Kolombiya'da FARC Tarihe Karışıyor: 6 Madde ile Barış Anlaşmasının İçeriği

 > -

Kolombiya ordusu ile FARC arasında 1964'ten bu yana süren silahlı çatışmaları sona erdiren anlaşma geçtiğimiz ağustos ayı sonunda Küba'da imzalanmıştı. Varılan anlaşmanın 2 Ekim'de referanduma sunulması beklenirken, Avrupa Birliği de FARC’ın terör örgütleri listesinden çıkarılacağını açıkladı. 

İşte 6 madde ile FARC ile Kolombiya hükümeti arasındaki anlaşmanın içeriği...

Kolombiya hükümeti ile solcu gerilla örgütü FARC arasındaki barış anlaşmasıyla Latin Amerika'nın en eski anlaşmazlığına son verilmiş olacak.

Deutsche Welle, Dört yıldır müzakere edilen ve ekim ayında referanduma sunulacak olan anlaşmanın 6 önemli başlığını derledi.

1. Ateşkes ve silahsızlanma

Kolombiya hükümeti Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile temmuz ayında nihai ateşkes ve asilerin silahsızlandırılması konusunda anlaştı. 7 bin dolayındaki FARC militanı gizlendiği yeri terk edecek ve ateşkesi denetleyen Birleşmiş Milletlerin (BM) gözetiminde silahlarını teslim edecek.

2. Mağdurlara adalet

Tarafların anlaşmazlık süresince işledikleri suçlara bakmak üzere özel mahkemeler kurulacak. Güvenlik güçlerinden ve silahlı asilerden hesap sorulacak. Cinayet, adam kaçırma, ırza geçme, işkence ve sürgün zanlıları, aralarında 10 da yabancı hukukçunun bulunduğu 48 hakim tarafından yargılanacak. Suçlu bulunanlar 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Hafif suç işlemiş olanlar af edilecek.

3. Uyuşturucu ticareti

1980'li yıllarda uyuşturucu ticareti Kolombiya'daki anlaşmazlığın daha da şiddetlenmesine yol açmıştı. 2014 yılının mayıs ayında asiler denetledikleri topraklarda uyuşturucu yetiştirilmesini yasaklamaya hazır olduklarını açıkladılar. Hükümet, kokainin ham maddesi olan koka ve benzeri ürünleri yetiştirmekten vazgeçen çiftçilerin destekleneceğini ve uyuşturucu bağımlılarının tedavi edileceğini duyurdu. Kolombiya dünyanın en fazla uyuşturucu üreten ülkeleri arasında yer alıyor.

4. Silahsız siyaset

Solcu gerilla örgütü siyasi parti kurarak seçimlere katılabilecek. 268 Kongre üyeliğinden asilere geçici kontenjan açılacak. Hükümet ayrıca FARC temsilcilerini silahlı saldırılardan korumayı da taahhüt etti. 1980 ve 90'lı yıllarda FARC'a yakın Yurtsever Birlik'in 3 bin dolayındaki mensubu yarı askeri örgütlerce katledilmişti.

5. Toprak reformu

Gerilla örgütü 1964 yılında toprak ağaları ile mücadele etmek ve devletin şiddetine maruz kalan köylüleri savunmak amacıyla kurulmuştu. Planlanan toprak reformuyla köylülerin toprak işletebilmesi ve kredi alabilmesi mümkün olacak. Reformun gerçekleştirilebilmesi için yüksek yatırım yapılması gerekecek.

6. Referandum

Barış anlaşmasının Kolombiya halkı tarafından onaylanması gerekiyor. Anlaşma, 2 Ekim'deki referandumda halkın kabul etmesi şartıyla yürürlüğe girecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBirleşmiş MilletlerTerörUyuşturucu
Görüş Bildir