Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şimdiye Kadar İnandığımız Ancak Tamamen Bir Yalan Olan 15 Yemek Efsanesi

 > 
3.5bPAYLAŞIM

Doktorlar her gün yeni bir şeyler buluyor, her gün yeni bir yazı yayınlanıyor. Yok efendim bir şekeri ağzınızda eritmeden yutarsanız daha az kaloridir, yok uyurken kilo vermeniz için amuda kalkmanız da gerekebilir gibi. Tabii ki mübalağa yapıyoruz ancak biliyorsunuz ki o kadar çok bilgi ile karşılaşıyoruz ve hangi doğru hangisi yanlış artık şaşırmış durumdayız. 

Bu karışıklığı sonlandırmanın vakti geldi. Karşınızda aslında bir efsaneden öte gitmeyen, tamamen yanlışlanan 15 yemek efsanesi.

1. Canım çiğ köfte yiyorum, seni arayacağım: Çiğ sebzeler pişmiş sebzelerden çok daha sağlıklıdır

Yine bir efsane. Pişirme sürecinde tabii ki kayıp yaşanmakta ve enzim değerlerinden azalmalar görülmekte fakat bizim de kendimizde enzimlerimiz vardır. Bu enzimler de yiyeceklerden en yüksek oranda fayda sağlamamıza yarar.

2. Nerde benim tatlandırıcım şekerim: Doğal şeker günlük şekerden çok daha sağlıklıdır

Doğal şeker olarak tabir edilen şekerler bal, akçaağaç şurubu ya da hindistan cevizi şekeridir genelde ancak maalesef ki vücudunuzda şekerler tıpkı günlük şeker gibi hareket eder. Kana çabuk karışır ve fazla tüketildiğinde kilo yapar.

3. Işınlar sabitlendi, yok etme işlemi başlıyor: Mikrodalgada yemekleri ısıtmak ya da pişirmek çok zararlıdır

Mikrodalganın yiyeceklerdeki tüm besin değerlerini yok ettiği söylenir ancak maalesef tüm pişirme yöntemleri yiyeceklerdeki besinleri yok eder. Pişirme işlemlerinin hepsi kayba neden olur.

4. Biraz süt, sütün içine peynir, içine tereyağ: Kalsiyum alabilmek için mutlaka süt ürünleri tüketmeniz gerekir.

Kalsiyum yalnızca süt ve süt ürünlerinde bulunmaz, bu nedenle eğer süt ürünlerini tüketmek istemiyorsanız yeşillerden edinebileceğiniz kalsiyumu kovalamanız gerekir. Aynı zamanda günlük süt ürünlerine alerjisi olanlar ne yapacak bu dünyada? Kalsiyumsuz mu kalacak?

5. Gurul gurul gurul: Midemizin kazınması tamamen biyolojik ve açlık kaynaklıdır

Aslında midenizde hissettiğiniz kazınmalar yalnızca biyolojik değildir, duygusal olarak da midemiz kazınır ve açlık hissederiz. Eğer kazınmalar duygusal olmasaydı güzel bir makarna ya da tatlı yerine canımız sebze yemeği çekerdi.

6. Kahve ile kahvaltı yapanların günahı ne: Kahvaltı etmek kilo vermek için çok önemlidir

Kahvaltı etmek tabii ki de ayılmanız ve metabolizmanız için gerekli ancak iyi bir kahvaltı yani dengeli bir kahvaltı etmediğiniz sürece kilo vermeniz imkansız. Eğer sabah kahvaltısında almanız gerekenden fazla kalori alırsanız yine kilo almış olursunuz.

7. Yürüyen yağ yükleniyor: Yağ vücudunuz için çok zararlıdır

Yine geldik aynı noktaya, eğer çok fazla yağ tüketirseniz yani aldığınız yağı yakamazsanız kilo alabilirsiniz ancak yağ ya da yağlı yiyecekler yemek kilo alacağınız anlamına gelmiyor. Aksine yağ vücudunuz için oldukça önemlidir.

8. Neden ama neden: Kırmızı et kalp krizine neden olur

Yıllardır dile gelen efsanelerden bir tanesi de budur. Ancak kırmızı etin iyi şekilde hazırlandığı sürece kalp ile hiçbir alakası yoktur. Aksine içerdiği protein sayesinde kalp kasları dahil olmak üzere pek kas gelişimine yardımcı olur.

