Google'ın Mucize Gözlüğünün İlk Resmi Reklam Filmi

 > -

Glass Satışa Çıkıyor

Google'ın teknoloji dünyasını derinden etkileyecek akıllı gözlükleri Google Glass'a ait yeni fotoğraflar yayınlandı; cihaza sahip olmak isteyenler için özel bir kampanya başlatıldı.

2013 yılı itibariyle popülaritesi artmaya başlayan giyilebilir teknolojide Google başı çekiyor. Google Glass ismini taşıyan bu özel gözlük, bugün kullandığımız bilgisayar ve telefonları ufaltıyor ve gözümüzün önüne getiriyor.

Bu bağlamda arama motoru devi Google'ın akşam saatlerinde kullanıcılarına bir sürprizi vardı. Sık sık haberlere konu olan; ancak hakkında pek fazla şey bilinmeyen Google Glasses'ın nasıl olacağı detaylandırıldı; Google Glass'a özel bir sayfa açıldı. Ancak Google, bununla da sınırlı kalmadı ve akıllı gözlüklerini önsiparişle kullanıcılarına satışa sunmak için ilk adımı attı.

GLASS İLE NELER YAPILABİLİYOR

Glass ismini taşıyan Google'ın akıllı gözlüklerinin nasıl kullanılabileceği Google'ın yayınladığı yeni bir videoda daha da netleşti. Artık iki kelimeyle gözlüğünüzle fotoğraf çekebilirken, aynı zamanda sorduğunuz soruya da anında yanıt alabiliyorsunuz. Navigasyon hizmeti de veren gözlük ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları internette hızlıca paylaşabiliyorsunuz.

Glass'ın yeni fotoğraflarını da yayınlanan şirket, böylece test aşamasında olan cihazın son halini de gözler önüne seriyor.

BU GÖZLÜĞE KİMLER SAHİP OLABİLİYOR

Önsiparişe açılan Glass'lara sahip olmak için bir Twitter veya Google Plus hesabına sahip olmanız gerekiyor. İşte Glass'a sahip olabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Öncelikle Twitter veya Google Plus'ta #ifihadglass hashtag'ini kullanarak "Glass'ım olsaydı ne yapardım" sorusuna yanıt arayacaksınız.

  • Yazdığınız ileti 50 kelimeyi geçmemeli.

  • İletilerinize en fazla 5 adet fotoğraf ekleyebilirsiniz.

  • 15 saniyelik bir videoyu da iletilerinize ekleyebilirsiniz.

  • Twitter'da @projectglass veya Google Plus'ta +ProjectGlass hesaplarını takip etmeniz gerekiyor. Bu sayede kazanmanız halinde Google sizinle iletişime geçebilecek.

  • Yarışmaya 18 yaşının altında olan kullanıcılar katılamaz.

  • Ve daha da önemlisi Glass'a sahip olabilmek için ABD'de ikamet ediyor olmanız gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

Okay Glass, Seni Biraz Daha Tanıyalım!

Geçtiğimiz Ocak ayında Google Glass geliştiricileri çağırarak, Google Glass’ın yaklaştığını hissettirmişti.

Şimdi de Google, Glass’ın resmi web sitesi google.com/glass‘ı yayına aldı. Yeni web sitesi ile birlikte yeni bir video ve Glass ile ilgili bazı detaylar yayınlandı.

Google Glass’ın bir anahtar kelimesi var; “ Okay Glass “. Yani bu kelime, Glass’ı kullanabilmenizi sağlıyor ve aktif hale getiriyor. Okay Glass dedikten sonra, Glass sesiniz üzerinden komut almaya başlıyor. Bu aşamada Glass’dan video ya da fotoğraf çekmesini, birilerine mesaj yazmayı ya da Hangouts yapmayı, yer ve yön tarifi almayı, sesli komutunuz sonrası size çeviri yapmasını talep edebiliyorsunuz.

Bu detayların yanı sıra, Google Glass’ın tamamen esnek, hafif ve materyal olarak güçlü bir yapıya sahip olduğu vurgulanmış. Yani Google Glass, bükülebilir bir yapıya sahip.

Glass’ın beyni, akıllı gözlüğün sağ kısımda yer alan, kameranın ve ses algılayıcının da olduğu kısımda yer alacak. Bununla birlikte sağ tarafta gözlük camı dışında bir ekran daha var. Hemen aşağıdaki videoyu izlediğinizde dikkatinizi çekecek bu özellik aslında artırılmış gerçekliğin ta kendisi. 2011 yılında Webrazzi’de artırılmış gerçeklik yazısında da bahsettiğim, HUD (head-up display) teknolojisinin bir yansıması. Gözlükten bağımsız ve direkt olarak Google Glass’ın merkezine bağlı bu ekranda, Glass’ın size yansıttığı mesajları göreceksiniz.

Google Glass’ın ilk sahipleri de yaratıcılık açısından Google’ın seçtiği kişiler olacak. Google ilk etapta Glass’ı parlak fikri olan kullanıcıların keşfetmesini istiyorlar. Bu yüzden Google+ ve Twitter üzerinden bir #ifihadglass etiketi ile başvurabileceğiniz ve Glass’ınız olsaydı, onunla neler yapabileceğiniz ile ilgili fikirlerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Başvuru ile ilgili detayları bu adresten edinebilirsiniz.

Başvurular için son tarih 27 Şubat ve bu tarihten sonra, seçilen kullanıcılar Glass’ın Explorer Edition’ına sahip olabilecek. Bu ilk versiyon aslında Glass’ın bir beta versiyonu. Vergiler hariç 1500 dolarlık rakamı gözden çıkaran kullanıcılar Glass’ın ilk versiyonuna sahip olacak ve dünya üzerinde Google Glass’ı deneyen ilk kişiler olacak. Ancak bu özel şansa sahip kullanıcıların New York, San Francisco veya Los Angeles şehirlerinde olmaları gerekiyor.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDeepMindGoogleTwittertarifiweb
Görüş Bildir