Keçiören Bebesiyiz Gardaş! Ankara'nın Keçiören'inde Yaşayanların Çok İyi Bildiği 13 Detay

19bPAYLAŞIM

Her yerli olmak başka da Ankaralı olmak ayrı bir güzel. Evet belki denizi yok, evet belki gri geliyor ama o size göre öyle... Özellikle şahsına münhasır ilçelerinin özellikleri saymakla bitmez. Biz şimdilik Keçiöreni ve Keçiörenliliği ele aldık. Bakalım doğru mu yapmışız?

1. Keçiören'in kendine has kilim desenli apartmanları meşhurdur. Bu mimari eğer Türkiye geneline yayıldıysa, çıktığı yer kesinlikle Keçiören'dir.

2. Adres tarif edilmesi gerektiğinde ilçenin merkezinde bulunan şelale üzerinden tarif yapılır. Gündüz ayrı, akşam ayrı bir havası vardır bu şelalenin.

3. Herhangi bir Keçiören sakinine "A Takımı" dediğiniz vakit hiç kimsenin kafasında o meşhur dizi belirmez.

4. Yazın her üç sokaktan biri elektro bağlamalı düğünlere, kına gecelerine ev sahipliği yapar; ortam şenlik havasına döner.

5. AVM denildiği zaman akla ilk önce Antares, Forum gibi yerler gelir; diğerleri daha arka planda kalmıştır.

6. Uzun yıllardır bitmeyerek Keçiörenlileri dert sahibi yapmış bir adet metrosu vardır. Hatta başbakan Binali Yıldırım "Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, hiç bitmesin" diye esprisini bile yapmıştır.

7. Aslında kimsenin keçi ördüğü yoktur. Resmi kayıtlara göre kiçi (küçük) viran, kelimeleri bugünlere Keçiören olarak gelmiştir.

8. Dutluk, Etlik, Asfalt, Şose, Gazino gibi semtlerin isimleri, bilmeyen için ilginç gelebilir ama bir Keçiörenli için oldukça sıradandır.

9. Fatih Köprüsü'nde trafiğin açılmasını beklemiş her Keçiörenli, hayatının en büyük sabır sınavlarından birini vermiş sayılır.

10. İnsanların birbirlerine isimleri yerine GARDAŞ diye hitap ettiği en önemli Ankara ilçesi Keçiören'dir.

11. Mahalle kültürünün gittikçe yok olduğu günümüzde, Keçiören sokaklarında oyun oynama şansı yakalayan binlerce çocuk bulursunuz.

12. Çok fazla park ve bahçe olduğu için insanlar özellikle yaz aylarında buralarda uzun saatler geçirir. Akşam geç saatlere kadar bile çay içilip çekirdek çitlenir.

13. "Ankara'nın bağları da büklüm büklüm yolları"nın büyük kısmı Keçiören'in eski halidir çünkü burası uzun yıllar önce meyve bahçelerinin, üzüm bağlarının olduğu küçük bir sayfiye yeriydi.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
caglar-iyice

Ankara bana göre gelişememiş koca bir köy bir tek Çankaya var adam akıllı o da yıllardır chp de olduğu için çomarlar daha oraya sirayet edemedi...

caglar-iyice

:))

frost

Keçiören bebesi kalın, hatta mümkünse ordan herhangi bir iletişim yoluyla dahi dışarıya çıkmayın.

klemenjero

a takımı ne?

himinini

parkta içki içenleri, kız-erkek oturanları döven gruplar. beyinleri yoktur genelde, olan da kullanmayı bilmez.

himinini

bizi dövdüler de oramdan üflüyorum tatlım

himinini

olmadı azizim. o meşhur araçlarından inip dövdüler. sen bi git bakalım geç saatte kurtuluş parkına çekirdek çitlemeye n'oluyo.

osuranboga

Yaw bu şehri sevenler neresini seviyor anlamadım. Ben her metre karesinden nefret ediyorum.

himinini

istanbul'u sevmesi kolay, ankara'yı sevmesi zordur. istanbul yavşak arkadaş gibidir. herkesin yüzüne güler ardından konuşur, ankara ise kendi gibidir. çirkinliğini saklayacak sinsiliği yoktur, çünkü dürüsttür. ankara'yı sevenler neden sevdiklerini iyi bilirler. istanbul'un kolpalığı yok, benim en iyi sebeplerimden biri bu.

osuranboga

Yaw bırak edebiyat yapmayı.:D sizde biliyorsunuz sevilecek bitarafı olmadığını :D

himinini

tabi yok. göt gibi şehir, ama sevecek bir şey buluyor insan. tunalı'yı, seymenler parkını falan seviyoz. dediğimde ciddiydim, istanbullular çok kolpa oluyor. kendini avrupalı sanmalar falan. ankara'da her şey daha net ve dürüst işliyor en azından. devletin şiddeti de, insanları da, şehirin kendisi de. iki şehrin ritimleri de sundukları da farklı. gezi parkı istanbul'da değil de ankara'da olsa bence bu kadar isyan bile olmazdı. çünkü istanbul insanı kol-paaaa. yoksa sokayım ankara'ya, en iyisi izmir (tabii ki şaka)

mistral

Ankarayı sevmezsin, sevdiğin Ankara'da olur, ha bu arada İstanbul yiğidin maymun olduğu yerdir.

tulin-eroglu

ören örmekten gelmiyor.. şehir demek.. keçi de ankara keçisi..

kaiki

kim dedi sana ören şehir demek diye

selda-altunbas

ören kent kalıntısı, eski yapı anlamındadır.

Görüş Bildir