İzlemeyen Kalmasın: IMDb'ye Göre Son 25 Yılın En İyi Filmleri

22PAYLAŞIM

Birbirinden güzel bu filmlerden hangilerini izlediniz? 

Not: Açıklamalar Sinemalar ve Beyazperde sitelerinden derlenmiştir.

1. The Dark Knight (Kara Şövalye) - 2008

IMDb: 9.0

The Dark Knight'da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. 

Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

2. The Lord of the Rings: The Return of the King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü) - 2003

IMDb: 8.9

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Tek yüzüğün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor. Sauron'un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor'a adım adım yaklaşmaktadırlar.

Tek yüzük yok edilmelidir ve iyilik bunun için savaşmaya hazırdır. Ancak Tek yüzüğü sahiplenmek, kimi zaman taşıyanına daha cazip gelebilir.

3. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği) - 2001

IMDb: 8.8

Çok eski çağlarda Elf demircileri, güç yüzüklerini sihirli ustalıklarıyla yapmış ve Karanlıkların Efendisi Sauron, bu yüzükleri işleyip kendi gücüyle doldurmuştur. Daha sonra kendisinden çalınan, diğer tüm yüzüklere hükmeden, Tek Yüzüğü bütün gücüyle tüm Orta Dünya'da aramasına rağmen bulamamıştır.

Frodo ve arkadaşları, diğer ırklardan gelen arkadaşlarıyla birlikte yüzük kardeşliğini oluşturur ve hepsi bu yolculukta büyücü Gri Gandalf'ı izler.

4. Fight Club (Dövüş Kulübü) - 1999

IMDb: 8.8

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile...

Durden, Jack'in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack'i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan 'Dövüş Kulübü' ile tanıştıracaktır.

5. Inception (Başlangıç) - 2010

IMDb: 8.7

Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, onun uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. 

Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız 'başlangıcı' tamamlayabilirse.

6. The Lord of the Rings: The Two Towers (Yüzüklerin Efendisi: İki Kule) - 2002

IMDb: 8.7

İki kule, Emyn Muil tepelerinde başlar. Yollarını kaybetmiş Hobbitler Frodo ve Sam, esrarengiz Gollum'un kendilerini takip ettiğini fark ederler ve onu kıskıvrak yakalarlar. Bir zamanlar bir Hobbit olan ve beş yüz yıl sahip olduğu Yüzük tarafından bozulup bir yaratığa dönüştürülen Gollum, kendisini serbest bırakmaları karşılığında Hobbitleri Mordor'un Kara Kapıları’na götürmeye söz verir. Frodo ve Sam başka şansı kalmadığı için Gollum'u izler.

7. The Matrix (1999)

IMDb: 8.6

Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik...Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo, son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. 

Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor... Nedir bu Matrix?

8. City of God (Tanrı Kent) - 2002

IMDb: 8.6

1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “Tanrıkent”te organize suçun destansı tarihi. Film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder. 

80’lerin başlarında “Tanrıkent”i çeteler arası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp “eskilerin” yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır...

9. Life Is Beautiful (Hayat Güzeldir) - 1997

IMDb: 8.6

1930'ların İtalya'sında Guido adındaki tasasız, kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirdeki güzel kadına kur yapıp onunla evlenerek bir peri masalı başlatır. Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya'yı Alman güçleri istila edene kadar birlikte mutluluk içinde yaşarlar. 

Ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun Yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile Guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir. Bu oyunun kazanma ödülü ise bir tanktır.

10. Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarmak) - 1998

IMDb: 8.5

II. Dünya Savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister. Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan'ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır. Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

11. Spirited Away (Ruhların Kaçışı) - 2001

IMDb: 8.5

Babasının işi nedeniyle yeni bir şehre taşınmak zorunda kalan 10 yaşındaki Chihiro bu duruma çok üzülmektedir. Fakat bu yolculuk hiç ummadığı kadar ilginçliklerle dolu olacaktır. İlk olarak Chihiro’nun anne ve babası mola verdikleri yerdeki yemekleri yiyince domuza dönüşürler. Chihiro anne ve babasına yardım etmek isterken ortalık hayaletlerle dolar

Hayatta kalmak için, kendisini hayaletlerin kaldığı bu otele kabul ettirmek zorundadır. Burada hayaletlerin gizemini çözerken aynı zamanda esrarengiz Haku ile de aşkın büyüsünü de keşfedecektir.

12. Interstellar (Yıldızlararası) - 2014

IMDb: 8.5

Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüz yüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucan deliği, tüm insanlık için umut olur.

Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı hem de cesur olmak zorunda kalacaklardır.

13. The Green Mile (Yeşil Yol) - 1999

IMDb: 8.5

Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb'un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. 

Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey'in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

14. Parasite (Parazit) - 2019

IMDb: 8.5

Kim-woo Kim Güney Kore’de isimsiz bir şehrin kenar mahallesinde ailesi ile beraber yoksulluk içinde yaşamaktadır. Bir gün Kim-woo’nun varlıklı arkadaşı Min-hyuk aileyi ziyarete gelir ve hediye olarak elinde bulundurana şans ve zenginlik getirdiğine inanılan bir taş verir. Bir iş görüşmesine de yönlendirilen Kim-woo ve ailesinin hayatı değişmek üzeredir.

15. The Pianist (Piyanist) - 2002

IMDb: 8.5

Wladyslaw Szpilman, Polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü.

Bu yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

16. American History X (Geçmişin Gölgesinde) - 1998

IMDb: 8.5

Derek Vinyard, babası zenciler tarafından öldürülen bir Neo-Nazi'dir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç zenciyi acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapse gönderilir. Derek, hapiste kaldığı sürede ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün her ırkın içinde var olduğunu fark eder. 

Kardeşi Danny de ırkçı fikirler taşımaktadır ve yaşadıklarından ders alan Derek, hapisten çıkınca Danny'ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.

17. Gladiator (Gladyatör) - 2000

IMDb: 8.5

Zamanın Roma İmparatoru Marcus Aurelius ,Maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. Bunun üzerine imparatorun oğlu olan Commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir.

Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma'ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus'un tek amacı Commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.

18. Whiplash - 2014

IMDb: 8.5

Prestijli müzik okulu Shaffer'da 1. sınıf öğrencisi olan 19 yaşındaki Andrew Neiman ve okulun en önemli orkestrasının şefi ise Terrence Fletcher adında, oldukça katı eğitim prensipleri uygulayan bir müzisyenin yolları kesişmesinin ardından ikili arasında tansiyonu hiç düşmeyecek bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlamasını konu almaktadır.

19. The Departed (Köstebek) - 2006

IMDb: 8.5

Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatır. Mafya ve polis teşkilatında köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında, söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır.

20. The Intouchables (Can Dostum) - 2011

IMDb: 8.5

Geçirdiği kazadan sonra felç olan zengin aristokrat Philippe, cezaevinden çıkmış Driss’i bakıcısı olarak işe alır. Herkes Driss’in bu iş için uygun olmayacağını düşünürken, Philippe O’na inanır ve bir şans verir. 

Filmde dünya dursa yan yana gelmeyecek olan bu iki karşıt dünya görüşünün çarpışmasının ve zamanla çılgın bir dostluğa dönüşmesinin insanı derinden etkileyen hikâyesi anlatılır.

21. The Prestige (Prestij) - 2006

IMDb: 8.5

Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

22. Memento (Akıl Defteri) - 2000

IMDb: 8.4

Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, dışarıdan iş adamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan biridir. Ne yazık ki Leonard’ın çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. 

Her ne kadar hayatının kazadan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedir.

23. The Lives of Others (Başkalarının Hayatı ) - 2006

IMDb: 8.4

GDR adıyla bilinen eski Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) hükümeti, çöküşünden beş yıl önce iktidarını ancak son derece acımasız bir kontrol ve gözetleme sistemiyle sürdürebilecek noktaya gelmiştir. 

Stasi adlı gizli polis servisine bağlı binlerce muhbirin yaptığı ihbarlar sonucunda 17 milyon nüfuslu ülkede 200 bin kişi fişlenerek dosyası tutulmuştur. Hükümetin ve Stasi’nin hedefi, “başkalarının hayatları” hakkında her şeyi bilmektir.

24. Django Unchained (Zincirsiz) - 2012

IMDb: 8.4

Amerikan İç Savaşı'ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz'un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz'u özgürlüğüne kavuşturmak Django'ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django'dan zorlu bir görev ister. 

Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz'un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda'yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

25. Wall-E - 2008

IMDb: 8.4

Filmde, insanoğlu aşırı kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.i’ye verilir.

İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki türlü zorluklara rağmen direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır.

26. Avengers: Infinity War (Avengers: Sonsuzluk Savaşı) - 2018

IMDb: 8.4

Filmde tüm Avengers kahramanları Thanos'a karşı güçlerini birleştiriyor. Dünyaya gelen ve 6 Sonsuzluk Taşı'nın sahibi olmak isteyen Thanos'a karşı verilen savaşın sonucu, dünyanın kaderini de belirleyecektir.

27. Joker - 2019

IMDb: 8.4

Gotham City'de yaşayan başarısız komedyen Arthur Fleck, babasız büyümüş bir palyaçodur. Arthur'un en yakın arkadaşı olan annesi onu Happy adıyla çağırır. Ancak bu ismin ona yüklediği misyon, Arthur'un toplumdan dışlanmasına ve zorbalığa uğramasına engel olamayacaktır.

Arthur zamanla, dışlanmışlığın vermiş olduğu hayal kırıklığıyla gözü dönmüş bir katil olan Alter egosu Joker'e dönüşür.

28. Spider-Man: Into the Spider-Verse (Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde) - 2018

IMDb: 8.4

Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde, dünyayı kurtarmaya çalışan Brooklyn’li genç Miles Morales’in hikayesini konu ediyor. Miles, hayatındaki ufak sorunlarla boğuşurken radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla bambaşka bir dünyaya adım atar.

Zehir atma, kamuflaj, nesnelere yapışabilme, çok gelişmiş duyma pek çok güç kazana Miles, süper kahraman olmanın sorumluluklarını öğrenen Miles artık maskesini takıp kötülüğe karşı savaşmak için harekete geçmelidir.

29. Oldboy (İhtiyar Delikanlı) - 2003

IMDb: 8.3

İhtiyar Delikanlı, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. 

Bir gün serbest bırakılır. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve gereken intikamı almak konusunda kararlıdır.

30. Princess Mononoke (Prenses Mononoke) - 1997

IMDb: 8.3

Köyünde huzur dolu bir yaşamı olan Ashitaka, bir gün ormandan kötü bir varlığın gelmekte olduğu fark eder. Ormanın sınırından hızla çıkan Orman Tanrısı, değdiği her şeyi yok ederek ilerlemektedir. Orman Tanrısı'na saldıran Ashitaka, mücadele sonunda canavarı öldürür ama ölümcül bir yara alarak lanetlenir.

Bu lanetten kurtulmak için Ormanın Ruhu'nu arayan Ashitaka, Ormanın Ruhu'nu arayan başkalarının olduğunu fark etmemiştir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Eleştirmenlerden Tam Not Alan Tüm Zamanların En İyi 50 Filmi - onedio.com
Eleştirmenlerden Tam Not Alan Tüm Zamanların En İyi 50 Filmi - onedio.com
İzlediğinizde Zekâlarına Hayran Bıraktıracak Kişileri Konu Alan 40 Dizi - onedio.com
İzlediğinizde Zekâlarına Hayran Bıraktıracak Kişileri Konu Alan 40 Dizi - onedio.com
Fazla Vakti Olmayanlara Gelsin: 90 Dakikadan Daha Kısa Süren Farklı Türlerde 15 Film - onedio.com
Fazla Vakti Olmayanlara Gelsin: 90 Dakikadan Daha Kısa Süren Farklı Türlerde 15 Film - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fearlessly

İMDB 'ye göre neden kendi listesinde birinci olan "Esaretin Bedeli" yok?

ariftemelli

Prestige hariç Nolan filmleri çok abartılıyor,Joker filmi abartı baya ve Tarantino'yu çok seven biri olarak bence Django yerine İnglorious Basterds olmalıydı. Ha ama tabiki bu halkın kararı bir şey demek zor...

semih-kurnaz

Django kadar iyi değil o casusluk muhabbeti yani 4 parmak yüzünden bu kadar abartıldı evet güzel film ama Django her açıdan daha iyi.

selenophile

Canım Wall-e'yi bu listede görmek dehşet mutlu etti

semih-kurnaz

Hepsi de çok gerçekçi ve sert filmler, bir o kadar da kaliteliler. Hepsini izlemenizi tavsiye ederim.

bade_07

Yeşil Yol çok güzeldi ama çok üzücüydü çok ağlamıştım izlerken

Görüş Bildir