Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinemanın Asla Görünmeyen Yüzü: Gücünü Eşcinsel Alt-Metninden Alan 12 Çok Meşhur Film!

-

Evet, bazı filmler gücünü, işlediği gizli eşcinsel alt-metninden alıyor. Yani terimsel adıyla Homoerotik Alt-Metin (Homoerotic Subtext)! Bunu biz değil sinema konusunda çoğu kişi tarafından otorite kabul edilen kişiler dile getiriyor. Örneğin Taratino...

İşte çoğumuzun sevdiği bu kült filmlerin hangisinde böylesi bir alt-metin varmış, hep beraber inceleyelim.

Spoiler İçerir!

Tarantino, "Eşcinsel altyapı, bütün filmleri güçlü hale getirir." diyor. Ve kendisinin en önemli filmlerinden Rezervuar Köpekleri'nde Bay Turuncu'yla Bay Beyaz arasında böyle bir şey olduğunu doğruluyor.

Kaynak: http://entertainment.time.com/

Homoerotizm, cinsel yönelim olan eşcinsellikten farklıdır. Yalnızca cinsel isteği ifade eden bu kavram, çok beğenilen sanat eserlerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: vikipedi (Giriyorum efenim, durdurulamıyorum :))

Homoerotizm, sadece erkek-erkek arasında olduğu düşüncesi ise yaygın bir yanılgıdır. Kadın-kadın homoerotizmi içeren birçok dizi, film, kısaca sanat eseri vardır.

Tabii ki iyi bir filmi, iyi yapan birçok etken vardır: Senaryo, oyunculuk, sinematografi, plot twist, içerdiği önerme... Ancak Homoerotik Alt-Metnin gücü de güçlü otoriteler ve psikanalitik çözümleme yapan eleştirmenler (Zizek gibi) tarafından sıkça dile getirilmiştir.

Bakalım bu meşhur filmler hangileriymiş?

1. Fight Club - Dövüş Kulübü (1999)

Hepimize "plot twist" (şaşırtmacalı son diye çevirelim) kavramıyla tanıştıran çok sevilen bu filmin en güçlü yönünün ise homoerotizm olduğu söyleniyor. Eril gücün bol bol pompalandığı filmde, yazar karakteri (Edward Norton), Tyler Durden'in (Brad Pitt) filmdeki tek kadın kahraman olan Marla Singer'la (Helena Bonham Carter) geçirdiği vakti tıpkı sevgilisini kıskanıyor gibi çekemiyor. Bu kıskançlık, başta Marla Singer'a olduğu sanılsa da aslında Tyler Durden'a yöneliyor.

2. Reservoir Dogs - Rezervuar Köpekleri (1992)

Tim Roth'un canlandırdığı Bay Turuncu'yla, Harvey Keitel'ın canlandırdığı Bay Beyaz'ın arasında gizli bir aşkın alttan alttan devam ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle bu aşk, Turuncu'nun vurulduğu sahnelerde ayyuka çıkıyor. Filmi ve özellikle bu ikilinin diyaloglarını bir de bu gözle izlemenizi tavsiye ederiz; acayip aydınlanacaksınız.

3. Kaybedenler Kulübü (2011)

Film boyunca, bar filozofu tabiriyle "Çok kadın ama yok kadın" tadında takılan Kaan (Nejat İşler) ve Mete'nin (Yiğit Özşener) kadınlarla nasıl yapamadığını görüyoruz. Yani filmdeki tüm kadın-erkek ilişkileri sıkıntılı. Ancak ne hikmetse tüm erkek-erkek ilişkileri çok sağlıklı. Özellikle Kaan ve Mete, birbirilerini olduğu gibi kabul ediyor; muhabbetleri süper ve öyle bir noktaya geliyor ki sadece birbirilerinin muhabbetinden zevk alıyorlar. Kaan hayatının aşkını bulmasına rağmen, Mete'den gördüklerini kızda bulamayınca onu terk ediyor. Film buruk bir sonla bitiyor; bizde bıraktığı bu his, tıpkı "severek ayrılanlar" klişesine benziyor. Halbuki sadece radyo programını bitirmişlerdi.

