Oyunculuktan Pazarcılığa Giden Yol: Teoman Kumbaracıbaşı Kendi Yaptığı Reçelleri Pazarda Satıyor

-

İnşaatta keşfedilip türkücü olanlar, film setinde getir götür işi yaparken keşfedilenler, top toplayıcılıktan yıldız futbolculuğa uzananlar… İnsanoğlu olarak kariyeri hep bu şekilde değerlendiriyoruz; peki ya tam tersi olsa? 

Yazı Tura, Aşka Sürgün, Eyyvah Eyvah, FiÇi ve daha pek çok yapımdan tanıdığımız oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı oyunculuğun yanında pazarda süt reçeli satarak geçimini sağlıyor. Daha önce Kadiköy’de 22 metrekarelik bir evde yaşayan ve mutluluğun yolunun minimalizmden geçtiğini söyleyen Teoman Kumbaracıbaşı’nın hikayesine ve bugüne nasıl geldiğine yakından bakalım…

Annesi Arjantinli, babası Türk olan Teoman Kumbaracıbaşı 1971’te Arjantin’de doğdu ve 6 yaşında Türkiye’ye dönene dek orada yaşadı. İlkokulda öğrendiği Türkçesiyle korolarda şarkılar söyledi, tiyatro yaptı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra tiyatroda sahne arkasında ve önünde çeşitli işler yaptı. Onu ilk kez 2004’te Kenan İmirzalıoğlu, Olgun Şimşek, Erkan Can ve Engin Günaydın’ın başrollerini paylaştığı Yazı Tura filminde izledik.

Cevher’in abisi rolünde adeta döktürdü ve hayatı paramparça olan bir eşcinseli canlandırdı. En büyük şanslarından biri de yönetmen koltuğundaki Uğur Yücel’di elbette…

2005’te Mahsun Kırmızıgül ve Beren Saat’le Aşka Sürgün’de rol aldıktan sonra Aslı Tandoğan ve Beste Bereket’le Kraft Dublaj Stüdyosu’nu kurdu. Herkes tarafından tanınması ise Ata Demirer ve Demet Akbağ’la birlikte rol aldığı Eyyvah Eyvah filmiyle gerçekleşti. Arjantinli olması nedeniyle İspanyol karakterine can verdi, ne kadar da güzel yaptı…

Gitar çalan, şarkı söyleyen ve adeta on parmağında on marifet olan Teoman Kumbaracıbaşı, Acaipademler isminde bir grup kurdu, albüm yaptı ve sahne aldı.

Ve hayatının dönüm noktası diyebileceğimiz yere 2014’te geldi. Düzeninden ödün vererek, küçükken annesinin yaptığı ve zamanla kendisinin de pişirdiği süt reçelini pazarda satmaya başladı.

Süreci şöyle anlatıyor: “Annem küçüklüğümden beri yapar, benim oğlum olunca ben de ona yapmaya başladım. Şu anda süt reçeli yapmaktan, pazarda insanlarla birlikte olmaktan, yaptığım şeyin beğenilmesinden, çocukların özellikle içinde hiç katkı maddesi olmayan bir şey yemesinden çok zevk alıyorum. Pazarda gerçek bir hayat var.”

Süt reçelinin tadını evrensel bir noktaya getirmeyi ve pazarda satmaya devam etmeyi istiyor. Oyunculuk kariyerini de sürdüren ve Çi’deki rolünün ardından yakın zamanda bir diziyle yeniden ekrana dönecek olan Teoman Kumbaracıbaşı, müzik yapmaya, sahne almaya da devam ediyor.

İyi geceler. #teonunreçelleri #teomankumbaracıbaşı

Teoman Kumbaracıbaşı (@teonunrecelleri)'in paylaştığı bir gönderi ()

Hayatında bir duruşu olduğunu söylüyor ve hırslarından arındığının altını çiziyor: “Hoşuma giden, kalbimden geçen şeyi yapıyorum. Bu bütünlüklü bir şey, dizi çekerken de aynı şeyi hissediyorum, tiyatroda oynarken de, müziğimi çalarken de... Ne yaptığınızın bir önemi yok ki, nasıl yaptığınızın önemi var.”

