Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarih Kitaplarında Büyük İhtimalle Adı Bile Geçmeyen 10 İlginç Arkeolojik Buluntu

 > -

Küçükken Indiana Jones olmak ister miydiniz? Esas sorun arkeoloji oldukça zor bir alan. Bazen de çok zaman harcadığınız için sıkıcı gelebilir. İtiraf etmeliyiz ki bir arkeoloğun yaşamı, Nazi pataklayan Indiana Jones gibi atraksiyonlu geçmiyor. Fakat arada bir çok harika ve çılgın bir arkeolojik keşif gerçekleştiriliyor. İşte sizin için derlediğimiz 10 az bilinen arkeolojik buluntu.

Kaynak: http://society.viralnova.com/archaeologi...

1. L'Anse aux Meadows. Pek çok insan Kolomb'un Yeni Dünya'yı keşfettiğine inanıyor. Fakat Newfoundland'te ortaya çıkan buluntular, Vikinglerin daha önceden Kuzey Amerika'ya ayak bastığını kanıtlıyor. Yerleşim yeri bin yıl önce inşa edilmiş ve 30 ila 160 Viking'e ev sahipliği yapabilecek kapasitede.

2. Saksaywaman. Bu kompleks kale, bir zamanlar Inka İmparatorluğunun başkenti olan Peru, Cusco'nın uzaklarında yer almakta. Kayalar o kadar sıkı yerleştirilmiş ki, bir parça kağıdı bile aralarından geçiremezsiniz.

Ayrıca Inkalar bunu harç olmadan gerçekleştirmişler.

3. Mohenjo-daro. Bu kasaba milattan önce 2600 yılında inşa edilmiş ve şu an Pakistan'da. İnsanlık tarihindeki ilk yerleşke planlaması örneklerinden. Yolları ve hatta drenaj kanalları bile mevcut.

Şehir bulunduktan 7 yüz yıl sonra gizemli bir şekilde terkedilmiş ve 1922 yılında tekrar keşfedilmiş.

4. Güneş Kapısı. Batı Bolivya'da bulunan bu kapı oldukça düzgün bir şekilde kesilmiş ve Tiwanaku imparatorluğuna ait bir yapı. Ayrıca bu imparatorluk, 1500 yıl önce Peru'dan Bolivya'nın bir kısmına kadar büyük bir genişliğe sahipmiş. Güney Amerika'da İnkalardan önceki en büyük imparatorluk.

Araştırmacılar, taşın yerinin değiştirilmiş olabileceğini söylüyor.

5. Taş Devri tünelleri. Birkaç yıl önce arkeologlar tarafından bulunan, Taş Devri insanları tarafından inşa edilen bu tünel, İskoçya'dan Avrupa'ya oradan da Türkiye'ye kadar uzanıyor.

Arkeologlar tünele ''otoyol'' demiş ama tünelin büyük bir kısmının çapı 70 cm civarında.

6. The Longyou Grottoes. Zhejiang, Çin'de yerini alan bu insan yapımı mağaralar milattan önce 212 yılına ait.İlginç kısmı ise tünelin tavanındaki 60 derecelik eksene yapılmış düzgün şekilli işaretler.

7. Göbekli Tepe. Bir dağın zirvesinde bulunan bu yapı, arkeologların insanlık tarihinin başlangıcı hakkındaki düşüncelerini değiştirdi. Milattan neredeyse 9.000 yıl önceki bu yapılarda tapınma yerleri bile mevcut.

8. Kosta Rika'nın taştan küresi. Küre hakkında pek bir şey bilinmiyor ama, milattan sonra 700'den 1530'e yılına kadar varlıklarını sürdüren Diquis insanları tarafından yapıldığı söyleniyor. Ayrıca yerel bir efsaneye göre de bu kalıntı Atlantis'e aitmiş.

15 tonluk bir küreden bahsediyoruz.

9. Yonaguni Anıtı. Hala arkeologlar tarafından insan yapımı olup olmadığı tartışılan bu yapı, Japonya'nın sahillerinden uzaktan bir yerde suyun altında yerini alıyor. İkili monolit birbirinin üstüne yerleştirilmiş. Buna ek olarak da fotoğrafta gördüğünüz yapının adı ''Kaplumbağa''.

İnsan yapımı olduğunu gösteren olay ise 90 derecelik düzgün kesitleri olması fakat esas sorun suyun oldukça altında olması da bu argümanı yıkmakta.

10. Tamamlanmamış dikilitaş. Yakın zamanda Mısır, Asvan'da bulundu. Hatşepsut tarafından milattan önce 1500lerin ortalarında yapılması emredilmiş. Eğer tamamlanmış olsaydı Mısır'a ait en büyük dikilitaş olacaktı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
phesus

9. insan yapımıysa, bilinen tarih bildiğimiz gibi değil demekki !

Gizli Kullanıcı

5 numara imkansız gibi... link paylaşır mısın referans aldığın?

aysel.toykan

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2022322/The-massive-European-network-Stone-Age-tunnels-weaves-Scotland-Turkey.html

aysel.toykan

imkansız değil de 4 yıl olmuş haber çıkalı

Gizli Kullanıcı

Teşekkür ederim, gerçekten de öyle...

gunahkecisi

8. resimdeki taştan irili ufaklı çok fazla var

Başlıklar

ÇinJaponyaMısırolay
Görüş Bildir