Lezbiyenlik Hakkında Herkesin Merak Ettiği Ancak Bir Türlü Soramadığı Soruları Lezbiyen Çift Esin ile İpek Yanıtladı!

2.1bPAYLAŞIM

Aydınlandım resmen...

Not: Kapakta ve içerikte kullanılan fotoğrafların bir kısmı Esin ile İpek'in profillerinden, bir kısmı ise GMag'den alınmıştır. 

Kaynak: https://www.youtube.com/channel/UCdijtXv...

YouTube'un popüler kanallarından biri olan İçindeki Sen'de Mert Karacan lezbiyen çift Esin ile İpek'i konuk aldı ve onlara her şeyi sordu.

21 yaşında olan ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde İç Mimarlık okuyan Esin ile Maltepe Üniversitesi İç Mimarlık bölümü mezunu İpek'in yolları Twitter'da kesişmiş. Birbirlerinden haberi olmayan çifte Mert Karacan hem günlük hayatlarına hem de içsel yolculuklarına dair sorular sordu. Sizler için bu soruları ve yanıtlarını derledik. İşte lezbiyenlerin günlük hayatına dair merak edilen her şey...

1. "Kendinizi nasıl keşfettiniz?"

Esin: 6 yaşındaki halimi hatırlıyorum. Sokakta bir kadın görmüştüm, anneme "Anne kadınlar çok güzel değiller mi?" demiştim. Annem "Evet kızım, sen de bir gün onlar gibi olacaksın" demişti. İlkokulda kız arkadaşlarıma sarıldığımda "Çok sarılınca yanlış anlar mı?" diye korkuyordum. Lisede en yakın arkadaşıma aşık olduğumu fark ettim. Durmadan onun peşindeydim. Erkek arkadaşı olunca kıskanıyordum, sinirleniyordum. 

İpek: Benim de benzer. 5-6 yaşlarındaydım. Mahallede çok güzel bir kız vardı, bisikletle dolaşıyordu. Ben de bisikletle önünü kesip "Öptürürsen geçebilirsin" diyordum. Okulda beden eğitimi derslerinde soyunma kabininde kızlara bakamıyordum, utanıyordum, çekiniyordum.

2. "Erkekler nasıl profillerdi?"

Esin: Erkek arkadaşlarım oldu. Toplum baskısı var sonuçta. Denedim ama bana uygun olmadığını fark ettim.

İpek: Bir şey hissediyorsun, beğeniyorsun ama gerisi yok. Kızlara hissettiğini beğeniyle aynı değil. Kendinizi zorluyorsunuz. Etraftan böyle görüyoruz. Kız-erkek.

3. "Kendinize ilk lezbiyen dediğiniz an..."

Esin: Kendime biseksüel diyordum o dönem. Erkeklerden de hoşlanıyordum, bir açık kapı var, annemler belki kabul eder. Gay bir arkadaşım vardı, ben artık içimde tutamıyordum. O aralar erkek arkadaşım da vardı. Çünkü kendimi zorluyorum o şeye sokmaya. Sonra baktım gerçekten olmuyor ve diziler izliyorum. Glee vardı mesela. Orada lezbiyen bir çifti görüyorum. Onlar mutlu olunca ben de mutlu oluyorum. Sonra dedim ki: "Neden ben de bunları yaşamıyorum? Niye sadece izliyorum?" Sonra gay arkadaşım geldi, lezbiyen olduğumu söyledim, "Erkeklerden hoşlanmıyorum" dedim. O gün ağladığımı hatırlıyorum. Lise 2'deydim.

İpek: Yakın bir erkek arkadaşım vardı. Bir gün servislerin arkasında ağlıyordu. Yanına gittim, kız arkadaşından ayrıldığını söyledi. Ben de o gün kız arkadaşımdan ayrılmıştım ama ben de ona aynı şekilde erkek arkadaşımdan ayrıldığımı söyledim. Sonra birer içecek aldık, sahile gittik. "Aslında erkek arkadaşımdı" dedi. Böylece birbirimize açıldık. O gay’miş, ben de lezbiyendim.

4. "Aileleriniz size nasıl tepkiler verdi ilk açıldığınızda?"

Esin: İlk kız kardeşime açıldım. Çok iyi bir tepki aldım aslında. Her şeyin çok normal olduğunu söyledi ama o benden 4 yaş küçük ve daha bilinçli olduğu için beni çok iyi karşıladı, hatta kız arkadaşlarımla yazışmalarımda da yardım ediyordu. Ama anneme açılmak zorunda kaldım, çünkü bana durmadan "Ne zaman erkek arkadaşını eve getireceksin, ne zaman tanışacağız?" tarzı şeyler söylüyordu. En son da çok sıktı beni. O zamanlar da kız arkadaşım vardı. "Anne anla artık, 100 yıldır annemsin, olmayacak bir erkek arkadaşım, bundan sonra da ben böyleyim. Bu zamana kadar da böyleydim, hep böyle olacağım. Bir şey değişmiyor, ben hep senin kızınım" dedim. İlk kötü tepki verdi, psikologa gitmek istedi. Sonra belgeseller izlemiş; trans bireyleri, homoseksüelleri. Gelip özür diledi benden. Ama çok uzun sürdü. "Keşke heteroseksüel olsam da herkes sevse beni" diyordum. Kendinizi sevmeniz yetmiyor bazen.

İpek: Başlarda açılmayı istemedim. Sonra korkuyorsunuz, onlar öğrenir, başkaları size tehdit oluşturur. Rahatlamak için söyledim. İlk erkek kardeşimle paylaşmıştım. O da bana aynı şekilde iyi döndü, anlayışla karşıladı. Daha sonra kuzenlerim öğrendi. Herkes öğrenmişken, ben de annemden babamdan saklamak istemedim. Onlara açıldım. Önce tabii ki psikologa götürdüler. Yapacak bir şey sonuçta, kızları bir kızı seviyor, ne yapabilirsin ki? Sevgi sonuçta yani.

5. "Erkeklerde, yani gay'lerde aktif-pasif olayları var. Lezbiyenlerde nasıl oluyor?"

Esin: İkimiz de kızız sonuçta. Olay bu olduğu için. Tabii maskülen kadınlar da var. Erkek, erkeksi tabirine ben çok bakmıyorum.

İpek: Olay erkeğin olmaması zaten! 

Esin: Erkeksi tabirini çok doğru bulmuyorum. Maskülen, feminen olabilir ama sonuçta iki feminen ya da iki maskülen kadın da birlikte olabilir. İlla bir maskülen taraf, feminen taraf aranması gerekmiyor. Bizde yok mesela...

6. "Hanginiz daha baskın?"

İpek: Ben biraz sert görünüyorum, soğukkanlı gözüküyorum ama çocuğum. O daha baskın.

Esin: Baskın demeyelim de daha korumacı, daha olgun düşünebilen.

7. "Çocuk düşünüyor musunuz?"

İpek: Çocuk düşünüyoruz ama şu ülkede, şu şartlarda, toplumun verdiği şartlarda tabii ki olmaz. Şimdilik... Sadece bizim isteğimizle olacak şey de değil. İleride o şartları yerine getirebildiğimiz zaman maddi durumumuzu, belki ülke değiştirip olabilir tabii ki...

Esin: Bir de bu ülkede olduğu için çocuk da rahat edemez. Yurt dışında yaşarsak daha mümkün...

8. "İleride biseksüel olduğunuzu anlarsanız, ne yaparsınız?"

Esin: Heteroseksüellerde de aynı şekilde; birine aşıksan gözün sadece onu görüyor. İpek'e aşıksam, lezbiyen ya da biseksüel kalıbına girmiyorum. İpekseksüel, sadece onu görüyorum!

9. "Homofobik tepkiler sizi ne derece etkiliyor ya da nasıl tepkiler alıyorsunuz?"

İpek: Biz aslında rahatsız olmamak için sokakta el ele tutuşmayız, arkadaş gibi kol kola gezeriz. Dışarıda yapmak istediğimiz şeyleri evde yapıyoruz.

Esin: Amsterdam'da çok rahattık mesela. Burada peşimize takılan oldu daha önce. Laf attılar.

10. "Hayallerinizde neler var?"

İpek: Bir tane köpeğimiz olsun, evimiz olsun, insanlar bizi rahatsız etmesin, birkaç arkadaşımızla mutlu bir hayatımız olsun.

İçindeki her şeyi cesurca döken ve birbirlerine aşkla bakan Esin ile İpek'e mutluluklar diliyoruz. Çok tatlısınız kızlar! ❤️

Videonun ilk bölümü için: 👇

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
herginedio

Netflixte dizi seyrediyorum sandım,

smile2die

Esin ismini 3 kere Eşim diye, okudum bende mi sorun var neyse mutluluklar. :)

serkanrushid

Nice fashion you middle eastern girls got there.

hakan-akkus

homofobik değilim. herkesin hayatını gönlünden geçtiği gibi yaşaması gerektiğini düşünüyorum. fakat bu tarz ilişkilerin popüler olmasına, herkesin gözüne sokulmasına, normalleştirilmesine karşıyım. bu bir moda değil. eşcinsellik insanların tercih edebileceği bir yaşam biçimi gibi sunulması hoş değil.

ilay-tokdemir

normal olan bir şeyin normal değilmişçesine normalleştirilmeye çalışılması hoş değil evet.

hakan-akkus

normal olmayan bir şeyin normalleştirilmeye çalışa çalışa başarılı olup sizin tarafınızdan normal bir şeymiş gibi kabul edilmesi de normal değil. tam olarak anlatmaya çalıştığım şey de bu.

serdarzz

Aşkın cinsiyeti yoktur.. Mutluluklar....

Görüş Bildir