Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kârlı Bir Şirketi Batırmayı Becermenin 10 Dahiyane Adımı

 > 
895PAYLAŞIM

Dünya Bankası verilerine göre ülkemizde kurulan şirketlerin %37’si ilk bir yıl içerisinde, %80’i ise ilk beş yıl içerisinde kapanıyor. İlk beş yıl içerisinde kapanan şirketlere (%80’lik kısım) baktığımızda, bir çoğunun doğru yatırımlar yapmasına ve kârlı olmalarına rağmen kapandıklarını görüyoruz.

Bu galeriyi okurken “Daha neler" diyeceğinize eminiz; "Böyle basit hataları kim yapar yahu?” Buyrun üst paragraftaki %80’lik kısmın hataları.

Kaynak: http://www.hbrturkiye.com/blog/strateji/...

1. Bir periyot içerisinde girecek ve çıkacak nakitlerin denge durumuna bakmayın.

Planlanan belirli bir dönem içerisinde işletmenize girecek ve çıkacak tüm nakitleri listelemez ve ödemelerle tahsilatların dengeli olup olmadığını kontrol etmezseniz işiniz çok kolay.

2. Üç ay vadeli hammadde alın ve altı ay vadeli bir satış planlayın.

Hammaddenin satın alma vadeleri ile, satılan ürünlerin tahsilat vadelerinin uyumlu olmasının ne lüzumu var?

3. Ödeme vadeleri için nakit akışlarını kontrol etmeyin.

Hangi dönemlerde ne kadar ödemeleriniz var; ve bu ödemeler için yeterli nakit girişi var mı? Bizce de böyle bir şeyi kontrol etmek gereksiz.

4. Çok fazla sabit gideriniz olsun.

Sabit giderleriniz az, değişken giderleriniz fazlayken (+)'da kalma olasılığınız çok yüksek. Giderlerinizi, satışlar düştükçe düşecek, satışlar arttıkça artacak biçimde oturtursanız batmayı başaramazsınız.

5. Acil nakit ihtiyacı ihtimaline karşı kenarda paranız olmasın.

Örneğin Apple, Samsung gibi şirketler telif hakları, tazminat ödemeleri, şirket satın almaları gibi amaçlarla varlıklarının bir kısmını nakit olarak hesaplarında tutarlar. Apple için bu tutar 30 milyar dolar civarındadır. Ama zaten siz Apple değilsiniz.

6. Ekonomik göstergeleri ve merkez bankası para politikalarını takip etmeyin.

Özellikle faizler ve enflasyon rakamlarından haberiniz olmasın. Yüksek
enflasyonun, satışı yaptığınız tutarın o günkü değeriyle tahsilat yaptığınız günkü değeri arasında bir fark ortaya çıkaracağı gerçeğini hesaba katmayın. Tabii ödemelerinizde de.

7. Yıllık olarak yapılan bütçe tahminleriniz üstünkörü olsun.

Doğru bir bütçelendirme yıllık olarak planlanır; sonrasında çeyreklere ve günlere indirgenir. Böyle kritik bir noktayı üstünkörü ele alın. Bu sayede bütçeyi yanlış tahmin eder ve geniş geniş sapmalar yaşayabilirsiniz.

8. Ödeyemeyeceğiniz kredi taksitlerinin altına girin.

Şirketinizin ayda sabit 100 TL pozitif akış yarattığını varsayalım. Yıllık olarak 1.200 TL’lik bir pozitif akışınız var demektir. Diyelim 2.000 TL’lik finansman ihtiyacınız doğdu ve %8 faiz oranıyla 18 ay vadeli banka kredisi aldınız. Bu durumda ödenmesi gereken tutar toplam 2.160 TL ve aylık ödeme tutarı ise 120 TL oluyor. 100 TL sabit paranız varken 120 TL kredi taksidi ödüyor olmayı gerçekten iyi düşünmüşsünüz.

9. Finans departmanına üvey evlat muamelesi yapın.

Bütün kârı satış ve pazarlamaya yatırın. Finansal yönetim politikaları ve bu politikaları uygulamak için kullanılabilecek yeni sistem ve yazılımlara kulak tıkayın. Excel nelerine yetmiyor?

