Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio Retro Kuşağı: 30 Madde ile Türk Pop Müziğinin "Enerji Formatlı" Efsanesi Erol Büyükburç

 > -
Abone ol

Bir hayatlık kariyerine 33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 uzun oyun, 75 tane 45'lik, 9 kaset, 200'e yakın ödül ve 1800 beste sığdıran Erol Büyükburç, bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en unutulmaz ünlüleri arasında yer alıyor. Yaratıcı, yenilikçi ve çok yönlü kişiliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Erol Büyükburç, Türk müziğine getirdiği yeniliklerden dolayı her zaman hatırlanmaya devam edecek. Biz de, bu içeriğimizde onun hayatını sizlerle paylaşmak ve başarılarla dolu bir müzik kariyerine giden o yolu aydınlatmak istedik:

1. "Dudaklarımda Şarkısın" diyerek başlayalım bu güzel insanın dosyasına:

2. Erol Büyükburç 1936 yılında Adana'da dünyaya gelmişti.

Henüz küçük bir çocukken, babasının işi nedeniyle Halep'e taşınmak zorunda kaldırlar. Eğitimine burda, Frere Maris'te başlayan Büyükburç, geri döndükleri Adana'da Kemalpaşa İlkokulunu tamamladı.

3. Küçük Erol İstanbul yolunda.

Erol Büyükburç'un iyi bir eğitim alması isteniyordu. Bu nedenle İstanbul Fatih Gelenbevi Ortaokuluna gönderildi. Okulu başarıyla tamamlayan Erol Büyükburç, ardından Ticaret Lisesi'ne yazıldı ve burayı da başarıyla tamamladı.

4. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı günleri.

Lisenin ardından müziğe yönlenmek isteyen Erol Büyükburç, İstanbul Belediyesi Konservatuvarı'na girmeye hak kazandı. Burada Alis Rosental'dan şan derleri aldı ve her geçen gün güzel sesi ortaya çıktı.

5. Erol Büyükburç'un her geçen gün büyüyen müzik aşkı...

İstanbul Belediyesi Konservatuvarı'na devam ettiği günlerde, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde de öğrenciydi. Burada Yüksek Ticaret eğitimi alıyordu. Fakat o, müziğe olan sevgisine karşı koyamadı ve İstanbul Üniversitesi'nden ayrılarak, müzik ile dolu bir kariyere adım attı.

6. Florya plajından yükselen harika bir ses.

Erol Büyükburç henüz gençlik yıllarında ilk grubunu kurmuştu. Akordeonda Şevket Uğurluel, gitarda Kanat Gür, davulda Salim Ağırbaş, solist olarak Metin Ersoy ve Erol Büyükburç'un bulunduğu grup, Florya plajında konserler veriyor, yavaş yavaş herkesin ilgisini çekmeye başlıyordu.

7. Caddebostan Gazinosu günleri.

Aynı dönemde, Erol Büyükburç sahnelerin tozunu attırmaya başlamıştı. İlk olarak Caddebostan Gazinosu'nda sahne ona devredilmişti. İsmet Sıral Orkestrası eşliğinde sahneye çıkıyor ve şarkı söylüyordu Büyükburç. Bu yıllarda, Büyükburç'a ün getiren şarkı Frankie Lanie'nin Jezabel şarkısıydı. Büyükburç bu şarkıyı harika bir şekilde yorumluyordu.

8. Urfa'da görev yapan bir yedeksubayın şarkıları...

Erol Büyükburç askerliğini yedeksubay olarak Urfa'da yaptı. Fakat bu dönemde müzikten asla kopmadı. Orduevinde düzenli olarak sahne aldı ve tüm askeriyenin büyük sevgisini kazandı. Ülke çapında üne kavuşacağı günler yavaş yavaş yaklaşıyordu.

