Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Psikopat Bir Psikiyatristin Ölümden ve Reddedilmekten Korkanlar İçin Verdiği Tavsiyeler

-
Abone ol

Hayat telaşı içinde önümüze çıkan engeller yalnızca somut olmuyor. Bizi üzen, kalbimizi kıran, geleceğe dair ümitlerimizi paramparça eden hislerle de başa çıkmak zorunda kalıyoruz.

Bir süredir ilgilendiğiniz kişiden bir türlü mesaj gelmez, binbir umutla başvurduğunuz iş ilanı için geri dönüş olmaz...

Bu gibi durumların insanın moralini ışık hızıyla aşağıya çektiğini ve özgüvenini mahvettiğini söylemeye gerek var mı?

Şu bir gerçek: Hayatta her istediğimiz olmuyor. Peki, ne yapacağız? Bunlarla nasıl başa çıkacağız?

Konuyla ilgili Vice.com’un görüşlerine başvurduğu Dr. James Fallon, özel biri.

Onu sıkıcı tavsiyeler veren sıradan psikiyatristlerden ayıran şey, bir seviyeye kadar psikopat sayılmasını sağlayan pro-sosyal psikopatiye sahip olması.

Fallon sevgiyi, arkadaşlığı, sosyal ilişkileri yürütebilecek seviyede hislere sahip, ama fazlasına değil.

Onu üzebilmek biraz zor. Tuttuğu takım kaybettiğinde, küçük düşürüldüğünde, aşk hayatı tepe taklak olduğunda üzülmüyor. Sıradan insanların sahip olduğu klasik yaşam kaygıları onda yok. Böyle biri olmayı bir şekilde başarabilmiş.

California Üniversitesinde 2006’dan bu yana nörobilimci olarak çalışıyor.

Seri katilleri araştırırken, kendinde de aynı özelliklerin olduğunu fark etmiş. Çevresinden dürüst yorumlar istediğinde ise, gerçeğe bir adım daha yaklaşmış. 

Reddedilmek, ölüm korkusu, ve diğer her türlü kaygı için sözlerine kulak veriyoruz:

"Reddedilmek benim için hiç sorun değil."

"Diğer psikaytrların söylediği gibi, benim en büyük sorunum hiçbir şeyi takmamak. Ölüm korkusu dahil. 'Sen de hiçbir şeyi umursamıyorsun.' diye yakınıyorlar. Ve doğru. Biliyorum ki istediğim şeyi yapmakta özgürüm ve daha iyisi karşıma çıkacak."

"Ben bir bilim insanıyım. Benim için her şey olasılıklardan, oranlardan ibarettir."

"Bir şeyi başarma ihtimalim 20’de 1’se, onu yapmak için gerekirse 20 farklı plan oluştururum. Sizin de bir şeyi başarma ihtimaliniz 20’de 1’se, ama yalnızca bir defa deneyip başarılı olamadınız diye üzülüyorsanız, ancak üzüldüğünüzle kalırsınız."

"Reddedilme üzüntüsünü sıradan insanlardan çok daha az hissediyorum."

"Oradaki devrelerim yanmış denebilir. Muhtemelen genetik bir avantaj, ama henüz kimse bu devrelerin genetiğini bilmiyor. Ama şunu söyleyebiliriz, bu devreleri yanmak bir kenara, aşırı çalışan insanlarda genelde borderline kişilik bozukluğu bulunuyor. Bu insanlar sürekli kırgın ve reddedilmiş hissedebiliyorlar. Hatta bazıları işin sonunda suç işlemeye başlıyorlar. Tıpkı bir psikopat gibi. Ama farklı amaçlarla."

"İstediğim her şeyi başarabiliyorum."

"Kaybetme korkum yok. Çocukken dahi bu his bende vardı, genç bir adamken tavan yaptı. Bir şeyi çok istiyorum, gerekli eforu sarf ediyorum ve onu başarıyorum." 

Reddedilmekten çok çekenler, kulak verin!

"Reddedilme ve diğer korkularla ilgili şunu söyleyebilirim: Reddedildiğim zaman 'Neden böyle oldu?' derim. Asla 'Neden bunu hak etmedim?' demem. 'Yanlış kişiyi mi seçtim, yanlış alanda mı başarı aradım…' Mesele bu. Bulunduğunuz alanı ve tekniklerinizi geliştirmek. Ya da yanlış şeyi kovaladığınızı bilmek. Reddedildiğimde iki saniyeliğine kötü hissediyorum. Sonra düşünceler aklımı sarıyor: 'Evet, bunu nasıl düzeltebilirim?'"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nankurunaisaa

bir insanda azim ve özgüven varsa başaramayacağı bir nokta yok bence..

ozcylnn

Bir şey diyeceğim ben de bu adam gibiyim :D kaybettiklerinin yada seni kaybedenin peşine düşmek saçma zaten hep öne bakmak lazım bakış açısı hep değişmeli olumsuz durumlarda

onurr-koca

gercek deger 20! yani 1/2432902008176640000 işte bu seceneklerden biri dogru olandir. hani aslinda her secim altında bir alt kume gelir

gzm-ynklr

Paylaşım için teşekkürler. reddedilmekten korkma,ve mücadeleye devam et.Asla pes etme.Demeye-deneye zafere ulaşmak mümkün.

iceicebaby

aferin sana, bravo, tebrikler de biz ne yapalım arkadaşım mesele o.

Görüş Bildir