Sosyal Medya Kullanımına Göre Yatkın Olduğun Ruhsal Hastalığı Söylüyoruz!

Psikoloji Testleri
189PAYLAŞIM

Artık gencinden yaşlısına hepimiz birer telefon bağımlısı olduk. Birileriyle telefonda konuşmasak bile, elimize alıp şöyle bi sosyal medya hesaplarına sürekli göz atma gereği duyuyoruz. Bu durumun aslında hepimizi kötü etkilediğini biliyoruz.

Bakalım seni nasıl etkiliyor?

Not: Bu test eğlence amaçlıdır. 

1. İlk olarak, bu sosyal medya hesaplarından hangisinde daha fazla vakit geçirdiğini söyle bakalım.

2. Peki sosyal medyadan tanışıp sevgili olduğun bir durum oldu mu?

Flört oldu da sevgili olmadım.
Bu devirde sosyal medyadan sevgili yapmayan kaldı mı ya?
Saçmalık ötesi!

3. Hmmm. Tinder kullanıyor musun?

4. Peki Instagram hesabına ne sıklıkla fotoğraf atarsın?

Neredeyse her gün fotoğraf atarım
Haftada bir ya da iki kere atarım
Canım ne zaman isterse o zaman atarım

5. Twitter hesabın var mı?

6. Eğer ki varsa, oraya her hissettiğin şeyi yazar mısın?

Twitter olmasa yaşayamam herhalde
Ara sıra yazıyorum ya
Yok ya sadece gündemi takip etmek için kullanıyorum
Kullanmıyoruz dedik ya

7. Peki Facebook'u kullanmaya hala devam ediyor musun?

8. Ve son olarak, sosyal medya hesaplarında kendi ismin mi yazıyor yoksa farklı bir isim mi kullanıyorsun?

Sosyal medyada asla kimliğimi belli etmem
Kendi ismimi kullanıyorum ya
Hem kendi isimli hem de sahte isimli hesaplarım var

Depresyon!

Senin yatkın olduğun psikolojik rahatsızlık depresyon! Son zamanlarda kendini çok fazla üzüyorsun. Dışarıdan ne kadar mutlu görünmeye çalışsan da aslında sürekli mutsuz hissediyorsun. İçinde kendine kızdığın ve pişmanlık duyduğun birkaç durum söz konusu. Sanki daha önceden umutlu olan yapın şimdilerde kendini umutsuzluğa bırakmış. Hiçbir şey yapmak istemiyorsun. Kendini aşırı derece yorgun ve bitkin hissediyorsun. Nedenini boşuna düşünme. Çünkü tüm bu yaşadığın hisler ve düşünceler senin depresyona yatkın olduğunu söylüyor. Fakat bu kalıcı bir durum değil. İnsan zaman zaman kendini boşlukta hissedebiliyor. Sen de tam da şu an kendini böyle hissediyorsun. Kendine biraz izin ver. Ne hissetmek istiyorsa veya ne yaşamak istiyorsa onu yaşasın. Sonrasında bunların hepsi geçecektir. Sen yeter ki kendine değer ver.

Sosyal kaygı bozukluğu!

Senin yatkın olduğun psikolojik rahatsızlık sosyal kaygı bozukluğu! Çünkü sen genelde kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınıyorsun. Daha çok kendi başına olmak ve yeni insanlarla tanışmak istemiyorsun. İnsanlarla duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınıyorsun. Bu belki de senin daha önce yaşamış olduğun olaylardan kaynaklanıyordur. Topluluk içerisinde kendi fikirlerini söylemekten çekiniyorsun. İnsanların senin düşüncelerini dikkate almayacağını veya önemsemeyeceğini düşünüyorsun. Bu durum doğal olarak senin sosyal ortamlarda kaygıya düşürüyor. Fakat bunu aşabilmek için kendini ifade etmen ve göstermen gerekiyor. Biz senin bu durumu aşabileceğini çok iyi biliyoruz. :)

Narsistik kişilik bozukluğu!

Senin yatkın olduğun psikolojik rahatsızlık narsistlik! Aslında her insanda biraz narsistlik var. Fakat sen genelde kendini daha çok seven ve diğer insanları kendinden daha değersiz görebiliyorsun. Zaman zaman bunun farkında olmasan da sonradan düşündüğünde böyle olduğunun farkına varıyorsun. Dışarıdan kendini beğenmiş gibi göründüğünü söyleyenler oluyor. Hatta bunu çok fazla duyuyorsun. Aslında öyle olmadığını düşünüyorsun fakat biraz daha ilerlerse narsist bir insan olabilirsin. O yüzden biraz dikkat etmende fayda var.

FOMO!

Senin yatkın olduğun psikolojik rahatsızlık Fomo! Daha önce duydun mu bilmiyoruz ama bunun günümüzdeki çoğu insanda olduğunu söylemeliyiz. Şöyle söyleyelim; fomo hastalığı aslında insanların gündemi kaçırma korkusunu ifade ediyor. Sosyal medyada neler olup bittiğini bilmek senin için çok önemli hala gelmiş durumda. Biliyoruz bunun aslında farkında değilsin. Çünkü telefonda geçirdiğimiz vaktin farkında bile olmuyoruz. Sen de aynı şekilde sosyal medyada geçirdiğin vaktin çok normal olduğunu düşünüyorsun. Bu yüzden fomo hastalığına yakalanmadan kendine bir dur demelisin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
prosto-xuliqan

depresyon!

eylulecemkok

Depresyon!

wherearetheavocados

Narsistik kişilik bozukluğu! Narsistik kişilik bozukluğu! Senin yatkın olduğun psikolojik rahatsızlık narsistlik! Aslında her insanda biraz narsistlik var. Fakat sen genelde kendini daha çok seven ve diğer insanları kendinden daha değersiz görebiliyorsun. Zaman zaman bunun farkında olmasan da sonradan düşündüğünde böyle olduğunun farkına varıyorsun. Dışarıdan kendini beğenmiş gibi göründüğünü söyleyenler oluyor. Hatta bunu çok fazla duyuyorsun. Aslında öyle olmadığını düşünüyorsun fakat biraz daha ilerlerse narsist bir insan olabilirsin. O yüzden biraz dikkat etmende fayda var.

asmondra

diprisyin doğru olabilir

ege-oztekin

fomo çıhtı

Görüş Bildir