9. Dost bildiklerimizden: Bitter çikolata o kadar iyidir ki kilo verdirir

Gördüğünüz üzere çoğu efsane hep kilo ile alakalı ancak aslında bitter çikolatanın kilo verdirdiğine dair kesinleşmiş herhangi bir çalışma mevcut değil. Sağlık açısından pek çok yararı olmasına rağmen kilo çokomel eğrisinde bitter çokomel o kadar da etkili değil.

10. Frappiçinümokaüberventiçoklat canım: Kahve zararlı bir içecektir

Küçükken çocuklara içirmediğimiz o kahve aslında o kadar şeytan değil. İçtiğiniz frappiçinümokaüberventiçoklat kahve içerdiği yüksek kalori ile zararlı olabilecekken sade bir kahvenin zararı yerine pek çok yararı vardır. Bunlardan ilki de örneğin bir tetikleyici olması ve metabolizmanızı hızlandırmasıdır.

11. Tuz girmeyen eve doktor girer: Yemeklerden tuzu çıkarırsanız daha sağlıklı olursunuz

Evden tuzu çıkarıp yemekleri garip gurup tuzsuz şeylere dönüştürmeye başladıysanız orada bir hata var çünkü yemeklerdeki tuz ya da diğer bir deyimle tuzdan aldığınız sodyum vücudunuz için çok değerli.

12. Damacanayla gel canım: Günde 8 bardak su içmelisiniz.

Herkesin günlük su ihtiyacı farklıdır, önemli olan vücudunuzu susuz hissettirmemek ve her hissettiğinizde su içmektir. Eğer çok su içerseniz böbrekleriniz o kadar çok çalışmak zorunda kalır ki böbrek yetersizliğinden bir gün allah korusun tık diye. Düşman başına.

13. Şirin şekerlemesi: Tatlandırıcılar kanser yapar

Bu kadar kesin bir cümleyi kurabilmek için İsveçli bilim insanı olmak gerekiyor. Tatlandırıcıların kanser yaptığına dair kesin herhangi bir bilgi bulunmamakla birlikte vücudunuzda normal şekerden çok da farklı hareket etmemekte. Her zaman söylüyoruz azı karar çoğu zarar.

14. Hepimiz köye dönüyoruz: Organik yiyecekler sağlıklıdır

Son zamanlarda söylenip durulan, bir türlü revaçtan düşmeyen organik meyve-sebze meselesi. Aslında neredeyse yediğiniz hiçbir yiyecek organik değil. Maalesef. Bir besinin organik olabilmesi için gerçekten organik ve doğal bir şekilde toparlanmalı ve minicik de olsa bir ilaç ile karşılaşmamalı. Ancak Mahmut amcamızın bahçesi bile böceklenirse tarım ilacını yiyiveriyor.

15. İtalyano kızgıno bu durumo: Makarna aslında İtalyan değildir

Makarnanın ilk olarak İtalya'da bulunduğu ve bu sayede ülkenin en bilinen yiyeceği haline geldiği bilinmekte ancak işin gerçek yüzü öyle değil. Marco Polo'nun Çin'e yaptığı ziyaret sonrası makarnayı ülkeye getirdiği biliniyor. Yani aslında makarnanın anavatanı Çin. 

Bugün de yeni bir şeyler öğrendik. Oh.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cevdet53

ah bi de makale felan göstersen biz nerden bilelim uydurmadığını

gurmerehbericom

İki aşağıdaki devasa yorumun son mesajlarına bakarsan tüüüm makaleleri görebilirsin ki :)

Gizli Kullanıcı

saçma

gokberk-tunc

Safsata dolu. 1) Birinci ve üçüncü maddeler çelişiyor; üçüncü maddede pişirmenin her türlüsünün besin değeri kaybına yol açtığı söylenirken, birinci maddede fark etmez deniliyor. Ayrıca sebze ve meyvelerdeki enzimler ile bize gerek olanların hiç bir alakası yok. Her halükarda çiğ meyve sebze pişmişinden oldukça daha fazla besin değeri içeriyor ve pişirlmediği için değişime de uğramamış oluyor. 2) "Eğer kazınmalar duygusal olmasaydı güzel bir makarna ya da tatlı yerine canımız sebze yemeği çekerdi." Bu ne demek? Nasıl bir dayanak? Benim midem kazındığında canım sebze yemeği de çekiyor mesela? 3) Yağın zararlı oluşunun kilo alıp vermekle pek ilgisi yok, daha çok vücuttaki sistemlere verdiği zararlar önemli olan. 4) Kalp kasını geliştirmek diye bir şey yok, kalp kasının yapısı örneğin kol kası gibi değildir. Geliştiremezsiniz. Etin hazırlanışından bağımsız olarak, az yenilmesi dışında yapılacak her şey görece olarak zarar verecektir vücuda.

