Obama İlk Kez 'Terör' Dedi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Obama: 'Saldırıyı Kimin Ve Neden Yaptığını Hala Bilmiyoruz'

Obama: 'Saldırıyı Kimin Ve Neden Yaptığını Hala Bilmiyoruz'

ABD Başkanı Obama, Boston'daki patlamaları kimin ve neden gerçekleştirdiğini hala bilmediklerini ama kesinlikle bulacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Boston'daki patlamalarla ilgili İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ve FBI Direktörü Robert Mueller'den brifing almasının ardından Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

Olaya müdahalenin ve takibin sürdüğünü belirten Obama, olayla ilgili iç güvenlik ekibinden brifing aldığını, bunun yanında Massachusetts Valisi Deval Patrick ve Boston Belediye Başkanı Tom Menino ile telefonda görüşüp, gerekli tüm desteği vereceklerini ilettiğini kaydetti.

Obama, tüm Amerikan halkının Bostonluların yanında olduğunu dile getirerek, bugün eşi Michelle Obama ile dualarının, yakınlarını kaybedenler ve yaralılar için olduğunu söyledi.

Gerekirse ABD genelindeki güvenlik önlemlerini artıracaklarını bildiren Obama, olayla ilgili hala tüm soruların cevaplarını bilmediklerini vurguladı.

Obama, "Saldırıyı kimin ve neden yaptığını hala bilmiyoruz ve tüm gerçeklere ulaşmadan insanlar hemen bir sonuç çıkarmamalı. Ama şundan bir şüpheniz olmasın ki bunu kimin yaptığını ve neden yaptığını bulacağız ve adalet önüne çıkaracağız ama kesinlikle kimin yaptığını ve niçin yaptığını bulacağız ve adalet önüne çıkaracağız" dedi.

FBI olayı "terörist saldırısı" olarak değerlendirirken, Obama'nın konuşmasında "terör" ifadesini kullanmaması dikkati çekti.

Haberin Tamamı İçin:

'Bunu Yapan Her Kimse Bedelini Ödeteceğiz'

'Bunu Yapan Her Kimse Bedelini Ödeteceğiz'

Dünyanın en prestijli koşularından biri olan Uluslararası Boston Maratonu'nda meydana gelen patlamalar sonrası ABD Başkanı Barack Obama'dan çok sert bir açıklama geldi.

Başkan Obama, Boston'daki bombalı saldırıları düzenleyenin kim ya da kimler olduğunu henüz bilmediklerini, ancak bu kişi ya da kişileri tespit ederek yaptıklarının bedelini ödeteceklerini söyledi.

Obama, bu "manasız" bombalı saldırının sorumlularının "adaletin tüm ağırlığını hissedeceğini" de belirtti.

"Tüm Amerikalılar Boston halkının yanında" diyen Obama, ABD hükümetinin ülke genelinde gerektiği üzere güvenlik önlemlerini artıracağını da sözlerine ekledi.

ABD yönetimi adına ilk açıklamayı yapan Başkan Yardımcısı Joe Biden, "Dualarımız patlamada zarar görenlerle birlikte. Şu anda kaç kişinin öldüğü ya da yaralandığı bilgisine sahip değiliz" demişti.

Açıklaması öncesinde Başkan Obama'ya FBI Direktörü Robert Mueller ile İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano tarafından bilgi verildi.

Obama'nın Massachusetts Valisi Deval Patrick ve Boston Belediye Başkanı Tom Menino'yla da görüşerek her türlü desteği verme sözü verdiği belirtildi.

Öte yandan patlamaların ardından Beyaz Saray ve çevresinde de güvenlik önlemleri artırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Patlamalara Terör Araştırması

ABD Başkanı Obama, Boston'da meydana gelen iki bombalı saldırının "terör eylemi" olarak araştırıldığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) dün Boston'da 3 kişinin yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan iki bombalı saldırıyı "terör eylemi" olarak araştırdığını belirtti.

Beyaz Saray'da ulusal güvenlik uzmanları ile yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Obama, saldırıyı "masum sivilleri hedef alan "çirkin ve alçak bir eylem" olarak niteledi.

Obama, Amerikan halkından şüpheli bir şey görmeleri durumunda yetkililerle temas kurmalarını istedi.

Boston'da Yurtseverler Günü kutlamaları çerçevesinde yaklaşık 23 bin kişinin katılımıyla düzenlenen maratonun bitiş çizgisi yakınlarında 10 saniye arayla patlayan iki bomba, biri 8 yaşındaki çocuk 3 kişinin ölümüne, 170'den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Obama İlk Kez 'Terör' Dedi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaTerör
Görüş Bildir