Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şaşırmaya Hazır Olun! Karşınızda Uzayla İlgili Aklınızı Başınızdan Alacak 17 Bilgi

769PAYLAŞIM

Uzay hakkında neredeyse her gün birçok teori ortaya atılıyor ve bu konuda yapılan araştırmalar ve gelişen teknoloji sayesinde birer birer kanıtlanıyor...

Teleskoplar uzayın derinliklerini görebileceğimiz yakınlığa getirirken, gelişen teknoloji ile geliştirilen yeni teleskoplar, çok daha uzak mesafeleri görmemize olanak sağlıyor. Yine de içinde yaşadığımız bu evrenin büyüklüğüyle ilgili kesin bir bilgi yok. Ama son kaynaklara göre Buzzfeed'den derlediğimiz uzayla ilgili kanıtlanmış, hesaplanmış ya da gözlemlenmiş 17 bilgi aklınızı başınızdan alacak!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/terripous/17-co...

1. Dünya'dan Güneş tutulmalarını gözlemleyebilmemizin nedeni, Güneş’in Ay'dan 400 kat büyük olmasına rağmen Ay’ın Dünya'ya Güneş'ten dört yüz kat yakın olması.

Bu müthiş oran sayesinde Güneş tutulması sırasında Ay tamamen Güneş'i kapatabiliyor. Ama Ay'ın yörüngesini değiştirmesi sebebiyle 50 milyon yıl içinde, günümüzde olduğu gibi tam olarak kapatamayacak.

2. Güneş, Güneş Sistemi'nin kütlesinin% 99'undan fazlasını oluşturuyor.

Güneş Sistemi'nin geriye kalan %1’lik dilimi; sekiz gezegen ve bu gezegenlerin kendi küçük uyduları, kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve Güneş'i çevreleyen çeşitli toz ve gazlardan oluşuyor. Ve tabii statüsü oldukça karışık olan, Plüton’da %1’lik dilimin içinde.

3. Güneş'in ortalama bir kapı boyutlarında olduğunu düşünürsek, Dünya bir kuruş boyutunda olurdu.

Dünya Güneş'in yanında o kadar küçük ki… Güneş'in içine bir milyondan fazla Dünya sığabilir.

4. Satürn gibi halkalara sahip bir göktaşı var.

Chariklo etrafında iki buza benzer yapıda halkası olan "küçük bir nesne" dir. 247 kilometrelik eniyle Satürn ve Uranüs arasında bir yörüngede dolaşır.

5. Dünya'nın iki katı büyüklüğünde elmastan oluşan bir gezegen var.

’’55 Cancri e’’ olarak bilinen ‘Süper Dünya’, grafit ve elmaslarla kaplı.

6. Jüpiter ve Satürn’de yağmur olarak elmaslar yağar.

BBC’ye göre yıldırım fırtınaları metanı karbona dönüştürür. Karbon düşerken katılaşır; grafite ve daha sonra elmasa dönüşür.

7. Yatay olarak cam yağan bir gezegen olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

2013 yılında, Hubble teleskobu, Dünya'ya fazlasıyla benzeyen mavi bir gezegen keşfetti. Farklılıkları sadece o gezegenin 1000 derece sıcaklığında olması ve 6920 km’lik bir hızla yatay olarak cam yağması.

8. Uzayın tamamı neredeyse tamamen sessiz.

Uzayda kimse sizin çığlığınızı duyamaz. Kimse hiçbir şey duyamaz. Bazı titreşimler ve ses dalgaları olsa da insanların duyabileceği bir frekansta değil.

9. Satürn’ün uydularından birinin şekli cevize benziyor. Çünkü bu uydu, Satürn’ün halkalarından bazılarını kendine almış.

Pan adlı bu uydu, Satürn’ün halkalarından kopan parçaları kendine çekmiş. Bilim insanları 2007 yılında bu teoriyi ortaya atsa da bu teori ilk defa 2017 yılının Mart ayında fotoğraflanmış ve söz konusu teori doğrulanmış.

10. Güneş Sistemi'ndeki en büyük göktaşının çapı 539 kilometre.

Adı Vesta! Manhattan’ın yaklaşık 25 katı…

11. Güneş Sistemi'ndeki tüm gezegenler Ay ve Dünya arasına sığabilir.

Hatta 8030 kilometrelik bir alan da boş kalır.

12. Mars’ta sadece robotlar yaşıyor.

Şu anda Mars’ta tam 6 tane robot var. Hep 'Marslı Marslı' diye bahsettiklerimiz aslında bizimkiler!

13. Dünya'mızdaki ağaç sayısı, galaksimizdeki yıldız sayısından daha fazla.

Dünya'mızda en son bilgilere göre 3 trilyon ağaç var. Galaksimizde ise 100-400 milyar yıldız var.

14. Fakat tüm evrende, Dünya'daki tüm kum tanelerinden daha fazla yıldız var.

Toplam kaç yıldız var tahmin etmek fazlasıyla zor, çünkü evrenin ne kadar büyük olduğu bilinmiyor. Ama bilim insanlarının tahminine göre yaklaşık yıldız sayısı 1,000,000,000,000,000,000,000,000 .

15. Mars’taki Olympus Mons dağının kapladığı alan o kadar büyük ki, zirvesindeki bir gözlemci, bir dağın tepesinde durduğunu fark edemez. Çünkü dağın eğimi, gezegenin kendi kavisi nedeniyle görünemez durumdadır.

Olympus Mons, Güneş Sistemi'ndeki  en yüksek dağ. Tabanı, Arizona eyaleti kadar büyük ve 25 km yüksekliğinde. Yani Dünya'nın en yüksek dağının yüksekliğinin yaklaşık üç katı.

16. Venüs'te bir gün, Venüs’te bir yıldan daha uzun.

Venüs’ün kendi etrafında dönmesi 243 Dünya yılı sürerken, Güneş’in etrafındaki tam tur dönüşü 225 Dünya günü sürüyor.

17. Ay'a iniş sırasında oluşan bot izleri, milyonlarca yıl sonra da duruyor olacak.

Ay’da rüzgâr ya da su erozyonu olmadığı için meteor gelip izin üstüne düşmediği sürece, izler sonsuza dek orada kalacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berat-karabulut1

ALLAH'ım sen ne büyüksün

ismail-ogdul

jüpitere gidebilsek ilk işim elmas yağmurunda elmas toplamak olur :D

quentynmartell

aynen reyiz içine milyon tane dünya sığan kapı boyunda dünya kuruş boyutunda olan güneş. Aydan sadece 400 kat mı büyük bak sen yalan bilgiler ansiklopedisi ile karşınızdayız.

alpkan34

şaşırdım...

theravenwoman

aynı galeriye kaç kere girdiğimi unuttum, aynı şeyleri yayınlamanın da b.kunu çıkardınız

Görüş Bildir