gokberk-tunc

5) Bitter çikolatanın kilo verdirmesi doğrudan olan bir şey değildir, iştahı kapatarak dolaylı yoldan kilo verimi sağlayabilir. 6) "frappiçinümokaüberventiçoklat" ne aq? Kahvenin çoğu zararlıdır. En basitinden karaciğeri yorar. 7) En büyük safsata herhalde tuzla ilgili olan; tuz paketlerinin üstüne sağlığa zararlıdır yazısının koyulmasının zorunlu olmasının tartışıldığı şu günlerde tuz ihtiyaçtır demek belki de suç işlemek bile olabilir. Yediğimiz her şeyde zaten fazlasıyla tuz var. Ekstra atılacak her tuz direkt olarak sağlığa zararlıdır. 8) Bir böbrek rahatsızlığı olan kişiler dışında fazla su içmenin (aşırı fazla olmadığı sürece) böbreklere bir zararı yoktur. Faydası da yoktur.

gokberk-tunc

9) Tatlandırıcılar kanser yapmaz. Hatta şekerle bir kıyaslama yapacaksak, aynı miktarda alındıkları taktirde şeker çok daha fazla zararlıdır. 10) Organik ürünler daha faydalı veya değil, bu tartışılır ancak, üretimin organik olup olmadığını tartışmanın, bu bahsettiğim ilk tartışmayla uzaktan yakından alakası yok, resmen en hafif tabiriyle aptallık olmuş bununla ilgili olan madde. 11) Cahiller. Marco Polo 1254 yılında doğmuştur, makarnaya dair İtalyan kaynaklar 1154 yılına kadar gitmekte. 1154 kesin olan, daha öncesi olduğuna dair tartışmalarda yok değil. Ayrıca Marco Polo'nun Çin'de gördüğü şey makarna değil, ince erişte diyebileceğimiz ancak ne erişte ne makarna olan yiyecektir, yapılışı farklıdır.12) Sanırım bu yazıdaki yanlışlar yazının dikkat çekmesi için yapıldı diye de tahmin etmiyor değilim.

gurmerehbericom

Hepsine cevap vermesek olmaz, sırası ile başlıyoruz. Her pişirme yönteminin yiyeceklerdeki besin değeri ile alakalı makaleye buradan ulaşabilirsiniz: Mide kazınmaları ile alakalı kaynak makalemiz: Yağlarla ilgili kaynak makalemiz: Bitter konusunda zaten aynı şeyden bahsetmişiz. Bu da kaynak makalemiz: Küfür etmeseymişsiniz çok daha güzelmiş ama kahve konusundaki kaynak MAKALELERİMİZ: ikinci makale: üçüncü makale: dördüncü makale: teşekkürler.

gurmerehbericom

Tuz ile ilgili makalemiz: Son olarak tabii ki de dünyanın en basit üç malzemesinden (un, yumurta ve tuz) oluşan bir yiyeceğinin tarihi hakkında birden fazla rivayet mevcut. Ve tabii ki de gördüğü makarna aslında erişteydi yani noodle'dı. Teşekkürler Einstein. Bu da Marco Polo ile ilgili makalemiz:

littlespy

tatlandırıcı, su ve mikrodalga hakkında yazılanları yanlış buldum. tatlandırıcılar yapaydır ve yapay olan şeylerin vücut için hoş olmadığını az çok çıkarabiliriz. su vücutta katalizör görevi yapar, yağ yakar. vücutta gerçekleşen bir çok reaksiyonda su ana girdi olarak kullanılır. mikrodalga ise elektromanyatik spektrumda görünür bölgenin dışında bulunmaktadır. sanmıyorum bu bölgede pişen yemeğin ocaktakine eş yada ocaktakinden daha sağlıklı olabileceğini.

nebusimdi

Bugün de makarnanın Çin'den geldiğini öğrendim. Yarına bakacaz artık.

gurmerehbericom

Hep nasip hep kıspet.

nebusimdi

Belki de kısmet.

Görüş Bildir