Kadınlar Direnişçilerin Sesi Oluyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Kadınlar Direnişçilerin Sesi Oluyor

Özgür Gündem - Kadınlar Direnişçilerin Sesi Oluyor

Kürt kadınları süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerinde bulunan Kürt tutsakların sesini duyurmak için mücadelesini yoğunlaştırıyor. Tutsakların taleplerini sahiplenen Kürt kadınları; kadınlara AKP’nin yaşattığı zulmü şöyle değerlendirdi:

Aygül Kaya (48) : Açlık grevinde bulunan bu insanların durumu çok ciddidir. Kürtlerin yıllardır dile getirdiği ve uğruna bedenlerin ölüme yatırıldığı taleplerin devlet tarafından duyulması gerekiyor. İnsana verilen değer çok önemli. Kendi halkına nasıl değer veriyorsalar, yanı başlarında ki Kürt halkının sesini de duymaları gerekir. Her canlıya değer verilmeli. İnsanlar orada can verecekler. Ciddi sıkıntılar yaşanacak. Bu insanlar, yarın öldüğünde sorumlusu kim olacak? Bunun sorumlusu devlettir. Bir an önce çözüm bulunmalı. Ne olursa olsun bir an önce masaya oturulup, bu sorunu çözmeleri gerektiğini düşünüyorum. Açlık grevlerindeki insanların, istenen talepleri derhal kabul edilmeli. Kürt halkı bu konuda üzerine düşen barış görevini yerine getiriyor. Amed halkı, geçen hafta yaptığı hayatı durdurma eyleminde kendini gösterdi. Amed’deki esnaf kepenekleri açmayarak tutsakların eylemlerine destek verdi. Bu halkın bir tepkisiydi, çok önemli bir mesajdı. Bu sorun kanla değil, kardeşçe çözülmeli.

Zulme karşı, grevdeler

Hediye Acar (24) : Açlık grevindeki insanların, canları canlarımızdır. Onların ölmemeleri için dua ediyoruz. Onların istedikleri hak ve talepleri, taleplerimizdir. Onları canla, yürekle destekliyorum. Erdoğan daha fazla kan dökmemelidir. Ne olursa olsun hiçbir şey barıştan daha değerli ve güzel olamaz. Direnişçiler onurumuzdur. Sadece onların talepleri değil. Bütün Kürt halkının talepleridir. O yüzden bu direniş milyonları buluyor.

Halime Takır (50) : Açlık grevindeki insanlar zulme karşı için grevdeler. Demokratik haklar ve barış için açlık grevindeler. Hepimiz onların yandayız ve istedikleri taleplerini de destekliyoruz. Bizde anadilde eğitim, anadilde savunma hakkı istiyoruz. Kürt halkına yapılan bu zulme karşı, insanlığı, eşitliği istiyoruz. Bizler Türklere karşı değiliz. Hakkımızı olanı istiyoruz. Halk, açlık grevlerindeki insanları destekliyor. İnşallah en yakın zamanda barış gelir ve bu açlık grevinde olan insanlar da eylemlerini bırakırlar. Acı çekiyoruz. Açlık grevleri, bu insanlara zarar verecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Açlık greviAdalet ve Kalkınma Partisigündemkadınlar
Görüş Bildir