10. Nakit giriş-çıkışının operasyonel planlamasını yapmayın.

Ödemelerinizi mümkün olduğunca kısa vadeli tutup, alacaklarınızı ise mümkün olduğunca uzun vadelere yayın. Böylelikle iş yaptığınız herkes sizi çok sevecektir, orası kesin.

KISSADAN HİSSE

Ülkemizdeki ortalama şirket yaşam süresi 12 yıl. Sadece 12 evet.

İhsan Şahin

Harvard Business Review Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
peter-jade

Eğer İş veya Kişisel Kredi ihtiyacınız var mı? Biz yıllık% 3 faiz oranıyla herhangi bir birey ve şirketlere 100,000,000 TL'ye TL1000 gelen kredi vermek. Daha fazla bilgi için, E-posta adresi: secure.funds3@gmail.com

clubbersoner

Bizde şirketlerin erkenden hayata veda etmesinin en önemli sebepleri, profesyonel davranmak yerine günü kurtarmaya çalışmak, kendinden başka kimsenin fikrine önem vermemek, özellikle akraba şirketi ise aile üyelerinin (bilhassa şirket ortaklarının eşlerinin) şirket işlerinden uzak tutulamaması ve ülkemizin en büyük sorunu olan insan ilişkilerinin ahbap çavuş şeklinde olmasıdır.....

streetkedisi

Özellikle patron şirketi hakimiyetinin yüksek olduğu ülkemizde 1-Ben titanım sadece benim dediğim olur , kontrol manyaklığı seviyesinde her işin yöneticisi benim üslubunuzdan taviz vermeyin 2-İşi profesyonellerle değil iş bilmeyen akraba tayfası ile doldurun örneğin bir IT şirketine DBA olarak kimya mühendisi yeğeninizi alın, adam 3 senenin sonunda kalkıp size table nedir diye sorsun 3-Hizmet sektöründe öyle sözleşmeler yapın ki sadece ürünü sattığınızda para alın ve sonra herhangi bir geliştirme vs için ücret talep etmeyeceğinizi sözleşmede iyice belirtin cayma hakkınızın olmadığını da ekleyin 4-Planlı çalışmanın önemini görmezlikten gelin, her işi elemanlarınızı günlerce ofiste tutacak şekilde son dakikaya bırakın 5-Çalışanlarınızı insan değil robot olarak görün, ne resmi ne dini bayramlarda bile izin yapmalarına imkan tanımayın.

witcher

6-Yeniliklere haram diyin, güncellikten yoksun kalın 7-Ben Titanım alayınızı titi... deyin :) 8-Sadece benim dediğim dedik çaldığım düdük nakaratını tekrarlayın 9-Düdük makarna ve kaliteli kömürden taviz vermeyin 10-Eştir dosttur deyip işlerini ucuza yapın, milleti "aaaa bana da mı Hüsnü"moduna sokun. Tebrikler şu an balığınız yan gidiyor.

streetkedisi

Emekliliğimde yazacak kitabım hazır zaten "Benim patronum bir melekti!!!!!" :)))

witcher

Allah uzun ömür versin. :p Bizimkisi entellektüel takılıyor.

streetkedisi

Aman benim eski süper iş bilen!!! de öyle idi. onlar daha beter zaten, duygularını aldırmış olmayı meziyet sanıyorlar ve ben her şeyi çok iyi bilirim havaları daha yoğun derecede oluyor.Ya da biz çok şanssızdık kötü örneklere denk geldik bilemiyorum.

witcher

Egosu tavan demek ki, konuşmayı bilmeyen adamlar ceplerine iki kuruş girince kendilerini adam zannediyorlar işte. Dededen kalma bağ, bahçe ile tatmin olmaya çalışan kromenler.

ahmetcan.oral.5

Çoğu şirket patron şirketi olduğu için daha çoook gider böyle.

aydinyilmaz23

bence gereksiz olmuş ama yine de emek...

klemenjero

yani, asla bir şirketin olmayacaksa eğer senin için gereksiz tabi.

aydinyilmaz23

Şuan şirket varisiyim.

klemenjero

Bol kazanç sağlarsın umarım.

aydinyilmaz23

Teşekkürler.

Görüş Bildir