Onları Koruyamadık: Son Yıllarda Birçok Canlının Soyu Tükendi, Yok Ediş 2019'da da Devam Ediyor

-

2018 yılı insanlar için kötü geçmiş olabilir, ancak doğa açısından gerçek bir felaketti. Binlerce yıldır dünya üzerinde yaşamını huzur içinde sürdüren pek çok canlı yine direkt veya dolaylı yollardan insan tarafından yok edildi.

Soyu tükenen canlıların ansiklopedilerin sayfalarında, tozlu tarihi fotoğrafların ardında kalmadığı bir gerçek.

İnsanın artık eskisi kadar vahşi olmadığı, modern toplumların hayvanların yaşam hakkına eskiye oranla daha saygılı olduğu elbette bir yalan. Modern toplumlar dünyada tek başına gibi yaşamaya başlasa ve hayvanları özel bölgelerde korumaya çalışsa da, çevreye verilen bilinçli bilinçsiz tüm zararların faturası onlara kesiliyor.

Dünyada artık onları istemiyoruz. Öyle olmadığını iddia etsek de, 8 milyara yaklaşan insan nüfusu ve doğanın tek sahibi olma isteği açıkça ortada.

Artık hayvanları direkt katletmek yerine yaşam alanlarını yok ediyor, yemek ve su kaynaklarını kurutuyoruz. Bu sebeple de hayvanların nesli tüm koruma çabalarına rağmen tükenmeyi sürdürüyor.

2018 bu anlamda gerçekten kötü bir yıldı. Pek çok canlı geri gelmemek üzere aramızdan ayrıldı.

Bunlardan en ünlüsü elbette beyaz gergedandı. Türünün son erkek temsilcisi olan Sudan adlı erkek gergedan 2018 yılında Kenya'da ölerek doğaseverleri yasa boğdu. Ölümüne dek başında nöbet tutan silahlı korumalar çok şey anlatıyordu, beyaz gergedanlar aslında iyi bir popülasyona sahip olmasına rağmen boynuzlarından büyü ve ilaç gibi şeyler yapma amacı güden avcıların hedefi olmuştu ve soyları hızla tükendi. Şu an hayatta iki dişi var ve bu soyun şimdiden tükenmiş sayıldığı anlamına geliyor. Sudan ölmeden önce üreme çalışmaları yapıldı, ancak bu işlem çok pahalıydı ve Sudan'ın spermleri çok yaşlıydı.

1958'de keşfedilen dünyanın en nadir deniz memelisi Vaquita, ya da Türkçe adıyla körfez muturu da benzer bir kaderle karşı karşıya.

Çok nadir olan bu tür için yıllar önce 100 tane kalmış olabileceği söylenirken, yanlış avlanma yöntemleri sebebiyle birkaç taneye kadar düştüğü düşünülüyor.

Geçtiğimiz yıl içinde soyunun tükendiği açıklanan canlılar arasında en ünlüsü mavi makav.

Brezilya'da yaşayan bu papağan türü Amazon ormanlarının yok edilmesi, baraj çalışmaları gibi sebeplerden doğada artık bulunmuyor. Ancak esaret altında, yani evcil olarak 60 ila 80 tane kaldıkları düşünülüyor. Onların koruma altına alınması türü devam ettirebilir.

Papağan türünü ünlü "Rio" filminde başrolde izlemiştik.

Alagoas Foliage-gleaner, yani Alagoas yaprak gözcüsü 2011'den beri rastlanmayan bir kuş türü.

Bu ötücü minik kuş 1975'te keşfedilmişti. Brezilya'da yaşayan tür, ağaçların usulsüz şekilde kesilmesiyle ortadan kayboldu.

Ondan geriye yıllar önce çekilmiş bu görüntüleri kaldı.

Gizemli ağaç avcısı, 2002'ye kadar Alagoas Foliage-gleaner ile aynı tür olarak tanımlanıyordu.

O da 2007'den beri doğada görülmüyor.

Hawaiili küçük ötücü kuş Po'ouli, 2004'te son kez görüldü.

Bu hayvanın yok olma sebebinin, yaban domuzlarının doğayı tahrip etmesi, kedi ve fareler tarafından avlanmaları ve sivrisineklerin sebep olduğu hastalıklar olduğuna inanılıyor.

Pernambuco pigme baykuşunun bir fotoğrafı bile yok.

Brezilya'da aniden yok olan hayvanlar çok şey anlatıyor. Tarım ve sanayi için kesilen ağaçlar, türleri hızla yok ediyor.

Uzmanlara göre eskiden ıssız adalarda yaşayan türler insanın bölgeyi keşfi veya başka sebepler sonucu yok olurdu ancak şimdi durum daha ciddi.

Kıtalara yayılan; özellikle Güney Amerika'yı etkileyen bu kıyım diğer türlere de yansıyacak ve doğanın dengesi bozulmaya devam edecek. Amazon ormanlarının yok olması bugün sadece onları etkiliyor gibi görünse de, bu kıyımdan tüm dünya halkları nasibini alacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dandanakan

Eskiden nasıl canlılar vardı acaba ? Sonraki nesiller ayıyı aslanı kaplanı belki kediyi köpeği göremeyecek bu gidişle.

darkbiyat

masum bir canlıyı öldürmek suçturu öğretemedik av spor değil cinayettir masum bir canlının öldüğü hiçbişeyi kabul etmiyorum her ne koşul olursa olsun

blizzard

Cehalet, duyarsızlık, para... sonuç ise felaket.

urgunta

Youtube'a "Kauai 'O'o" yazın (link paylaşılmıyor galiba artık) o videoda ki sesi ne zaman duysam bir garip hissederim. Türünün kalan son erkeğinin, hiç gelmeyecek olan dişisi için söylediği son şarkı. "Kauai 'O'o".

ali-can-elagoz1

Dostum bilgi için teşekkürler gerçekten.

rivaille

Brezilya kadar lanet bir ülke yok. ormanlarının yok olmasına göz yumuyorlar yok edecekler sonunda koskoca amazonu :(

Görüş Bildir