister

Anlamı: Bir yerde, bir işte tutunup başarı kazanabilmek için sebatla çalışmak gerektir.

Garip itin kuyruğu bacağı arasında (g.tünde, kıçına kısık) gerek (olur)

Anlamı:Sığıntı durumunda olan kişi, yabancı bir yerde hiçbir şeye karışmamalı, sessiz, kendi hâlinde yaşamalıdır

G.tüne güvenen borazancıbaşı

Anlamı: Başarabileceğinize eminseniz büyük işlere girişiniz.

İtin g.tüne (kıçına) sokmak

Anlamı: Rezil etmek.

Kedi g.tünü görmüş, “Yaram var” demiş

Anlamı: Bazı insanlar hiç olmayacak bir şeyi kendisine dert edinir.

El s...yle gerdeğe girilmez

Anlamı: Başkasının olanaklarına güvenip gelecek için girişimler tasarlanmaz.

S..tir et!

Anlamı: 1) “Aldırma, önem verme!” anlamında kullanılan bir söz; 2) “Kov, defet!” anlamında kullanılan bir söz.

S..tirip gitmek

Anlamı: Başını alıp gitmek. Normal şartlarda bir internet sitesinde yer aldığında kapatma gerekçesi sayılan bu ifadelerin devletin resmi kuruluşu olan TDK’nın sözlüğünde yer almasına tek kelimeyle rezalet denir. Bu cümleler o sözlükten çıkarılmalı. Çünkü bunlar atasözü değil argo deyimlerdir

Çinlilerle ortaklığa Türk usulü dansözlü kutlama

“Forbes dergisinin 1 milyar dolar servetiyle zenginler listesine aldığı Mehmet Hattat Çin’de enerji santralleri konusunda faaliyet gösteren Harbin Electric isimli şirketle ortaklık kurdu. İki ortak Çerkezköy’de ilk etapta 250 milyon dolarlık yatırımla elektrik üretim santrallerinin ihtiyacı olan kazan, türbin ve jeneratörleri üretecek. Yatırım iki yılda tamamlanacak ve fabrika 2000 kişiye iş sağlayacak.” Evet buraya kadar önemli bir yatırım haberi okudunuz. Ama bu yatırımın akıllarda kalacak en önemli özelliği dansözlü kutlaması olacak.

Yalıda kutlama

Mehmet Hattat, yatırım anlaşması için Çinli ortaklarını Boğaz kenarındaki yalısına davet etmiş. Gazetecilerin “Çinlilerle sıkı pazarlık yapmışsınız, nasıl ikna ettiniz?” sorusuna 67 yaşındaki Kayserili işadamı Hattat, “Aşağıdaki gösteriyi gördükten sonra anlarsınız” yanıtını vermiş. Hattat sonra konuklarını alt kata indirmiş. Karşılarında bir anda dansözleri gören konuklar şaşırmışlar. Başlamışlar karşılıklı göbek atmaya. Konukların ellerine birer darbuka verip, yere yatan dansözün göbeğine para takmışlar.

Toplantıya katılan arkadaşlara sordum, “Bir yatırım anlaşması toplantısı nasıl bu hale geldi?”diye, “Valla rakı bu şişede durduğu gibi durmuyor, yukarıda 10 dubleye yakın içtikten sonra Mehmet bey o hale geldi. Yalnız o mu şirketin yönetiminde görev yapan komünist Çin devletinin temsilcisi Gong Jingkun da aldı darbukayı eğlenceye katıldı” cevabını verdi. Bilmiyorum komünistler bunun hesabını bay Gong’tan sorar mı ama bildiğim bir şey var gerçekten de rakı şişede durduğu gibi durmuyor.

Kırşehir’in nesi meşhur: Tabutu

Kırşehir’in nesi meşhur? Ahilik Kültürü mü? Cacabey Medresesi mi? Aşık Paşa mı? Yer altı şehirleri mi? Aşık Said mi? Aşık Muharrem Ertaş mı? Ozan Neşet Ertaş mı? Aşık Şemsi Yastıman yada Çekiç Ali mi? Arabaşı yemeği mi? Pekmezi mi? Ceviz mi? Hiçbiri. Artık Kırşehir’in tabutu meşhur. Kırşehir Belediyesi, Neşet Ertaş ile övüneceğine onun naaşının bulunduğu tabut üzerinden reklam yapmayı tercih etti.

Bu basit ve ilkel halkla ilişkiler faaliyeti ince hesaplanmış bir rezalet. Çünkü Kırşehir Belediyesi yazısı görünsün diye, tabut örtüsünün kenarları kapağın altına sokulmuş. Ortaya televizyonlarda ve gazetelerde rastladığımız görüntü çıkmış. Oysa Ertaş’ın naaşı İzmir’den özel bir tabutla nakledilmişti. Kırşehir’de belediyenin adının yazılı olduğu tabuta yerleştirildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinİzmirTercihet
Görüş Bildir