9. Leyla Sayar'ın desteği ve İstanbul'un klüp çevrelerine giriş.

Askerlikten döndüğünde hayatını değiştirecek bir şey oldu. Leyla Sayar'ın desteğini arkasına alan Erol Büyükburç, İstanbul'un klüp çevrelerinde adını duyurmaya başladı.

10. Erol Büyükburç Vokal Grubu

Bu dönemde Erol Büyükburç Vokal Grubu'nu kurdu ve Four Lads, Platters tarzı vokal müziği ile herkesi büyüledi. Kısa sürede, doo-wop müziğinin Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden biri haline geldi.

11. Erol Büyükburç'un ilk bestesi ve plağı: "Little Lucy"

Erol Büyükburç'un ilk bestesi ve plağı 1961 yılında geldi. Bu şarkıyı "Kiss Me" ve "Lover's Wish" gibi, daha sonradan efsaneleşecek şarkılar takip etti. Bu bestelerini Rüştü Kurtuluş, Nüceyim Fener, Kadri Ünalan, Nejat Alpay ve Altan İrtel'den oluşan bir kadro ile yapıyordu.

12. Kadri Ünalan'ın ayrılığı...

1962 yılında Erol Büyükburç'un ekibinde bir ayrılık yaşandı. Kadri Ünalan kendi orkestrasını kurmaya karar vermişti ve bu orkestraya solist olarak Başar Tamer ile Gönül Turgut alınmıştı. Erol Büyükburç için bambaşka bir dönem başlıyordu.

13. Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ve Hilton günleri

Erol Büyükburç artık Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nın bir parçası olmuştu ve Hilton gibi çok lüks otellerde konserler veriyorlardı. Bu dönem Erol Büyükburç'a oldukça ün ve tecrübe kazandırdı.

14. Erol Büyükburç Grubu

1964 yılına gelindiğinde, Erol Büyükburç, Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasından ayrılır ve kendi grubunu kurar. Piyanoda Necdet Karar, basta Çarli, elektro gitarda Cüret Işıközlü'nün bulunduğu kadro, Türkiye pop müzik sahnesine batılı bir yaklaşımı getirir ve modern müzik yapar.

15. Balkan Melodileri Festivali

Aynı yıl, Erol Büyükburç, Milli Orkestra ile Belgrad'a gider ve Balkan Melodileri Festivali'ne katılır. Festivalde Tülay German ve Tanju Okan gibi solistler ile yarışır. Büyükburç'un repertuvarında Kara Tren, Kapı Önünde Durdum, Kara Kaş Gözlerin Elmas, Tamo Tamero ve Little Lucy bulunmaktaydı. Yarışmanın kazananı Erol Büyükburç olur. 

Festivalden döndüğünde, Erol Büyükburç'un müzik anlayışında bazı değişimler olmuştur ve bu nedenle, yepyeni bir kadro ile müzik hayatına devam etme kararı alır.

16. Yeni grup ile yeni müzik arayışları.

Erol Büyükburç'un yeni grubunda diğer solist olarak Ayferi, piyanist Altan İrtel, baterist Çetin Çalışır, basçı Işık Tapan ve gitarist Yurdaer Doğulu bulunuyordu. Bu grup ile kendine has bir tarz yakalamaya çalışan Erol Büyükburç, bu arayışında çok geçmeden başarılı olacaktı...

17. "Plajda Sevişelim" isimli film ile 1964 yılında film kariyerine başlayan Büyükburç, tam 33 filmde boy göstermiştir.

Unutulmayan filmlerinden bazıları Berduş, Turist Ömer Boğa Güreşçisi ve Ah Bu Sevda'dır.

18. Boğaziçi Müzik Festivali

1965 yılında gerçekleştirilen festivalde, Erol Büyükburç besteleriyle "en iyi şarkıcı" ödülünü alırken, onun ekibi de "en iyi orkestra" ödülüne layık görülmüştür.

