Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Solucan, Çilek, Antilop... Kızılderililerin Her Aya Farklı Bir İsim Verdiğini Biliyor muydunuz?

21PAYLAŞIM

Tarih boyunca, ayın evreleri mevsim değişikliklerinin ve önemli kültürel ritüellerin sinyallerini verir. Dahası ekin veya hasat zamanı ve avlanma dönemleri bile ayın gökyüzünde ne zaman yükseldiğine göre değişebilir. Amerikan yerlilerinin her ay için isimler türetmelerini, ayın insan hayatında ve doğada kapladığı öneme bağlayabiliriz. Aya verdikleri isimler mevsimsel oluyor ve o mevsimin getirdiği bir özelliğe gönderme yapıyor.

Kızılderili kültüründe Ay'lara verdikleri isimleri, parantez içinde verdiğimiz birkaç alternatif isimle Ocak'tan Aralık ayına kadar sizin için sıraladık...

Kaynak: https://science.howstuffworks.com/worm-s...

1. Ocak: Kurt Ayı (Eski Ay)

Ocak Ayı'nın buz tutmuş ışıltısı yeryüzüne yansıdığı zaman, aç kurtlar av arayışı içinde dolanmaya başlar. Yalnızlık içindeki ulumaları, aya verilen bu ismin ilham kaynağıdır.

2. Şubat: Kar Ayı (Açlık Ayı)

Şubat'ta Kuzey Amerika'daki ay, insanlara buz tutmuş ve duygusuzmuş gibi bir izlenim verir. Bu dönem de doğada yiyecek bulmanın çok zor olduğu sıkıntılı bir zamandır.

3. Mart: Solucan Ayı (Karga Ayı)

Şubat'ın dondurucu soğuğu biraz olsun merhamet etmeye başladığında, Mart rüzgarı toprağı ısıtmaya başlar ve toprak solucanları kış uykularından uyanmaya başlar.

4. Nisan: Pembe Ay (Yumurta Ayı, Çimen Ayı)

Kızılderililer pembe kır çiçeklerinin Nisan dolunayı zamanında açtıklarını fark edip bu aya da ''Pembe Ay'' ismini vermişlerdir.

5. Mayıs: Çiçek Ayı (Süt Ayı, Ekin Ayı)

Nisan yağmurları Mayıs çiçeklerini getirir ve bu Kuzey Amerika yerlileri için yeniden diriliş anlamına gelir.

6. Haziran: Çilek Ayı (Gül Ayı)

Çileği gerçekten seviyorsanız bahçenize ya da balkonunuzdaki saksıya ekmek için en doğru zaman Haziran ayıdır. Böylelikle Haziran dolunayından çileklerinize yansıyan ''Çilek Ayı'' ışığı altında meyvelerinizi büyütebilirsiniz.

7. Temmuz: Antilop Ayı

Her yıl, Temmuz ayı dolaylarında erkek geyik türlerinin boynuzları yeni yeni çıkmaya başlar. Antilop Ayı bu olaya işaret eder.

8. Ağustos: Çar Balığı Ayı (Tahıl Ayı, Yeşil Mısır Ayı)

Kuzey Amerika'da, çar balığının bereketli ve kolay avlandığı zaman Ağustos ayına denk gelir, Çar Balığı Ayı ismi de buradan gelir.

9. Eylül: Hasat Ayı (Meyve Ayı)

Yaz geçip giderken hava soğumaya ve günler kısalmaya başlar. Bu arada Hasat Ayı gökyüzünde yükselir.

10. Ekim: Avcı Ayı

Kuzey Amerika'da bereketli bir yaz mevsiminden sonra, av hayvanları için oyun sona erdi demektir. Avcı Ayı, avcıların silahlarını alıp avlanarak kış için et depoladıkları zamanı simgeler. 

(Unutmadan hatırlatalım, av bir spor değildir!)

11. Kasım: Kunduz Ayı (Donmuş Ay)

Bu dönemde kunduzlar, kış için kendilerine hızla barajlar inşa etmeye başlar, avcılar da bundan faydalanıp su kenarlarına kunduzlar için tuzak kurarlar ve Kasım ayı böylelikle ''Kunduz Ayı'' ismini alır.

12. Aralık: Soğuk Ay (Uzun Gece Ayı)

Eğer olur da aralık ayında Kuzey Dakota eyaletinde bulunursanız, bu ismin ilham kaynağını bizzat tecrübe edebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir