Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Klişe Poz Çekmeyen Fotoğraf Makinesi Üretildi

50PAYLAŞIM

Şehirdeki en sevdiğiniz mekanın fotoğrafını çekip Instagram'a koyuyorsunuz, beğeniler geliyor, buraya kadar her şey güzel. Ama sonra bir bakıyorsunuz ki, aynı fotoğraftan, aynı açıdan, aynı filtreden 15 tane daha. İşte buna son verecek fotoğraf makinesi, Camera Restrica karşınızda.

Philipp Schmitt tarafından üretilen bu hınzır kameranın arkasındaki basit cümle bu: "klişelere hayır"

Alman tasarımcı, sahibinin sadece ve sadece orijinal fotoğraflar çekmesine izin veren bir fotoğraf makinesi üretti.

Üzerinde internet ve GPS bağlantısı bulunan kamera, daha önce çekilen fotoğrafların GPS verilerini internet üzerinden kontrol ederek kullanıcının bulunduğu yerde çekilen kare sayısını görsel ve işitsel olarak aktarabiliyor.

Deklanşörü Otomatik Olarak Kapatıyor

Bulunulan noktada daha önce çok fotoğraf çekildiyse yüksek frekanslı bir ses çıkaran fotoğraf makinesi, aynı açıdan çekim yapmak istendiğinde deklanşörünü kapatabiliyor. Bu sayede kullanıcısının klişe fotoğraflar çekmesini engelliyor.

Flickr ve Panoramio üzerinde bulunan fotoğrafların GPS verilerini kontrol edebilen fotoğraf makinesi, kullanıcısının bulunduğu yerin verileriyle internetten topladığı bilgileri karşılaştırıyor. Eğer bulunulan ortamda çok fazla fotoğraf çekildiyse deklanşörünü kapatan cihaz deneysel bir çalışmanın ürünü.

Üç Boyutlu Yazıcı Aracılığıyla Üretildi, Henüz Konsept Aşamasında

Schmitt’in ürettiği kamera, 3 boyutlu yazıcıdan basılarak üretildi ve şimdilik gerçek fotoğraflar çekmiyor. Ama integrasyon sensörleri, mercekler, vizör üzerine çalışması devam ediyor. Makine, Flickr ve Panorami'den beslenen GPS verileriyle lokasyonların popülerliğini ölçerek fotoğrafın kaderini belirliyor. Belirlenen lokasyonda, bulunduğunuz konumun 35 metre açısı dahilinde, 35'den fazla fotoğraf paylaşılmışsa, çekeceğiniz fotoğrafın popüler olduğuna karar verip makineyi blokluyor.

Fotoğraf makinesi ile ilgili detaylı bilgi fotoğrafçı Philip Schmitt’in resmi Vimeo sayfalarındaki videoda yer alıyor:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir