Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Koşun, Ay’a Rakip Var! Karşınızda Dünyamızın Yepyeni Uydusu 2016 HO3

398PAYLAŞIM

Geçen yıl araştırmacılar gezegenimizin uydusu sayılabilecek 2016 HO3'ü gözlemlemişlerdi. Bununla ilgili yeni ve daha detaylı gözlemler Annual Division for Planetary Sciences Meeting'de sunuldu ve 2016 HO3'ün uzay çöplüğü değil asteroid olduğu doğrulandı.

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/earths-n...

2016 HO3'ün kendine özgü bir yörüngesi var.

Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 38-100 katı kadar hareket ederek Güneş'in yörüngesinde ve Dünya-Ay sisteminde dönüyor. Bu da başlangıç noktasını karmaşık bir hale getiriyor.

2016 HO3'ü anlamak için Arizona Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Doktor Vishnu Reddy ve ekibi doğaçlama gözlem yapmaya karar veriyor.

Ölçüsünü hesaplayamıyorlar - kesinlikle 100 metreden fazla değil- ancak bir saat içerisinde kendi ekseninde 2 kere döndüğünü ve asteroid gibi ışığı yansıtabildiğini belirtiyorlar.

"HO3'ün küçük olması onu, Dünya'ya yakınken üzerinde çalışılması zor bir hedef yapıyor." diyor Reddy ve ekliyor:

2016 HO3, sol üstte

Gözlemlerimiz HO3'ün eksenini 28 dakikada tamamladığını ve asteroidlere benzer materyallerden oluştuğunu gösteriyor.

2016 HO3, Dünya'nın sahip olduğu 5 uydumsudan (quasi-satellite) biri ve en sabit yörüngeye sahip olanı.

Bu nesneler neredeyse uydular çünkü yörüngeleri tam olarak sabit değil ve zamanla önemli ölçüde değişebilir. Ama 2016 HO3'ün yörüngesi yüzyıllardır sabit olabilir.

Eğer 2016 HO3'ü araştırmanın nasıl kolay olacağını saptamak ve hatta maden çıkarmak istersek göreceli olarak bu kadar yakın olması işleri kolaylaştıracaktır.

LBT Gözlemevi'nin direktörü Christian Veillet:

Dünya'ya yakın olan nesnelerden bildiğimiz kadarıyla ulaşması en kolay olanlar bu tür cisimler, bu sebeple keşifler için uygun hedefler oluyorlar. 8.4 metrelik aynaların binöküler ayarlamalarıyla, LBT Dünya'nın bu yoldaşlarının özelliklerinin belirlenmesi için uygun bir hale geliyor.

Kim bilir belki de daha iyi teleskoplarla, bu cisimlerin düşündüğümüzden çok daha fazla olduğunu öğrenebiliriz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
apocrypha

Ayın yerini tutamaz...

Görüş Bildir