4. The Shawshank Redemption - Esaretin Bedeli (1994)

Şimdi bu filme "Gücünü eşcinsel alt-metinden alıyor." dersek haksızlık etmiş oluruz, kabul. Ama hiçbir eşcinsel alt-metin yok dersek de yalan söylemiş oluruz. Öncelikle filmde, Andy Dufresne'nin en başta öldürülen karısı haricinde hiçbir kadın karakterin olmadığı söyleyelim. "Sen de abartıyorsun, film hapishanede geçiyor, kadın olmaması normal" diyebilirsiniz. Tamam kabul, ama hiç mi hapishane filmi/dizisi izlemedik; en azından bir kadının hayali kurulur: O da yok! Filmin sonu ise Red'le Andy'nin "Ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar!" mesajıyla bitiyor.

Homoerotik alt-metnin ne olduğunu ve çok ünlü filmlerde nasıl ortaya çıktığını anlatmaya çalıştık. Şimdi başka hangi filmlerde olduğuna hızlı hızlı bakalım:

5. Interview with a Vampire - Vampirle Görüşme (1994)

6. Rocky (1976)

7. A Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s Revenge (1985)

8. Tango And Cash - Tango ve Cash (1989)

9. Lawrence of Arabia - Arabistanlı Lawrence (1962)

10. X-Men: First Class (2011)

11. Ben-Hur (1959)

12. Top Gun (1986)

Bir tespit: Bir ikisi hariç filmlerin 2000'ler öncesi olması dikkatinizi çekmiştir. Çünkü dünyadaki çoğu milletten daha fazla muhafazakar bir toplum olan ABD'de eşcinselliği açık açık işleyebilmek çok zordu...

Böylece bir alt-metin olarak verilmesi anlaşılabilir. Zaten özellikle 2000'lerin ortasındaki senarist boykotunda, dizi piyasasının dümenini senaristler ele geçirdi ve siz de benim gibi bol bol Amerikan dizisi izliyorsanız, eşcinselliğin nasıl rahat işlenebildiğini görüyorsunuz. Doğalı da bu, çünkü hayatın içinde olan bir şey. O yüzden 2000'ler sonrası dönemde, özellikle dizilerin Homoerotik Subtext'e ihtiyacı olmuyor.

Kaynaklar:

IMDbnewnownextlistverselistaldenofgeekTime ve Vikipedi :(

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umut-kucukguner

Andy Dufresne kız kardeşler denen çetenin kaç kez tecavüzüne uğruyo yıllarca. O haldeki insanın ,cinsellik, kadın hayalleri kurması beklenebilir mi Kıçını kurtarmaya koyulup kaçıyor en sonunda da😀

sebaekizm

aklima okudugum bir kitap olan dorian gray in portresi geldi onda da bromance oldugunu dusunuyorum

rrr

bazı yerler alakasız da bazı yerler cidden doğru. hani bir dizide veya filmde o iki adam asla birlikte olmaz ama sana hayal ettirir ya, inanırsın ve keşke senarist diğer türlü yazsa dersin, oyuncuların görünüşleriyle de ilgisi yoktur başka filmlerinde böyle hissetmezsin ama oyunculukları, rollerinden ötürü o hayal cuk diye oturur, yanlış olmuş senaryo dersin. aslında senarist tam da bunu istemiş bunu şimdi öğreniyorum ve aydınlandım bence güzel bişey. hep kendi hayal ürünüm sanıyodum o eşleştirmeleri.

mihail-ivanovic-kutuzov

Eşcinsellik için erkek erkeğe ya da kadın kadına yapılan fiziksel sporlara bkz... Misal; yağlı güreş!

enk-capital

Erkek kadına yapılan fiziksel bi spor yok yalnız :D Spor müsabakalarının nerdeyse tümü ya erkek erkeğe ya kadın kadınadır.

itsgoddes

Ne alakası var? Arkadaş olmak seksüellikle mi alakalı?

Görüş Bildir