“38 yaşında müziğe başladım, iki albüm yaptım, çok sıklıkla da konser veriyorum. O da çok emek istiyor, aynen süt reçeli gibi, oyunculuk gibi... Yaşım ilerledikçe küçük yaşamayı öğrenmeye başladım.”

Daha önce Kadıköy’de 22 metrekarelik evinde yaşayan ve Kozyatağı ile Erenköy pazarında süt reçellerini satan oyuncu, oğlu Deniz’e mesleklerin öneminin olmadığını anlatıyor ve adaletli ve vicdanlı olmayı miras bırakıyor.

"Küçücük bir evde yaşıyorum ama bu evde her şeye yer var. Sohbet de edebiliriz, bir şeyler de üretebiliriz, küçücük bir mutfaktan bir iş kurabiliriz. Umutsuzluğa yer yok, umutsuz olmak için sebebimiz yok. Elimiz ayağımız tutuyorsa, gözümüz görüyorsa, kafamız çalışıyorsa umutsuzluğa düşmemeliyiz.”

Oyunculuktan bıkmadığını, her zaman devam edeceğini belirtiyor ve derinleşmenin, küçülmenin, minimalizmi tercih etmenin mutluluk getirdiğine inanıyor.

“Zaten büyük bir hayat yaşamıyordum ama şimdi her hafta daha az şeyle yetinmeyi öğreniyorum. Pazar da aslında bu kişilik gelişimi konusunda bana çok önemli bilgiler sağladı. Bileğinin hakkıyla orada her şey.”

Süt reçeli işini büyütmeyi ve fabrikasyona dönmeyi istemiyor: “Tahta kaşıkla karıştırmaktan vazgeçmeyeceğim. Kavanoz kapağını ben kapatacağım, gözümle göreceğim onu.”

Sağlık sıhhat afiyet dilerim...

Teoman Kumbaracıbaşı (@teonunrecelleri)'in paylaştığı bir gönderi ()

Kavanozların etiketlerini elleriyle hazırlayan ve kaynattığı reçellerin kapaklarını bizzat kendisi kapatan Teoman Kumbaracıbaşı, haftada yüzün üzerinde reçel satıyor. Motorla taşıdığı reçelleri kendi tezgahında müşterilerine sunuyor.

Günaydın! #teonunreçelleri #teomankumbaracıbaşı

Teoman Kumbaracıbaşı (@teonunrecelleri)'in paylaştığı bir gönderi ()

Gerçek anlamda ‘bileği’nin hakkıyla reçel kaynatan, paketleyen ve pazarda satarak geçimini sağlayan, bunun yanı sıra oyunculuğa ve müzik kariyerine de devam eden Teoman Kumbaracıbaşı’nı ayakta alkışlıyoruz. 👏

Göztepe Pazarı.... Beklerim....

Teoman Kumbaracıbaşı (@teonunrecelleri)'in paylaştığı bir gönderi ()

Kreple, kekle, kahvenin içinde tüketilebilen ve ülkemizde de son zamanlarda satışı artan süt reçelinden bir tarife linke tıklayarak ulaşabilirsiniz 👇

Sütten Reçel mi Olur Dedirten Süt Reçelli Kurabiye Nasıl Yapılır? - onedio.com
Sütten Reçel mi Olur Dedirten Süt Reçelli Kurabiye Nasıl Yapılır? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
badcatsero

kesinlikle takdir edilesi

dnz-krg

izninizle şurada bir küçük ırkçılık yapacağım. adam türk olmadığından böyle.

Gizli Kullanıcı

Takdir ettim. Hâkim olsam, egosunu katletmekten müebbet verirdim.

gam6

helal olsun bizim kazandığı paraları estetiğe harcayan ortadan kaybolunca gündem olmak için ona buna sataşan bozuntulara örnek olsun.

bbbbb

Ya bu adamı aşırı karizmatik buluyorum ki esmer sevmememe rağmen, ayrıca sesi de çok karizmatik.

Görüş Bildir