19. "Enerji Adamı Formatı"

Erol Büyükburç, Türk müzik sahnesine getirdiği yenilikler ile bilinmektedir. Bunun en büyük nedeni, zamanında farklı ve absürd olanda bulduğu estetik ve sanat anlayışıdır. Onun bu durumu bazıları tarafından 'aşırılık' olarak nitelendirilse de, onun sevenleri için harika bir 'enerji adamı formatı'nı yansıtıyordu.

20. "Altın Şarkılar" ve "Yasemin"

1968 yılında gelen "Altın Şarkılar" ve 1969 yılında gelen "Yasemin" LP'leri ile, Erol Büyükburç iyiden iyiye bir yıldız haline gelir ve şarkıları dilden dile dolaşmaya başlar.

21. Türk popüler müziğinin efsane hit şarkıları.

Erol Büyükburç artık ünlü bir sanatçıydı. Bugün o dönemki popüler müziğin hitleri olarak kabul edilen "Kırık Kalp", "Yasemin", "Gözlerime İyice Bak" ve "Gel Gir Koluma" gibi şarkılar, o süreçte Erol Büyükburç'un bestelediği şarkılardan yazlnızca bazılarıdır.

22. Onun asla unutulmayacak şarkılarından yalnızca bir tanesi: "Manolya"

23. Çiğdem Talu ile işbirliği.

Erol Büyükburç'un şarkı düzenlemelerini Ümit Eroğlu yapıyordu. Bu sayede piyasada yeni olan Çiğdem Talu ile tanışır ve onunla ortaklık yapmaya karar verir. Çiğdem Talu ve Erol Büyükburç ortaklığı yalnızca iki 45'lik çıkarabilmiştir ve sonrasında sona ermiştir.

24. 1970 - 1992 yılları: Yoğun üretim süreci

Bu dönem Erol Büyükburç'un yoğun bir üretim sürecine girdiği dönemdir. Futbol takımı şarkıları, Türkiye'nin şehirlerine dair şarkılar, çocuk şarkıları, özel vakıflara hazırlanan marşlar ardarda gelir. Tüm bunların yansıra, Erol Büyükburç kendi hazırladığı kukla karakterlere şarkılar yazar ve bunları sevenleri ile buluşturur.

25. İlk albümü "Sevgi Çiçekleri" 1975 yılında sevenleriyle buluştu.

26. 1981 yılında gelen "Sen Varsın" isimli albümünde bulunan 'Sevemem' şarkısı ile bir efsaneye dönüştü.

27. Bugün hala dillerden düşmeyen o efsane şarkı: "Bir başka sevgiliyi sevemem"

28. 1992 - 2007 yılları: TRT ile işbirliği

Bu yıllar arasında Erol Büyükburç TRT için tango emisyonları yapar, yabancı şarkılara Türkçe söz yazar ve bu şarkıları seslendirir, tursitik programlar ve resim yapar, vecize yapar ve çocuk şarkıları yapmaya devam eder.

29. Rakamlarla Erol Büyükburç:

Bir hayatlık kariyerine 33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 uzun oyun, 75 tane 45'lik, 9 kaset, 200'e yakın ödül ve 1800 beste sığdırdı Erol Büyükburç. Bunlarla beraber, sayısız gazino çalışması ve turnesi bulunmaktadır.

30. Yaratıcı, yenilikçi ve çok yönlü kişiliğiyle dikkat çeken Erol Büyükburç, Türk müziğine getirdiği yeniliklerden dolayı her zaman hatırlanmaya devam edecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
can-yuzgec

17. maddedeki fotoğrafta Erol EVGİN var yalnız :)

ayorka

Long Play yani LP'yi uzun oyun olarak çevirmek için hangi içeceği içtiniz merak ediyorum. Moto mot çeviri yapmayın gözünüzü seveyim.

mustesna

Onedio Retro Kuşağı'nı ailece severek takip ediyoruz, teşekkürler cakyz!

cakyz

teşekkürler sevgili müstesna.

Görüş Bildir