Görüş Bildir
Haberler
Kolombiyalılar Tarihi Barış Anlaşmasına 'Hayır' Dedi

Kolombiyalılar Tarihi Barış Anlaşmasına 'Hayır' Dedi

FreiGeist
02.10.2016 - 12:58 Son Güncelleme: 03.10.2016 - 14:25

Kolombiya'da FARC ile hükümet arasında 52 yıllık iç savaşı bitirmek için imzalanan barış anlaşması referandumda reddedildi. Sandıktan yüzde 50.2 ile 'hayır' oyu çıktı. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, 'Bu oylama, Kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim' dedi. FARC tarafından da görüşmelere devam etme sinyali geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kolombiya halkı, 1964'ten beri FARC ile güvenlik güçleri arasında devam eden, 250 bine yakın kişinin ölümüne ve 6 milyon kişinin yerlerinden olmasına yol açan çatışmaları bitirmek için hafta başında Cartagena kentinde imzalanan anlaşmayı referandumla oyladı.

Referandumdan çok az farkla "hayır" oyu çıktı

Referandumdan çok az farkla "hayır" oyu çıktı

Sandıkların kapanmasından yaklaşık iki saat sonra açıklanan resmi olmayan sonuçlara göre, yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,2 anlaşmaya 'hayır' dedi. Yüzde 49,8 'evet' oyu çıktı. Aradaki farkın yalnızca 60 bin civarında olduğu hesaplanıyor.

Sonuçların belli olmasının ardından 'Hayır' kampanyasının merkezinde toplanan çok sayıda Kolombiyalı sevinç gösterisinde bulundu.

52 yıldır süren çatışmaları bitirmeyi öngörüyordu

52 yıldır süren çatışmaları bitirmeyi öngörüyordu

Hükümet ile FARC arasında imzalanan anlaşma 52 yıldır güvenlik güçleri ile Marksist-Leninist FARC gerillaları arasındaki çatışmaları bitirmeyi öngörüyordu. Anlaşmaya göre FARC silah bırakacak, siyasi bir yapıya bürünecekti.

Kırsal bölgelerdeki halkın barış anlaşmasına karşı çıktığı belirtiliyordu

Kırsal bölgelerdeki halkın barış anlaşmasına karşı çıktığı belirtiliyordu

Referandumdan önceki kamuoyu yoklamaları 'evet' oylarının yüzde 66 gibi yüksek bir oranla önde gittiğini gösteriyordu. Ancak anketlerin büyük şehirlerde yapıldığı, özellikle FARC şiddetinin görüldüğü kırsal bölgelerdeki halkın barış anlaşmasına karşı çıktığı belirtiliyordu.

250 bine yakın kişinin öldüğü, 6 milyon kişinin yerlerinden olduğu söyleniyor

250 bine yakın kişinin öldüğü, 6 milyon kişinin yerlerinden olduğu söyleniyor

Kolombiya’da 1964'ten bu yana FARC ile hükümet arasında süren iç çatışmalarda 250 bine yakın kişinin öldüğü, 6 milyon kişinin yerlerinden olduğu söyleniyor.

'Evet' denmesi durumunda ülkede birçok yenilik görülecekti

Anlaşmaya göre, FARC'ın 7 bini bulan üyesi BM gözetiminde silahlarını bırakacak, daha çok dağlık ve kırsal alanlarda bulunan örgüt üyelerinin entegrasyon süreci başlayacaktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anlaşmaya "hayır" diyenlerin esas gerekçesinin metinde yer alan bazı hükümler olduğu ifade ediliyor.

Anlaşmaya "hayır" diyenlerin esas gerekçesinin metinde yer alan bazı hükümler olduğu ifade ediliyor.

Bunların başında FARC gerillalarının kurulması öngörülen özel mahkemede suçlarını itiraf etmeleri halinde hapis cezası yerine bir çeşit “kamu hizmeti” ile topluma entegre edilmesini sağlayacak maddeler geliyordu.

Barış için yeniden görüşme sinyalleri

Barış için yeniden görüşme sinyalleri

Halkın hükümet ile gerilla örgütü FARC arasındaki barış anlaşmasını beklenmedik şekilde reddetmesinin ardından hem hükümet hem de örgütten yeniden görüşme sinyalleri geldi.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında 4 yıl süren müzakerelerin ardından geçen hafta imzalanan barış anlaşmasına halkın çok az farkla onay vermemesi üzerine Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında halkın 'hayır' cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.

'Vazgeçmiyorum, görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim'

'Vazgeçmiyorum, görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim'

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos

İçeriğin Devamı Aşağıda

Santos, barışı aramaya devam edeceğini belirterek, FARC ile 4 yıl boyunca barış görüşmelerini sürdüren müzakere ekibini örgüt liderleri ile yeniden görüşmeleri için hemen Küba'ya göndereceğini bildirdi.

Santos, ayrıca barış anlaşmasına 'hayır' görüşünü savunanların lideri eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe dahil ülkedeki diğer kesimlerle yeniden müzakerelere başlamaya bugünden itibaren görüş alışverişi yapacağını duyurdu.

Santos, 'Bu oylama, Kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim.' dedi.

'Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak'

'Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak'

FARC tarafından da görüşmelere devam etme sinyali geldi. Örgütün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 'Kalplerimizdeki sevgi çok büyük. Sözlerimizle ve eylemlerimizle barışa ulaşabiliriz.' ifadesine yer verildi.

FARC lideri Rodrigo Londono da referandumda barış anlaşmasına 'hayır' çıkmasına rağmen örgütün barış arzusunun devam ettiğini belirtti.

'Timochenko' olarak bilinen Londono, 'FARC, geleceği inşa etmek için sadece sözleri silah olarak kullanmaya olan niyetini tekrar etmektedir. Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak' açıklamasını yaptı.

Belirsizlik oluştu

Belirsizlik oluştu

Görsel: Al Jazeera

Hem hükümet kanadı, hem de FARC'ın açıklamaları doğrultusunda ağustos ayında ilan edilen ateşkesin devam edeceği belirtiliyor. Ancak 4 yıllık görüşmelerin ürünü olan barış anlaşmasının reddedilmesinden sonra Kolombiya hükümetinin nasıl bir yol izleyeceği henüz tam olarak bilinmiyor.

Kolombiya Devlet Başkanı Santos, halkın sürpriz şekilde onay vermediği anlaşmanın oylandığı referandum öncesindeki açıklamasında, 'hayır' çıkması halinde bir B planı bulunmadığı, bunun yeniden savaşın başlaması anlamına geleceğini söylemişti.

Ancak 'hayır' sonucunun ardından yeniden müzakere zemini arayacağını ve muhalefet ile istişare edeceğini açıklaması gözleri muhalefete çevirdi.

Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin öncülük ettiği 'hayır' kanadı, barış anlaşmasıyla örgüte çok fazla taviz verildiğini savunuyordu.

Özellikle FARC üyelerinin yargılanması için kurulması öngörülen özel mahkemede örgüt üyelerinin suç işlediklerini kabul etmesi durumunda hapis cezası almayacak olması halkın büyük bölümünün tepkisini çekiyordu. 'Örgütün işlenen onca suçun ardından ceza almadan kurtulacak' olmasını eleştiren 'hayır' tarafları bunu kabul edilemez buluyordu.

Hükümet ile FARC arasında yeniden bir müzakere sürecinin başlaması halinde müzakerelere Kolombiya muhalefetinin tam olarak dahil olup olmayacağı, olursa muhalefetin taleplerine FARC'ın nasıl karşılık vereceği belirsizliğini koruyor.

AA, Al Jazeera ve BBC Türkçe

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
137
45
24
20
18
15
13
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Remzi Boldon

Boşuna umutlanmayın. PKK anlaşabileceğiniz bir yapı değil.

Deniz Elli

Darisi Başımıza.

Marvel William

Ülkemize de bekliyoruz umutla... 52 yıla kadar bekletmeyin